Hobilerim

Amigurumi Şapka Nasıl Örülür?

Tığla Amigurumi şapka nasıl örülür

Elimde kalan artık yünleri, oyuncak bebekler için amigurumi şapka örerek değerlendirdim.

Minyatür örgü şapkalara klips veya halkalı zincir ekleyerek anahtarlık olarak da kullanabilirsiniz.

tığ işi şapka anahtarlık örme

Ördüğüm boyut Barbie bebekler için ideal. Sihirli halka içine 6 sık iğne yaparak başlayacağız, arttırma veya eksiltmeler yaparak spriral şekilde öreceğiz.

Yuvarlak formda öreceğimiz için sıra geçişlerinde zincir çekmeyeceğiz.

Amigurumi Şapka Tarifi

Alize marka yün ve 2 numara tığ kullandım.

 1. Sihirli halka içine 6 sık iğne (6 ilmek)
 2. 2+2+2+2+2+2 (12 )
 3. 1+2+1+2+1+2+1+2+1+2+1+2 (18)
 4. 1+1+2+1+1+2+1+1+2+1+1+2+1+1+2+1+1+2 (24)
 5. 1+1+1+2+1+1+1+2+1+1+1+2+1+1+1+2+1+1+1+2+1+1+1+2 (30)
 6. 1+1+1+……. (30)
 7. 1+1+1+……. (30)
 8. 1+1+1+……. (30)
 9. 1+1+1+……. (30)
 10. 1+1+1+……. (30)
 11. 1+1+1+……. (30)
 12. 1+1+1+……. (30)
 13. 1+1+1+……. (30)
 14. 2+2+2……… (60)
 15. 1+1+1+……. (60)
 16. 1+1+1+……. (60)
 17. 1+1+1+……. (60)

Hepsi bu kadar, kenarları muntazam görünümlü tığ işi şapka hazır.

Üzerlerini farklı bir çok yöntemle süsleyebilirsiniz. İğneyle tohum işi veya iğne ardı yapabilirsiniz, tığla ördüğünüz minik çiçeklerle süsleyebilirsiniz veya kurdele de kullanabilirsiniz.

Kirpi iple ördüğüm tığ işi paspas da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın

35 Yorum

 • sn nalan böyle bir işi seri yapmak istermisiniz, sözkonusu asla fabrikasyon değil ama 50 li 100ad llerden bahsediyorum

 • Tekrar merhabalar,

  Hızlı cevabınız için çok teşekkürler ama amigurumi tekniğini bilmiyorum sanırım 🙂 niye de basit gözüküyor, umarım detaylı anlattığınızda anlayıp yapabilirim. Dört gözle bekliyorum 😉
  Sevgiler

 • sevgili bebeko, amigurumi tekniğinde kullanılan sihirli halkanın içini 6 sık iğne ile doldurduktan sonra arttıra arttıra şapkanın üst kısmını oluşturdum, kenarlarını oluşturmak için arttırma veya eksiltme yapmadan devam ettim. detaylı anlatım ve fotoğraf için ilk fırsatta yeni bir yazı hazırlarım sizin için. Beğenmenize sevindim, ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Zencefil, ben teşekkür ederim:)

  Tasarıbell, bloğunu inceliyorum şu anda, ne şirin şeyler yapmışsın, ellerine sağlık:)

  Sağol Zeynep, evet fotoğraf işinde düşe kalka ilerlemek gerekiyor, hata yapa yapa öğenilecek sanırım:)

 • Nasıl şeker, nasıl şirin şapkalar bunlar, ba-yıl-dımmmm 🙂
  Fotoğraf çekimlerinde bir harika…
  Bana göre işin en zor kısmı fotoğraf çekimleri, makinam yakını çekmiyor, yaptıklarımı istediğim gibi fotoğraflayamıyorum 🙁

 • Sevgili Canan, fikirprojeleri,hilal,şehnaz,Nedret, okuyan, mavii yorumlarınızla paylaşımlarımı anlamlı kılan siz ve diğer tüm yorum bırakanlara çok teşekkür ederim.

  Hilal'cim, sağol, yeni bloğun hayırlı olsun, ilk yorumu bıraktım:)

  Okuyan'cım, hayırlısı olsun, inşallah her şey gönlünüze göre olur. Bizden ayrılma yeter:)

  Mavim, kıpır kıpırım, sevimli yaramazım :)) Çocukların oyun çadırı fikri süper. olmaaa mıı? olur tabi, ister oyun çadırında çek ister ramazan ayını bekle ramazan çadırında çek ister izci çadırı bul. Sana yok yok.

  Şapkaların içinde kapak yok, seninki kuşlu olan:))

 • nedense en son ben görüyorum nalan abla çok farketmiş fotograflar biliyomusun sadece obje belirgin ve sadece oraya odaklanıyomuşun hissi veriyor mesela attıgın düğümler öyle net görünüyor ki ben bu çekim işlerini oyun çadırında yapsam olmaz mı ki:)))))))))) yarıca ben bu şapkaları çok sevdim çok begendim içinde kapak mı var? vede benimkisi hangisi merak ettim:D:D:D

 • sevgili nalan ..bence kendinize haksızlık etmeyin..kaşıkcı elması =)))yorumuda çok hoş..uzun uzun güldüm=)) allah sizide güldürsün..sizin kaşıkcı elmaslarıda çok şirin olmuşlar..eserlerinizle övünebilirsiniz..sevgiler

 • Teknigin çok iyi bence zaten fotograf çekmeyi seviyorsun.

  O şapkalara bayıldım zaten, renk renk çok hoş olmuşlar ellerine saglık..

  Mavili olanıda ben yiyebilirim nalan 🙂

 • Gönülcüm çok teşekkür ederim, beğenmene sevindim:)

  Peri'cim, verdiğin linki inceledim, kursta bize öğretilen teknikten biraz farklı, belki daha o konuya sıra gelmemiştir ama o yöntem de çok mantılı geldi bana. Akşama kurtsa bunu da sormam gerek, çok teşekkür ederimmm:)

 • Ama uğraştığınıza değmiş. Fotoğraflarda ışık çok iyi çıkmış.
  Şapka anahtarlıklara ise bayıldım. Anahtarlık aparatı alır almaz deneyeceğim:) Ellerinize, emeğinize sağlık.
  Sevgilerimle.

 • Güzel yorumlarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
  Sevgili Nurayca, çadır diyince akla normal çadır geliyor ama fotoğraf çadırı içerisine ürürün sığacağı büyüklükte bir kutudan ibaret. Kenarları kesilerek çıkartılıyor, o bölümler ışığı geçiren beyaz kağıtla kaplanıyor.Basit usulde böyle bir düzenek. Tam olarak öğrendiğimde sırf bu çadır yapımı ile ilgili bir yazı hazırlarım ama ne zaman tam olarak öğrenebilirim işte onu Allah bilir:) Yorumun için teşekkür ederim.

  Çok teşekkür ederim Okuyan:))Adadan eminönü’ne şöyle güzel bir gezinti yapıp bir sürü malzemeyle dönersiniz. Hala adadasınız değil mi?

  Sevgili Emel, eksiklerimi giderir gidermez şu fotoğraf çadırı işini paylaşacağım, hatta kursum bu akşam, giderken bu şapka resimlerini de götürüp hataların ne olduğunu öğreneceğim. Yorumun için teşekkür ederim.

  Baharım, sen varya sen:) tam yemelikmiş! :))) Tamam ya kabul ediyorum, çok iştahlıyım değil yemeğe yemek fiiline bile dayanamıyorum:)

 • Sevgili Dilos, senin yapman gereken çok daha mühim işlerin var, ileride vaktin bol olduğunda hepsini hatta çok daha güzellerini yaparsın. Güzel yorumun için teşekkür ederim.:)

 • Yünle tığla şişle aram hiç iyi olmadı bir düz bir tersten başka bir şey bilmem kıskanıyorum ama 🙁 şaka bir yana çok güzel olmuş ellerinize sağlık 🙂