Hobilerim

Seramik Boyama Vazolar

Seramik boyama vazo

İlk görseldeki seramik boyama vazolar kuzenimin evi için hazırlandı. Vazoların ham halini ve çiçek hamurundan yapılmış çiçekleri Eminönü Sabuncu handan almıştım. Dükkanın ismi Altem Boyaydı.

Akrilik boyayla seramik boyama aşamaları

Ham halde satın aldığım vazoyu hafifçe zımparaladım ve nemli bezle sildim. Plaid marka metalik şampanya rengi akrilik boyayla 4-5 kat boyadım. Boyama için fırça kullandım. Her kat arasında kuruma süresini bekledim. Bu aralarda da çiçek ve yaprakları boyadım ve kuruttum

Tüm boyama aşaması bittikten sonra çiçek ve yaprakları silikon tabancasıyla vazoya yapıştırdım. Hobi malzemeleri satan yerlerde sıklıkla gördüğümüz seramik çiçeklerden farklı bu çiçekler. Tutkal hamuru kullanılarak kalıplarla hazırlanmışlar ve ince oldukları için daha estetik bir görünümleri var. Evet daha narin ve kırılganlar ama kesinlikle çok şık duruyor.

Vernikleme aşamasından sonra son hallerine kavuşan seramikler yeni evlerine ulaştılar bile.

seramik vazo boyama nasıl yapılır
Seramik boyama vazolar - Eski vazo yenileme ve boyama

İkinci örneğe geçelim mi?

Bu vazoda seramik çiçekler kullandım. Ham halde satın aldığım seramik vazoyu önce nemli bir bezle sildim ve ardından Plaid marka beyaz akrilik boya ile boyadım. Üzerindeki seramik gül ve yaprakları ayrıca boyayıp sıcak slikonla yapıştırdım. İyice kurumasını bekleyip Cadence marka su bazlı vernik uygulaması yaptım. Vernikledikten sonra bariz bir sararma meydana gelince gidip nalburdan beyaz sprey boya aldım ve tekrar boyadım.  Seramik boyama vazo eskisinden daha beyaz oldu ve hiç sararma meydana gelmedi.

Cadence marka vernik Cadence marka akrilik boyayla boyama yapılmadıysa böyle sararma problemlerine yol açabiliyor. Bir kaç arkadaşımın çalışmasında da aynı problem olmuştu. Keşke en başında sprey boyayla boyasaymışım.

Aynı yöntemle eski vazolarınızı da yenileyip değerlendirebilirsiniz.

Ekleme: İçeriği 2011 yılında yazmıştım,  2018 yılındayız ve ben hala beyaz seramik vazomu kullanıyorum. Üzerindeki gülleri sıcak slikonla yapıştırdığımı yazmıştım ama zaman içerisinde düşünce daha güçlü bir yapıştırıcıyla yeniden yapıştırdım. Vazonun rengi hala bembeyaz. Ham seramik obje boyayacaksanız ve özellikle beyaz renk kullanacaksanız kesinlikle sprey boyayla boyamanızı tavsiye ederim.

Seramik boyama vazolar üzerine çiçek yerine boyutlu boyalarla desen çalışması da yapabilirsiniz. Boyutlu boya ile çalıştığım seramik objelerle ilgili içeriğime buradan ulaşıp desenleri kaydedebilirsiniz.

Yorum Yaz

36 Yorum