Seramik Boyama Örnekleri

Seramik boyama objeler

Seramik boyama işlemi için ham halde satın aldığım objeleri önce nemli bir bezle sildim. Plaid marka şampanya rengi su bazlı akrilik boyayla boyadım. Tamamen pürüzsüz ve net bir görüntü alabilmek için sanırım 4 kat yeterli oldu. Yoksa 5 miydi? : ) Her kat arasında kuruma aşaması için yeterli vakit ayırarak devam ettim.

Seramik yumurta boyutlu desen çalışması

Seramik Boyama

Boyutlu (Boncuk) Boya

Üzerindeki swirl desenlerini yapmak için beyaz renkli boyutlu boya ya da diğer adıyla boncuk boyası kullandım. Boyutlu boya su bazlı bir boya türü ve kolay kuruyor. Tüp şeklindeki boyanın uç kısmı ince ve sivri yapıda. Hafif yatık tutarak ve yan taraflarından hafifçe sıkarak boyama işlemi gerçekleştiriliyor. Ben bu örnekte seramik üzerinde kullandım ama kumaş, ahşap veya cam üzerinde de kullanılabilir. Bir sürü renk seçeneği var hatta simlileri de var ama sim görünümünden hoşlanmadığım için hiç kullanmadım. Bu desenleri hiç şablon çizmeden yapardı eski ahşap hocam. Ben de hayranlıkla onu izlerdim.

Gelelim nasıl yaptığıma. Önce deseni uçan kalemle seramiğe aktardım sonra üzerinden boyutlu boya ile geçtim. İllaki uçan kaleme gerek yok kurşun kalemle de çizebilirsiniz. Hızlı ve emin hareketlerle ilerlemek daha başarılı sonuç veriyor. Yavaş yavaş ilerlerseniz çizgiler düzgün olmuyor. Önce deseni çizip sonra boyutlu boyayla çalışınca daha garanti oluyor benim için. Hata riski azalıyor. Kendinize güveniyorsanız hiç şablona gerek kalmadan kendi desenlerinizi yapabilirsiniz.

Desenler tamamen kuruyunca parlak taşlar yapıştırdım ve su bazlı vernik sürdüm. Yapıştırma için boncuk yapıştırıcısı kullandım. Eğer siz de bu tarz desenleri boyutlu boyayla çalışmak isterseniz aşağıdaki linkte 2 desen paylaşmıştım. O desenleri çıktı alarak kullanabilirsiniz.

Swirl desenleri şablonu için tıklayın.

Seramik Allah Muhammed yazısı

Seramik Allah – Muhammed yazılarının ön yüzlerini beyaz akrilik boya ile boyayıp, yan taraflarına altın rengi eskitme uyguladım.

seramik kutu boyama örneği

Seramik Boyama Vintage Kutu

Üzerinde fazla teknik uygulanmış veya fazla süslü tasarımları pek tercih etmiyorum bu nedenle ne yaparsam yapayım çoğunlukla sadelikten yana seçimler yapıyorum. Bu vintage tarzı seramik kutu geleneği bozdu ve şimdiye kadar boyadığım objeler arasında en kokoşu olarak yerini aldı. : )

seramik kutu boyama

Ham halde satılan seramik kutuyu Pendik Kaplan tekstilden almıştım. Hafifçe zımparalayıp nemli bir bezle sildim. Plaid’in metalik şampanya rengi akrilik boyasıyla 4 kat boyadım. Fırçayla su bazlı vernik uyguladım. Sıra süsleme aşamasına geldi. Elimde sadece, kapak bölümünün üzerinde kullanacağım seramik bir gül vardı.

Vintage tarzı bir şey mi olsa acaba diye düşünürken aklıma meşhur Eminönü ziyaretlerimde kendime hakim olamayıp fazlasıyla aldığım fisto ve püsküller geldi. Hepsini döktüm ortaya, içlerinden uygun olanları seçip başladım süslemeye. O sırada gözüme daha önce yapıp sizlerle de paylaştığım Çeyiz takımında kullandığım inciden arta kalan parça takıldı. Onu da kullandım ve ortaya bu süslü kutu çıkmış oldu.

Zaman içerisinde düşüncelerin değişebildiği gibi zevkler de değişiyor, tecrübeyle bir kez daha sabitlenmiş oldu.

Yorum Yaz

28 Yorum