Hobilerim

Tığla Çiçek Yapımı

tığla çiçek yapımı

Tığ işi çiçek yapımı için bir çok teknik var, öğreteceğim teknik bunlardan sadece biri. Yapımı 10 dakika süren katmerli çiçek motifini bu kez hem ördüm hem de sizler için fotoğrafladım. Yünlerimiz ve tığımız hazırsa kolay örgü çiçeğimize başlayalım.

There are a lot of crochet construction techniques to make the flowers. The following techniques below is only one of them. This crochet flower motif construction techniques takes only 10 minutes to make and this time I applied and I photographed it for you as well.

Açıklamalı tığ işi çiçek yapımı çiçek motifi

Tığla Çiçek Motifi Yapımı

 • 5 cm.çapında örgü çiçek motifi için merserize ip ve 2.5 numara tığ kullandım.
  In the making of 5 cm. diameter crochet flower, I used mercerized rope and number 2.5 needle.
 • 1.sıra: 63 zincir çektim.  (Daha büyük boyutlu çiçek motifi için daha fazla zincir çekilir)
  1st row: I made 63 chains. (For larger floral motifs you need to make more chains)
 • 2.sıra: 3 zincir aralıklarla ikili tırabzanlardan oluşan bölmeler yaptım.
  2nd row: 1 Treble crochet, 3 chains, 1 treble crochet, 3 chains ……. Repeat this.
 • 3.sıra: Her tırabzan için sırayla; 1 adet tekli, 1 adet ikili, 2 adet üçlü, 1 adet ikili, 1 adet tekli tırabzanlar  yaptım, tüm bölmeleri doldurdum.
  3rd row: Make for each compartment; 1 half double crochet, 1 double crochet, 2 treble crochets, 1 double crochet, 1 half double crochet.  I filled the all compartments.
 • Düzgün bir şekilde yuvarlayarak gül görünümü verdim. Motifin arka tarafını dikerek sabitledim.
  I rolled it smoothly to give a rose look. I fixed the rear of the motif by sewing.
 • Kullanılan ip ya da yün, çekilen zincir veya bölmelerin içine doldurulan tırabzan sayısında yapılacak değişikliklerle daha farklı görünümlü çiçekler de yapabiliriz.
  You can make different figures of flowers by using different rope or wool, by changing the number of filled handrail or chain shot into the compartments.

el işi köpek oyuncağı

Köpekler için oyuncak örme başlıklı içeriğimi incelediniz mi?

Yorum Yaz

46 Yorum

 • Merhaba Nalan Abla ben 14 yaşındayım. Örgü yapmaya yeni başladım. Daha acemiyim ama annem beğendiğini söylüyor ve bende doğum günü hediyesinin yanına böyle bir gül yapmayı düşünüyorum ayrıca anlatımınız harika ???

  • Ah canım benimm, hoş geldin sefalar getirdin Dilan’cım. 14 yaşındasın ve el emeği bir şeyler yapmaya çalışıyorsun bravo sana. Anneciğin beğendiyse tamamdır o iş. Bitirince bana da bir fotoğrafını gönderir misin?

 • Ahhh bu yorum şimdiye kadar aldığım yorumlar içerisinde en özeli en güzeli:)) Keşke ismini de yazsaydın sana isminle hitap edebilseydim. Beni sevindiren satırların için ben teşekkür ederim kocaman öpüyorum seni:)

 • Nalan Abla merhaba ,
  Ben de henüz 11 yaşındayım ama tığ ve örgü işlerine bayılıyorum. Sizin anlatımınız da o kadar açıklayıcı ki, her yaştan insanın kolayca yapabileceğini düşünüyorum. Teşekkür ederim. ?

 • Hi Debra, thank you for stopping here.
  I used hook size 2,5 mm. Some people crochet much tighter than the average person and some people crochet much looser than the average person. Everyone crochets a little differently with different tensions. So use what works for you.
  Loves from Turkey

 • I love the flower but I can't make it I tried to use Google to translate into English 🙁 but I didn't get it… I'm on my phone so how can I translate it? Wanna add this flower to my babies beanie

 • size ne kadar teşşekkür etsem az kaç saattir bu çiçeğin nasıl yapıldığını arıyordum..:)

 • Tığ ile yapılan çiçekler farklı pek çok yerde şirin süslemeler yapılabilmesine vesile oluyor…
  Anneciğimin elleriyle ördüğü çok güzel tığ işi küçük çiçeklerden oluşan bir kolyem var. Belki de boyunluk demeliyiz… Ben de o tarz kolyeler yapabilmek istiyorum fakat anneciğim yanımda olmadığı için ona danışma şansım ne yazık ki yok… Bu fotoğraflı anlatım bana yardımcı olacak kanaatindeyim. Ellerinize sağlık:)

 • Sevgili Adsız, uygulayıp iyi bir sonuç elde etmenize çok sevindim. Ne yazık ki site adresinizi göremediğim için ziyaret edemedim.

  Thank you so much for stopping here Anna, loves from Turkey:)

 • O kadar net ve güzel anlatmışsınız ki! Üşenmedim, oturdum ve aynısını uyguladım. Nefis bir sonuç aldım. Ellerinize sağlık! Çok teşekkürler! Benim siteme de beklerim.

 • Nalan hanımcım teşekkür ederim, epeydir ev alma telaşı içindeydik, nihayet bulduk ve taşındık ama hiç kolay olmadı, eve internet hala gelmedi:((((
  detaylı anlatım için çok teşekkürler, sevgilerimle…

 • sevgili cicileydi, doğru url eklemede mi sorun yaşıyorsunuz? Siz butonu ekleme aşamasını halledin bem url nizi değiştiririm.

  Sevgili satush, teşekkür ederim:)

 • nalan hanım
  nedesem beğenirsindeki link etkinliğinden beni tekrar kaldırırmısınız
  şimdi anladım tekrardan okuyunca nasıl yapıldığını 🙂

  bu kez olucak inş.. 🙂

 • Özlem Hanım, elimde eskiden kalma merserize bir iplik vardı onu kullandım ama ne yazık ki markasını bilmiyorum üzerindeki kağıdı atmışım. Herhangi bir merserize ipi de aynı işi görür.

 • gooogoook, lavanta kesesi dikip üzerinde kullanmayı düşüünüyorum bende, dediğin gibi bir çok farklı yerde kullanabiliriz. beğenmene sevindim, sevgiler.

  Çilekli Mektubum, pek sevindim şimdi:) yazımın amacı faydalı olabilmekti amacım yerine ulaşmış:)

  Sağol Gülsen'cim, ah o fotoğraflandırma ve yayına hazırlama aşamasını bir bilsen, bilgisayarın karşısına çakıldım kaldım saatlerce. yapması 10 dakika yayına hazırlanması saatlerimi aldı.

  Sağol Bahar'cımmm:)

  Neslihan Hanım, ben de hiç şişle örgü bilmem, bilenler hep çok kolay olduğunu söyleseler de bir türlü vakit ayırıp üstesinden gelmeye çalışmam. Sizin tığ işi de öyledir, vakit ayırsanız kesin yaparsınız.

  Sağol Eda'cım:)

 • Ne kadar uğraşmışsın, çok profesyonel bir anlatım olmuş Nalan abla, hiç bilmeyen bile bu anlatımla rahatlıkla yapabilir, ellerine sağlık:)

 • Nalan Hanim bu yaziniz ve anlatiminiz nasil da yerini buldu bilemezsiniz…Yapmayi dusundugum birsey icin bu cicek motifleri nasil yapiliyor bilmiyordum. Aciklayici ve guzel paylasiminiz icin tesekkurler 🙂 ellerinize saglik.
  Sevgilerimle.