San Diego Potato Chip Rock Gezisi

San Diego'da gezilecek yerler. Potato chip rock

ABD’ye gitmeden önce kendime “gidip görülecek yerler” listesi hazırlamıştım. Listenin ilk maddesinde San Diego Potato Chip Rock vardı.

Uzun yazıları okumaktan sıkılmıyorsanız önce yazdıklarımı okumanızı sonra videoyu izlemenizi tavsiye ederim. (iç sesim der ki; hayatın da mesleğin gibi organizasyon olmuş, bırak neyi ne zaman izleyip okuyacağına ziyaretçi karar versin, sana ne. : )

San Diego Potato Chip Rock

Hemen belirtmem lazım; San Diego’da gezilecek yerler hakkında soru soranlara ilk önerim mutlaka burası oluyor. Görmeden dönmemek lazım dediğim yerlerden biri.

Potato Chip Rock, San Diego şehir merkezine bir saat uzaklıkta, yaklaşık olarak 853 metre yükseklikteki Woodson dağının tepesinde, karadan uçurumun üzerine doğru uzanan, patates cipsi şeklini andıran uzun ve ince bir kaya parçası. Adını şeklinden alan, dağcılık ve fotoğrafçılık meraklılarının tercih ettiği popüler bir yer.

Fotoğraf çekimi için gördüğüm en ilginç yer diyebilirim.

Gidişim programlı olmadı. San Diego’da geçirdiğim tüm günlerde sabahın erken saatlerinde uyanıp planladığım yerleri görmek için yola çıkan ben bu kez “yol beni nereye götürürse oraya gideceğim” diyerek yola koyuluyorum.

Gidecek belirli bir yeri olmayanın kaybolma derdi de olmuyor. Google Maps’i bir kenara bırakıp gidebildiğim kadar gidiyorum. Dağların ortasından süzülen bir yolda buluyorum kendimi. Bu kez Google Maps’i açıp nerede olduğuma göz atıyorum ve bingo. Potato Chip Rock yolumun üzerinde.

Yarım saat sonra ulaşmayı düşünerek yola devam ediyorum. Vardığımda anlıyorum ki yarım saat arabayla katetmem gereken yolmuş, Potato Chip Rock’a ulaşabilmem için 4 saat yürümek zorunda kalacağım.

Dağa tırmanmak için hazırlıklı değilim, ayağımda spor ayakkabılarım değil babetlerim var, suyum ve yiyeceğim yok, temin edebileceğim bir yer de yok. E buraya kadar gelmişken dönülür mü? Dönülmez elbet ama zorluk çekeceğimin henüz farkında değilim. Arabayı yolun kenarına park edip lay lay lom modunda yürümeye başlıyorum.

San Diego potato chip rock

Dağa Tırmanış Başlıyor

Yol git git git bitmiyor üstelik yorulduğumda dinlenebileceğim gölgelik alan yok çünkü kurak bir bölge burası. Güneş yakıcı, yol ıssız ve ben fena halde susamış durumdayım. Ayrıca yorgunum, nefesim kesiliyor. Sık sık ara verip yol kenarlarındaki kayaların üzerinde dinlenerek yola devam etmek zorunda kalıyorum çünkü kalp kapakcığımda problemim var.

Bu rahatsızlığım gündelik hayatımda aşırı yorulmama neden olurken benim bu zorlu tırmanışta ne işim var? Çıldırmış olmalıyım diye düşünürken eşim aklıma takılıyor.

Şu anda ne yaptığımı bilse bana çok kızar diye düşünüyorum ama çocukça da bir gülümseme var üzerimde. Çok yorgunum ama inanılmaz mutluyum. Manzara görülmeye değer.

Patates cipsi kayası California

Yolda zaman zaman ya yukarıdan dönen ya da geriden gelenlerle karşılaşıyorum. Herkes mutlaka birbirine selam veriyor, konuşuyor. Yukarıdan dönenlere ne kadar daha yürümek zorunda olduğumu soruyorum. Onların verdikleri süre benim daha sonra katedeceğim süreyle hiç örtüşmüyor çünkü yavaş yürüyorum.

Kiminle konuştuysam hepsi bana suyumun olup olmadığını soruyor. Hayır cevabıma şaşırıp kendi sularını benimle paylaşıyorlar. Su problemimi bu şekilde çözüyorum. Herkes çok güler yüzlü herkes çok yardım sever ama kimsenin ayağında babet yok! Bir aklı evvel ben o yolda. : )

San Diego'da ilginç yerler

Yılan mı?

Yol kenarında tahta bir pano beliriyor. Dağla ilgili bilgi, kişi başına en az 2 litre su, doğayı kirletmeyin, sigara içmeyin uyarısı, kaya parçaları düşebilir uyarısı vs derken bir cümle takılıyor gözüme. Yılanlarla karşılaşabilirsiniz.! Neeee!!! ben yılandan korkarım!

Yukarıdan dönen İspanyol bir kızla konuşuyoruz. Bana yolda çektiği yılan fotoğrafını gösteriyor cep telefonundan ve ekliyor; “Yol kenarından yürümeyin, yolun ortasını tercih edin” Nasıl ya? Ben oraya kadar hep yol kenarlarındaki kaya parçaları üzerinde dinlendim.

Suyumun yeterli olup olmadığını sorup bir şişe su veriyor ama bu bahsettiğim sular sıcaktan öyle bir ısınmış sular ki yanınızda iki kaşık kahve olsa karıştırıp içebilirsiniz. Ilık değil bildiğiniz sıcak ama hiç sorun değil yeter ki su olsun.

Artık dinlenme sorunu başlıyor, yılan korkusundan hiç bir yerde oturamıyorum sadece yürümeyi keserek dinlenmeye çalışıyorum. Yazının başındaki videoyu izlediğinizde ses tonumdan ne halde olduğumu anlamanız hiç zor olmayacak.

Patates Cipsi Kayası

4 saat dolmak üzere, bitmiş bir haldeyim ve Potato Chip Rock görünüyor.

California'da gezilecek yerler yerler

Kayanın üzerine geçebilmek için iki seçenek var. Yukarıdaki fotoğrafta her iki seçenek de gözüküyor. Ya zıplayarak atlanacak ya da aşağıdan sürünerek yukarı tırmanılacak.

İlk aşamada ikisi de ürkütücü gelse de sonra her iki yöntem de deneniyor, yeter ki kayanın üzeri kalabalık olmasın, biraz sıra beklemek gerekebiliyor.

Fotoğraf çekimi için ilginç yer Potato Chip Rock

San Diego Potato Chip Rock

O incecik kaya parçası ya kırılırsa?

Burada fotoğraf çekim kardeşliği var, tek gelenlerin de (gerçi tek giden sadece bendim) gurup halinde gelenlerin de bir başkası tarafından fotoğraflanmaları gerekiyor ki herkes bunun için gönüllü zaten.

California’lı, ikisi de birbirinden şeker anne ve kızı ile sohbet ediyoruz. Ben onları onlar da beni fotoğraflıyor. Bacaklarımın nasıl titrediğinin fotoğrafa yansımaması güzel:) San Diego Potato Chip Rock’a gittiğim gün anılarım arasında en özel yerini aldı bile.

ABD gezisi yazı dizimin diğer bölümleri;

San Diego Gezi Notları (Vize-Yolculuk-Konaklama)

California Disneyland Gezisi

Coronado Adası Gezisi

Hollywood Universal Stüdyoları Gezisi

San Diego Hayvanat Bahçesi gezisi

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

10 Yorum

 • Çok teşekkürler sevgili Seden:)
  Yok ya o kadar da korkunç bir yer değil emin ol, direk açıyla uçuruma bakmıyor en azından:) Kocaman öpüyorum seni
  Sevgili Beyaz Babet, ürkmeyip ben de yapardım diyen tek kişisin inşallah sen de gidersin
  Nuray'cım, çocukluğumda ben de ne severdim ağaç tepelerine çıkmayı ah keşke yeniden çocuk olsak. Çok öpüyorumm
  Okuyan gözlerine sağlık Fiamma'm, çok sağol
  Asortik'cim, zorlu tırmanıştan sonra dönüş bir hayli kısa ve kolay oldu. Sıradaki disneyland olacak, yazısı hazır ama elimdeki işlerden videosunu bir türlü bitiremedim. Biter bitmez blogda
  Ah sormayın İsmihan Hanım'cım çook çok mutluydum, çocuklar gibi mutlu. Kocaman öpüyorumm

 • nalan harikasin, o yolun bir de dönüşü vardir haliyle:)) ama herseye degmiş belliki:) keyifli bir yazi dizisi olacsk belli:) sıradaki gelsin:))) opuyorum seni

 • Süper Nalan:)) eskiden ağaçlara tırmanırdım ama artık yükseklik korkum var benim:)
  yeni maceralarını bekliyorum:)

 • Nalaaaaaan ben fotoğraflara bakarken bile ürktüm hatta korktum. Bravo sana cesaretine hayranım ben yapamazdım sanırım. O kaya parçasının ucunda poz vermek aman Allah'ım… Ama çok güzel bir deneyim olduğu kesin. Yazılarını bekliyorum sabırsızlıkla 🙂 En kisa zamanda görüşmek üzere. Öpüyorum…

 • Alahhımm çok istedim şuan^_^ saatlerce orada durabilrim 🙂 video ve fotoğraflar ne kadar net güzel çok beğendim özellikle video süper 😉