San Diego Hayvanat Bahçesi ve Safari Park Gezisi

San Diego gezisi

Bir yıl aradan sonra tekrar San Diego’dayız. Bugünkü rotamız San Diego hayvanat bahçesi ve Safari Park. Amerika gezisi yazı dizimin diğer içeriklerinde bahsetmiştim ama tekrar değineyim. Bu tür tema parklar ve gezip görülecek yerler için her birine ayrı ayrı giriş ücreti ödemek yerine San Diego pass card satın aldım. Kart sayesinde fiyat neredeyse yarı yarıya düştü, oldukça hesaplı.

San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego hayvanat bahçesi, San Diego’nun meşhur Balboa parkında bulunan ve dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri. Burayı diğerlerinden ayıran en önemli özellikler, kar amacı gütmemesi, toplanan gelirin nesli tükenmekte olan hayvanlar ve bilim için kullanılıyor olması. Gerçekten öyle mi yoksa öyle mi lanse ediliyor? Kim bilir? Umarım öyledir diye düşünmeden edemiyorum.

Daha önce satın aldığım indirimli kartımla sıra beklemeksizin içeri giriyorum. Alan çok büyük, tamamen gezebilmek için yarım günümü buraya ayırdım. Aslında tam gün bile kalınabilir ama öğleden sonra Safari Park’a gideceğim.

san diego hayvanat bahçesi maymun


San Diego Zoo ve Safari Park Gezisi zürafa

Alan büyük dedim ya e gezmek de kolay değil. Hatta yürüyerek imkansız. 10 dakikada bir hareket eden otobüs seferleri veya havadan kuş bakışı görmek için teleferik var. İlk önce otobüsü tercih ediyorum, teleferik biraz beklesin. Otobüs hareket ediyor, her zaman ki gibi elimde fotoğraf makinem, gözlerim pür dikkat yola koyuluyoruz. Afrika yağmur ormanlarında gibiyiz. (Afrika yağmur ormanlarını gördün mü ki Nalan? Yoo ) Otobüste bir rehber var ve sürekli bilgi veriyor. O dedi; Afrika yağmur ormanlarından esinlenilerek dizayn edildi dedi. Ben onun yalancısıyım. : )

Manzara ve etrafta gördüğümüz hayvanlar muhteşem. Nasıl mutluyum. Hepsini tek tek yazıp sıkmayayım, bazılarını fotoğrafladım. Hayvanat bahçesini bir uçtan diğer uca gezdikten sonra inip bu sefer yürüyerek dolaşmaya başlıyorum.

koala hayvanat bahçesi san diego

Mesela şu uyuyan sevimli koalanın önünden geçtikten 1 saat sonra döndüğümde hala aynı pozisyonda uyumaya devam ediyordu. Uyu uyu nereye kadar miskin koala kardeş.

Doğada resim yapanlar san diego

Koalaların bulunduğu alanın hemen karşısındaki alanda bir sürü insan oturmuş resim yapıyor. Modelleri canlı canlı karşılarında.

su aygırı hayvanat bahçesi san diego

O koca cüsseye küçücük ayaklı su aygırlarını izliyorum. Otobur su aygırları günde yaklaşık 50 kg. bitki yiyormuş. Hemen aklıma 1 kg. ıspanak geldi. 50 kg. bitki hızlıca gözümü önünde belirdi. Huh! İlginç sesleri var, hatta komik. Yok yok yazarak anlatabilmem güç, hemen Google’a su aygırı sesi yazıp ulaşabilirsiniz. Sonra buraya geri dönmeyi unutacaksanız gitmeyin.

Tavus kuşu hayvanat bahçesi san diego

Bu da erkek tavus kuşu. Dişisine kur yapmak için kanatlarını açıyormuş. Bir şeyler atıştırıp Safari Park’a gitme zamanı geldi.

San diego safari park harita map

San Diego Safari Park

San Diego Safari Park San Diego hayvanat bahçesine bağlı bir yer ama aynı bölgede değil. Aralarında epey mesafe var. Safari park için, San Diego’da mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden birisi diyebilirim.

Buranın en çok ilgimi çeken özelliği hayvanların özgürce yaşıyor olması. Kapalı alanlar, kafesler ardında yaşayan hayvanlar yok. Yanınızdan geçip giden hayvanları görmek, omuzunuza konan kuşlara mama vermek harika bir duygu.

flamingo san diego hayvanat bahçesi

Kafalarını sırtlarına gömmüş, tek ayakları üzerinde duran flamingoları görüyorum. Ya da bizdeki adıyla allı turnalar. Tuz gölü etrafına kuluçka yapmak için gelen flamingolarla ilgili bir belgesel izlemiştim. Mart ayında göl kenarına gelip kuluçkaya yatıyorlarmış. Yavrularını büyütüp Türkiye’den ayrılmaları ve güneye doğru gitmeleri Eylül ayını buluyormuş. Şu sağdaki Türkiye doğumlu gibi hissettim : ) His işte alla alla.

sandiego-mutlaka-gorulmesi-gereken-yerler

Yukarıdaki kapı özel bir alana açılıyor. İçeride özgürce uçan veya salına salına etrafınızda dolanan kuş çeşitleri var. Giriş, kuşların dışarıya çıkmaması için çift kapılı bir sistemden oluşuyor. Tam buradan çıkarken telefonumu kaybettiğimi fark ediyorum. Telefonum yok! Kaybetmişim. En son safari parka girişte kullanmıştım. San Diego pass card için telefonuma yüklü olan barkodu göstererek girdiğimi hatırlıyorum. Kızım o gün benim yanımda değil ona nasıl ulaşacağım? Telefon numarasını bile ezbere bilmiyorum. Kendi numaramı da bilmiyorum ki.

Kafamda deli sorularla danışma bürosuna gidiyorum. Telaşla anlatıyorum durumu. Beni dinleyen görevlinin sırıtan yüz haline sinir oluyorum. Belki de gülümsüyor ama ben öyle gerginim ki sırıtmak olarak algılıyorum. Endişe etmeyin, biraz dolaşın sonra tekrar uğrayın diyor. Tam umutsuzca kapıdan çıkarken bir görevli elinde benim telefonumla geliyor. Bu mu sizin telefonunuz dediklerinde evet demek yerine görevlinin boynuna sarılmak istiyorum. Girişte bankın üzerinde bulmuşlar. Girişte bir banka oturup Safari parkın haritasını incelemiştim. Üzerinden saatler geçmesine rağmen kimsenin el sürmemesi de ilginç.

San Diego hayvanat bahcesi kuslar

san diego safari park balon turu

San Diego hayvanat bahçesi içerisindeki Safari Park’ı gezmek için otobüs, balonla safari, ağaçların arasına gerilmiş çelik halatlardan kayarak iple safari gibi alternatifler var.

San diego hayvanat bahçesi ve safari park çita show

Balonun hemen yan tarafındaki uzunca bir yolun sağında ve solunda bir kalabalık görüyorum. Çita show başlayacak diyorlar. Yukarıdaki fotoğraftaki muazzam Çita’nın nasıl koştuğunu görebilmek için 40 dakika ayakta dikilir mi insan? Evet dikilir. Çita saatte 112.km. hızla koşuyormuş. Gördüm görmesine de rüzgar gibi geçti gitti. Sözde koşarken fotoğraf çekecektim.

Kaliforniya gezisi yazı dizimin diğer bölümleri;

ABD vize, yolculuk ve konaklama
San Diego Patates Cipsi Kayası (Meşhur Potato Chip Rock)
Kaliforniya Disneyland 
San Diego Coronado Adası
Hollywood Universal Film Stüdyoları gezisi

Yorum Yaz

4 Yorum

 • Temmuz ayında San Diego’ya gidiyorum orası ve çevresinde geizlecek yerlerle ilgili araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. yazdıklarınızdan çok faydalandım hala da okumaya devam edyorum. san diego hayvanat bahçesi ve safari parkın aynı yerde olduğunu zannediyordum meğerse değilmiş sizden öğrendim. peki zaman açısından öncelikli olarak seçim yapmak gerekirse safari park mı yoksa san di,ego hayvanat bahçesini mi tercih edelim?

  bir de yemek durumu nasil acaba içerde?

  • Evet ne yazık ki ikisi de farklı konumlarda. San diego hayvanat bahçesi ve safari park arasındaki mesafe yaklaşık 30 mil civarında, araçla yarım saat gibi bir süre alacaktır. Zaman sıkıntınız varsa sadece birine vaktiniz yetebilecekse önerim Safari Park’a gitmeniz.

   Yemek durumuna gelirsek her iki tema parkın içinde adım başı restoranlar mevcut. San Diego’da fiyatlar nasılsa orada da aynı.

   Tema parkları gezecekseniz hepsine ayrı ayrı giriş ücreti ödemektense san diego pass card almanızı tavsiye ederim. Çok daha ekonomik olduğunu göreceksiniz. Daha az parayla daha fazla yer görme şansı elde edersiniz.

   Sormak istediğiniz başka sorular olursa sorun, bildiğim bir konuysa seve seve yardımcı olurum.

   Keyifli geçsin her anınız:)

 • Çok güzelmiş ,gezmiş kadar oldum Nalancığım:) telefonun için geçmiş olsun , burada kaybolsa anında yok olurdu 🙂 diye geçti içimden:)

  Paylaşım için teşekkürler, iyi tatiller:)

  • Sağol Nuray’cım. Telefon için hiçç umudum yoktu bulunması şok etti beni. Aynen dediğin gibi biz öyle alıştık:)