Seramik Boyama Örnekleri

Seramik ayakkabı boyama

Seramik boyama işlemi için ham halde satın aldığım objeleri önce nemli bir bezle sildim. Plaid marka şampanya rengi su bazlı akrilik boyayla boyadım. Tamamen pürüzsüz ve net bir görüntü alabilmek için sanırım 4 kat yeterli oldu. Yoksa 5 miydi? : )

Her kat arasında kuruma aşaması için yeterli vakit ayırarak devam ettim.

Seramik yumurta boyutlu desen çalışması

Boyutlu Boncuk Boya

Üzerindeki swirl desenlerini yapmak için beyaz renkli boyutlu boya ya da diğer adıyla boncuk boyası kullandım. Boyutlu boya su bazlı bir boya türü ve kolay kuruyor. Tüp şeklindeki boyanın uç kısmı ince ve sivri yapıda. Hafif yatık tutarak ve yan taraflarından hafifçe sıkarak boyama işlemi gerçekleştiriliyor.

Bu örnekte seramik üzerinde kullandım ama kumaş, ahşap veya cam üzerinde de kullanılabilir. Bir sürü renk seçeneği var hatta simlileri de var ama sim görünümünden hoşlanmadığım için hiç kullanmadım. Bu desenleri hiç şablon çizmeden yapardı eski ahşap hocam. Ben de hayranlıkla onu izlerdim.

Gelelim nasıl yaptığıma. Önce deseni uçan kalemle seramiğe aktardım sonra üzerinden boyutlu boya ile geçtim. İllaki uçan kaleme gerek yok kurşun kalemle de çizebilirsiniz.

Hızlı ve emin hareketlerle ilerlemek daha başarılı sonuç veriyor. Yavaş yavaş ilerlerseniz çizgiler düzgün olmuyor. Önce deseni çizip sonra boyutlu boyayla çalışınca daha garanti oluyor benim için. Hata riski azalıyor.

Kendinize güveniyorsanız hiç şablona gerek kalmadan kendi desenlerinizi yapabilirsiniz.

Desenler tamamen kuruyunca parlak taşlar yapıştırdım ve su bazlı vernik sürdüm. Yapıştırma için boncuk yapıştırıcısı kullandım. Eğer siz de bu tarz desenleri boyutlu boyayla çalışmak isterseniz aşağıdaki linkte 2 desen paylaşmıştım. O desenleri çıktı alarak kullanabilirsiniz.

Ahşap boyama sehpa desenleri için Swirl şablonunu soldaki bağlantıdan inceleyip kaydedebilirsiniz..

Seramik Allah Muhammed yazısı

Seramik Allah – Muhammed yazılarının ön yüzlerini beyaz akrilik boya ile boyayıp, yan taraflarına altın rengi eskitme uyguladım.

seramik kutu boyama örneği

Seramik Boyama Vintage Kutu

Üzerinde fazla teknik uygulanmış veya fazla süslü tasarımları pek tercih etmiyorum bu nedenle ne yaparsam yapayım çoğunlukla sadelikten yana seçimler yapıyorum. Bu vintage tarzı seramik kutu geleneği bozdu ve şimdiye kadar boyadığım objeler arasında en kokoşu olarak yerini aldı. : )

seramik kutu boyama

Ham halde satılan seramik kutuyu Pendik Kaplan tekstilden almıştım. Hafifçe zımparalayıp nemli bir bezle sildim. Plaid’in metalik şampanya rengi akrilik boyasıyla 4 kat boyadım. Fırçayla su bazlı vernik uyguladım. Sıra süsleme aşamasına geldi. Elimde sadece, kapak bölümünün üzerinde kullanacağım seramik bir gül vardı.

Vintage tarzı bir şey mi olsa acaba diye düşünürken aklıma meşhur Eminönü ziyaretlerimde kendime hakim olamayıp fazlasıyla aldığım fisto ve püsküller geldi. Hepsini döktüm ortaya, içlerinden uygun olanları seçip başladım süslemeye.

O sırada gözüme daha önce yapıp sizlerle de paylaştığım Çeyiz takımında kullandığım inciden arta kalan parça takıldı. Onu da kullandım ve ortaya bu süslü kutu çıkmış oldu.

Zaman içerisinde düşüncelerin değişebildiği gibi zevkler de değişiyor, tecrübeyle bir kez daha sabitlenmiş oldu.

Sırada kaftan boyama çalışmam var. Ham ahşap veya seramik obje satan mağazalarda sıklıkla rastlıyoruz kaftanlara. Hep görürdüm ama boyamak kısmet olmamıştı.

Yakın bir arkadaşım, uzun süre önce aldığı kaftanı yeşil renge boyamış sonra renginden hoşnut olmadığı için öylece bekletiyordu kenarda. Kaftanı, evine uygun olabilecek tarzda yeniden boyadık.

Seramik Boyama Kaftan

Dekupaj Resimleri ve Kaftan boyama

Folk art keten rengi ile boyadıktan sonra orta bölümdeki deseni oluşturmak için, adı gibi uygulanışı da kolay olan Artebella’nın gümüş renkli kolay transferini kullandım. Su bazlı vernik uygulamasından sonra kaftanın kenar bölümleri için yine gümüş renkli ince sicim ve taş kullandım.

Üzerine monte edilecek olan düğmelerin arkasındaki çıkıntıları pense yardımı ile koparıp kaftanın üzerine boncuk yapıştırıcısı ile yapıştırdıktan sonra kaftanımız son halini almış oldu.

Kaftan yeni evine gideceği için fotoğraf çekimi için fazla zamanımız yoktu. Fotoğraf çekiminde başarılı sonuç elde edebilmek için günün en erken veya akşam güneş batımından önceki saatleri seçmek gerekiyor olsa da zaman olmadığı için bu kuralı çiğnemek zorunda kaldım.

Aceleyle çektiğim tek poz da bu maalesef.

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

10 Yorum

 • ben mail atmıştım da gelmemiş galiba.miktar olarak sormuştum.bide yaprakları sormuştum nasıl yaptınız siye.o da paketin içinde mevcutmuş.bakalım Ali bey hesap nosunu yollarsa aldım gitti.çok heyecanlıyımmm:)boyutlu boyada istedim.aynılarından yapacam valla:))))))))))
  sevgiler…

 • Şevval'cim, plaid'den başka marka aynı sonucu verir mi sorusunu kast ettiysen yukarıda cevaplamıştım sanırım gözünden kaçmış. 2 boya epey obje boyar yeterlidir.

 • Plaid'in metalik şampanya rengi ile boyadım. Evet Altem boyada sadece Cadence marka boyalar var, Cadence de iyi bir markadır çok farklı olacağını sanmıyorum. Ola olsa minik bir ton farkı olur.

 • :)olsun acı da olsa tecrübe olmuş:)ben bu seramiği yapamazsam ölürüm.çok beğendim getçekten çok.plaid in akrilik boyalarıyla boyadınız değil mi?altem boyada plaid diye bi marka yok,başka markanınkiyle aynı sonucu verirmi acaba.?

 • araştırıyorum ama bende bulamadım.özellikle o tutkal hamurundan çiçeklere bittim.nalan hanım keçeyi gerçekten pahalı almışsınız ben size hobikeçe sitesini öneririm.ben aralıksız oradan alıyorum tiryakihobi nin tavsiyesiyle..kolay gelsin…

 • Sevgili Leyla teşekkür ederim. Kutu kaplama işine ben de pek meraklıyım, bir kaç kumaş kutu kaplamıştım, şimdi ise dekupaj kağıtlarıyla kaplıyorum ev kutu doldu:)Yarın dekupaj kağıtlarını yayınlayacağım.

  Mavicim canım beğenmene sevindim:)

  Deli Anne, tekrar teşekkür ederim.:)