Tığla Çiçek Yapımı

tığla çiçek yapımı

Tığ işi çiçek yapımı için bir çok teknik var, öğreteceğim teknik bunlardan sadece biri. Yapımı 10 dakika süren katmerli çiçek motifini bu kez hem ördüm hem de sizler için fotoğrafladım.

Yünlerimiz ve tığımız hazırsa kolay örgü çiçeğimize başlayalım.

There are a lot of crochet construction techniques to make the flowers. The following techniques below is only one of them.

This crochet flower motif construction techniques takes only 10 minutes to make and this time I applied and I photographed it for you as well.

Açıklamalı tığ işi çiçek yapımı çiçek motifi

Tığla Çiçek Motifi Yapımı

 • 5 cm.çapında örgü çiçek motifi için merserize ip ve 2.5 numara tığ kullandım.
  In the making of 5 cm. diameter crochet flower, I used mercerized rope and number 2.5 needle.
 • 1.sıra: 63 zincir çektim.  (Daha büyük boyutlu çiçek motifi için daha fazla zincir çekilir)
  1st row: I made 63 chains. (For larger floral motifs you need to make more chains)
 • 2.sıra: 3 zincir aralıklarla ikili tırabzanlardan oluşan bölmeler yaptım.
  2nd row: 1 Treble crochet, 3 chains, 1 treble crochet, 3 chains ……. Repeat this.
 • 3.sıra: Her tırabzan için sırayla; 1 adet tekli, 1 adet ikili, 2 adet üçlü, 1 adet ikili, 1 adet tekli tırabzanlar  yaptım, tüm bölmeleri doldurdum.
  3rd row: Make for each compartment; 1 half double crochet, 1 double crochet, 2 treble crochets, 1 double crochet, 1 half double crochet.  I filled the all compartments.
 • Düzgün bir şekilde yuvarlayarak gül görünümü verdim. Motifin arka tarafını dikerek sabitledim.
  I rolled it smoothly to give a rose look. I fixed the rear of the motif by sewing.
 • Kullanılan ip ya da yün, çekilen zincir veya bölmelerin içine doldurulan tırabzan sayısında yapılacak değişikliklerle daha farklı görünümlü çiçekler de yapabiliriz.
  You can make different figures of flowers by using different rope or wool, by changing the number of filled handrail or chain shot into the compartments.

el işi köpek oyuncağı

Köpekler için oyuncak örme başlıklı içeriğimi incelediniz mi?

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

24 Yorum

 • Merhaba Nalan Abla ben 14 yaşındayım. Örgü yapmaya yeni başladım. Daha acemiyim ama annem beğendiğini söylüyor ve bende doğum günü hediyesinin yanına böyle bir gül yapmayı düşünüyorum ayrıca anlatımınız harika ???

  • Ah canım benimm, hoş geldin sefalar getirdin Dilan’cım. 14 yaşındasın ve el emeği bir şeyler yapmaya çalışıyorsun bravo sana. Anneciğin beğendiyse tamamdır o iş. Bitirince bana da bir fotoğrafını gönderir misin?

 • Nalan Abla merhaba ,
  Ben de henüz 11 yaşındayım ama tığ ve örgü işlerine bayılıyorum. Sizin anlatımınız da o kadar açıklayıcı ki, her yaştan insanın kolayca yapabileceğini düşünüyorum. Teşekkür ederim. ?

 • Ahhh bu yorum şimdiye kadar aldığım yorumlar içerisinde en özeli en güzeli:)) Keşke ismini de yazsaydın sana isminle hitap edebilseydim. Beni sevindiren satırların için ben teşekkür ederim kocaman öpüyorum seni:)

 • Hi Debra, thank you for stopping here.
  I used hook size 2,5 mm. Some people crochet much tighter than the average person and some people crochet much looser than the average person. Everyone crochets a little differently with different tensions. So use what works for you.
  Loves from Turkey

 • Hello Nalan,
  Thank you for the pattern.
  What size hook did you use?
  I am making this for a baby girl's blessing bracelet.
  Debra

 • I love the flower but I can't make it I tried to use Google to translate into English 🙁 but I didn't get it… I'm on my phone so how can I translate it? Wanna add this flower to my babies beanie

 • Tam da ihtiyacım olduğu zaman hızır gibi yetişti bu tarif,çok teşekkürler 🙂 Brezilya nakışı ipiyle yapsam nasıl olur bir fikriniz var mı?

 • Tığ ile yapılan çiçekler farklı pek çok yerde şirin süslemeler yapılabilmesine vesile oluyor…
  Anneciğimin elleriyle ördüğü çok güzel tığ işi küçük çiçeklerden oluşan bir kolyem var. Belki de boyunluk demeliyiz… Ben de o tarz kolyeler yapabilmek istiyorum fakat anneciğim yanımda olmadığı için ona danışma şansım ne yazık ki yok… Bu fotoğraflı anlatım bana yardımcı olacak kanaatindeyim. Ellerinize sağlık:)

 • Thank you very much Ana, I'll visit your blog.

  Thanks for stopping here Marisa, I have just visisted your blog, loves from Turkey.

 • I love your flower!! I found you throught Fluster Buster. You did a nice tutorial, thank you so much!
  New follower here via GFC.
  I hope that you will visite my blog and if you like my creations I invite you to follow me back.
  I love your blog
  Marisa from
  http://passionetcouture.blogspot.ca/

 • O kadar net ve güzel anlatmışsınız ki! Üşenmedim, oturdum ve aynısını uyguladım. Nefis bir sonuç aldım. Ellerinize sağlık! Çok teşekkürler! Benim siteme de beklerim.

 • Sevgili Adsız, uygulayıp iyi bir sonuç elde etmenize çok sevindim. Ne yazık ki site adresinizi göremediğim için ziyaret edemedim.

  Thank you so much for stopping here Anna, loves from Turkey:)

 • İyi olmana pek sevindim, epeydir göremeyince merak etmiştim, hayırlı uğurlu olsun Noblesse'cim, sevgiler.

 • Nalan hanımcım teşekkür ederim, epeydir ev alma telaşı içindeydik, nihayet bulduk ve taşındık ama hiç kolay olmadı, eve internet hala gelmedi:((((
  detaylı anlatım için çok teşekkürler, sevgilerimle…

 • Nalan çiçekler çok güzel olmuş.Atkıda özellikle çok güzel duruyor.Bikaç kişide görmüştüm.Tekrar ellerinize sağlık.

 • Özlem Hanım, elimde eskiden kalma merserize bir iplik vardı onu kullandım ama ne yazık ki markasını bilmiyorum üzerindeki kağıdı atmışım. Herhangi bir merserize ipi de aynı işi görür.

 • Çok güzel ve çok kolay bir motif olmuş, kullandığınız ip de çok yakışmış. Ellerinize sağlık. İpin marka ve çeşitini sorsam?:)

 • Nalan Hanim bu yaziniz ve anlatiminiz nasil da yerini buldu bilemezsiniz…Yapmayi dusundugum birsey icin bu cicek motifleri nasil yapiliyor bilmiyordum. Aciklayici ve guzel paylasiminiz icin tesekkurler 🙂 ellerinize saglik.
  Sevgilerimle.