Tığla Çiçek Yapımı

tığla çiçek yapımı

Tığ işi çiçek yapımı için bir çok teknik var, aşağıdaki teknik bunlardan sadece biri. Yapımı 10 dakika süren bu tığ işi çiçek motifi yapım tekniğini bu kez hem uyguladım hem de sizler için fotoğrafladım.

There are a lot of crochet construction techniques to make the flowers. The following techniques below is only one of them. This crochet flower motif construction techniques takes only 10 minutes to make and this time I applied and I photographed it for you as well.

açıklamalı tığ işi çiçek yapımı

Tığla Çiçek Motifi Yapımı

 • 5 cm.çapında tığ işi çiçek motifi için merserize ip ve 2.5 numara tığ kullandım.
  In the making of 5 cm. diameter crochet flower, I used mercerized rope and number 2.5 needle.
 • 1.sıra: 63 zincir çektim.  (Daha büyük boyutlu çiçek motifi için daha fazla zincir çekilir)
  1st row: I made 63 chains. (For larger floral motifs you need to make more chains)
 • 2.sıra: 3 zincir aralıklarla ikili tırabzanlardan oluşan bölmeler yaptım.
  2nd row: 1 Treble crochet, 3 chains, 1 treble crochet, 3 chains ……. Repeat this.
 • 3.sıra: Her tırabzan için sırayla; 1 adet tekli, 1 adet ikili, 2 adet üçlü, 1 adet ikili, 1 adet tekli tırabzanlar  yaptım, tüm bölmeleri doldurdum.
  3rd row: Make for each compartment; 1 half double crochet, 1 double crochet, 2 treble crochets, 1 double crochet, 1 half double crochet.  I filled the all compartments.
 • Düzgün bir şekilde yuvarlayarak çiçek görünümü verdim. Motifin arka tarafını dikerek sabitledim.
  I rolled it smoothly to give e flower look. I fixed the rear of the motif by sewing.
 • Kullanılan ip ya da yün, çekilen zincir veya bölmelerin içine doldurulan tırabzan sayısında yapılacak değişikliklerle daha farklı görünümlü çiçekler de yapabiliriz.
  You can make different figures of flowers by using different rope or wool, by changing the number of filled handrail or chain shot into the compartments.

el işi köpek oyuncağı

Köpekler için oyuncak örme başlıklı içeriğimi incelediniz mi?

Yorum Yaz

47 Yorum

 • Merhaba Nalan Abla ben 14 yaşındayım. Örgü yapmaya yeni başladım. Daha acemiyim ama annem beğendiğini söylüyor ve bende doğum günü hediyesinin yanına böyle bir gül yapmayı düşünüyorum ayrıca anlatımınız harika 🎁🌹😊

  • Ah canım benimm, hoş geldin sefalar getirdin Dilan’cım. 14 yaşındasın ve el emeği bir şeyler yapmaya çalışıyorsun bravo sana. Anneciğin beğendiyse tamamdır o iş. Bitirince bana da bir fotoğrafını gönderir misin?

 • Ahhh bu yorum şimdiye kadar aldığım yorumlar içerisinde en özeli en güzeli:)) Keşke ismini de yazsaydın sana isminle hitap edebilseydim. Beni sevindiren satırların için ben teşekkür ederim kocaman öpüyorum seni:)

 • Nalan Abla merhaba ,
  Ben de henüz 11 yaşındayım ama tığ ve örgü işlerine bayılıyorum. Sizin anlatımınız da o kadar açıklayıcı ki, her yaştan insanın kolayca yapabileceğini düşünüyorum. Teşekkür ederim. 😊

 • Hi Debra, thank you for stopping here.
  I used hook size 2,5 mm. Some people crochet much tighter than the average person and some people crochet much looser than the average person. Everyone crochets a little differently with different tensions. So use what works for you.
  Loves from Turkey