Gezi Yazıları

San Diego Gezisi ( Vize-Yolculuk-Konaklama )

Amerika sandiego'da gezilecek yerler alişveriş

San Diego gezisi yazı dizimize başlayalım artık değil mi? Onca fotoğraf onca video ve gezip görülen yerlere ait bilgiler size aktarılmayı bekliyor.

Önce ABD tatili nereden çıktı ona değineyim. Kızım (Merve), Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi’nde İngilizce Psikoloji okuyor. Yaz tatilini fırsat bilip San Diego’daki University of California’da (UCSD) dil eğitimi almasına karar verdik. Üniversiteyle iletişime geçtik, 3 aylık bir programa kayıt oldu. Kalacak yerini okul vasıtasıyla organize ettik.

Bu süreçte Amerika’da İngilizce eğitimine dair internette epey araştırma yaptık, merak ettiğimiz bir sürü konuya cevap bulabildiğimiz gibi bulamadıklarımız da oldu.

Özellikle San Diego bölgesinde İngilizce dil eğitimi konusunda araştırma yaparken bu yazıma ulaşan ziyaretçilerim için minik bir hatırlatma eklemek istiyorum; oraya dair merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz, bildiğim bir konuysa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

ABD için Vize

Hazır Merve giderken ben de onunla birlikte gitmeye karar verdim. İlk iş olarak Amerika için vize işlemlerine başladım. İnternet üzerinden doldurulan DS 160 formu ile başvurumu yaptım. Görüşme için randevu aldım, görüşmeye gittim. Yanımda götürdüğüm hiç bir belgeye bakılmadı bile, 2-3 dakika süren bir görüşmenin ardından 10 yıllık turist vizesi aldım.

San Diego uçak bileti, konaklama, airbnb

Uçak Bileti

Merve’nin uçak biletini çok daha önce aldığımız için ayrı günlerde ve ayrı uçaklarda uçmak zorunda kaldık. O, THY direk Los Angeles uçağı ile bense bir gün sonra British Airways ile Londra aktarmalı olarak San Diego’ya uçtum.

Londra Aktarmalı Uçuşlarda İngiltere Vizesi İstenmiyor

Londra Heatrow havalimanındaki aktarma için 4 saatlik bir aram vardı, mağazaları dolaşırken süre doldu hiç sıkılmadan geçti. Bu arada Londra aktarmalı uçuşlarda transit vize istenir mi istenmez mi bir türlü emin olamadığım bir detaydı bu nedenle biraz tedirgindim.

24 saati geçmeyen aktarmalar için (havalimanı dışına çıkılmadığı taktirde) transit vize istenmiyor.

San Diego’da Konaklama

Kalacağım yere karar verme konusunda epey zorlandım, önce otelleri araştırdım sonra o ana kadar hiç aklımda olmayan bir konaklama türüne karar verdim.

airbnb.com aracılığı ile Amerikalı bir ailenin evinin bir odasını kiraladım. Sitenin çalışma prensibi bu şekilde işliyor, dünyanın her bölgesinden kiralık oda bulmanız mümkün. Biraz risk almış olsam da şansım yaver gitti, seçtiğim ev konusunda şanslı çıktım.

Debbie ve iki kızı (Lindsay ve Lauran) ile 1 ay boyunca aynı evi paylaştık. Hepsi çok sıcak kanlıydı, kendimi evimde gibi hissedebilmem için ellerinden geleni yaptılar. Ev, Downtown adı verilen şehir merkezine yakın bir lokasyondaydı ayrıca en önemlisi kendimi çok güvende hissedebildiğim bir ortamdı.

Evde bir köpek ve kedi de vardı onları da es geçmemek lazım. Otelde kalmış olsaydım hem daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaktım hem de bir Amerikan ailesinin yaşamını bu şekliyle yakından gözlemleme imkanım olmayacaktı.

Araç Kiralama

ABD’de arabanız olmadan yaşamak zor. Mesafeler birbirine uzak ve toplu taşıma araçları bizdeki kadar yoğun kullanılmadığından fazla seçenek yok. San Diego gezisi planlıyorsanız araç şart.

Araba kiralamamış olsaydım gezip gördüğüm yerlerin yarısından fazlasını göremezdim daha doğrusu zamanım yetmezdi.

Araç kiralama aşamasını Amerika’ya gitmeden önce rentalcars sitesinden yaptım, aracımı uçaktan indiğimde San Diego Havalimanı’ndan teslim aldım yine dönüşte aynı yerden teslim ettim.

Bu arada minik bir kaza yaptım. Google maps’e bakayım derken sağda park eden araca çarptım. Evet evet hem de öylece duran araca çarptım. Aracı kiraladığım firma iyi bir firma olduğu için ekstra hiç bir ücret ödemedim. Kullandığım araç değiştirildi, karşı tarafın mağduriyeti giderildi.

ABD’de Telefon ve İnternet Paketi

Merve ile farklı yerlerde konakladığımız ve Merve tüm gün okulda olacağı için mutlaka bir telefon hattına ihtiyacım olacaktı ayrıca navigasyon ve Türkiye ile haberleşmek için mutlaka internet paketimin olması gerekiyordu. Gerçi kaldığım evde wifi bağlantısı vardı ama ben tüm gün dışarıda olacağım için T-Mobile’dan Amerika içi sınırsız konuşma ve internet paketi içeren 40 dolarlık bir hat satın aldım. Gayet de memnun kaldım hiç bir sorun yaşamadım.

Böylece uçak bileti, konaklama, araç kiralama ve telefon/internet işini de halletmiş oldum. Amerikan prizleri farklı olduğu için dönüştürücü priz götürmeyi ihmal etmedim.

Vee hazır ve nazır bir halde San Diego havalimanına vardım. Merve beni bekliyordu, sanki bir gün önce değil de 1 yıldır birbirimizi görmüyormuşuz gibi birbirimize sarıldık.:) Özlem giderdiken sonra ilk sorum San Diego’da saat kaç?” oldu:)

Türkiye ile aramızda 10 saat fark vardı. Türkiye daha önde.

Aracımızı teslim alıp kalacağım eve doğru yola koyulduk.

San Diego gezisi rehberi

San Diego gezisi hakkında detaylı bilgiye geçmeden önce biraz bu muhteşem şehirden bahsedeyim.

San Diego, California eyaleti sınırları içerisinde, Amerika’nın batısında yer alıyor. Pasifik okyanusu kenarındaki bu huzurlu kent Amerika’lılar tarafından da çok seviliyor. Meksika sınırında olduğu için kentte sadece İngilizce değil İspanyolca da konuşuluyor.

İklim ılıman, kış mevsimi yaşanmıyor.

Amerika’nın geneline oranla pahallı bir şehir, yaşam ucuz değil. Benzin, makyaj malzemesi ve elektronik eşya ucuz. Giyim alışverişi konusunda ünlü markaların ürünlerini hariç tutarsak kesinlikle Türkiye daha ucuz.

San Diego’da Ulaşım ve Trafik

Hemen hemen her evde en az bir araba bulunduğu için toplu taşıma araçları fazla rağbet görmüyor bu nedenle gelişmiş değil. Yine de seçenekler var tabiki. MTS adı verilen bir tramvay sistemi var. Havaalanı, alışveriş merkezleri, şehir merkezi veya turistik bölgeler gibi popüler noktalara bu tramvaylarla gitmek mümkün ama seyrek aralıklarla.

San Diego’dan Kaliforniya istikametine veya ara duraklara gitmek için tren seçeneği var. Okyanus manzarası eşliğinde keyifli bir seyir düşünenler için ideal seçim.

Taksi kullanımı bizdeki kadar rağbet görmese de bir alternatif olarak var ama epey pahallı. Taksilerde ödeme sadece kredi kartıyla yapılabiliyor.

San Diego’da 3 ana otoban var, tüm ulaşım bu otobanlar ve otobanlardan ayrılan bağlantı yolları üzerinden yapılıyor. Yollar çok şeritli, trafik nadiren sıkışık çoğunlukla akıcı. Otoban kenarlarında “Carpool” tabelaları sıklıkla göze çarpıyor. Otobanların sol şeridi araç içerisinde 2 ve daha fazla kişi olanlar için ayrılmış, eğer tek kişi iseniz diğer şeritleri kullanmak zorundasınız.

Bu sistem trafiği rahatlatıyor. Araçta tek kişi yerine daha fazla kişi taşınmasına teşvik ederek trafiği azaltmak amaçlanıyor. Istanbul’da da uygulansa keşke ama bu carpool olayı sinir katsayısı doruk yapmış Türk şöförünü bozar. Ayrıca çok iyi bir denetim de şart, elin Amerika’lısı kuzu kuzu kurallara uyarken aynı uyum epey zor bizde.

San Diego’da Alışveriş

San Diego’da alışveriş için Las Americas Premium Outlets, Fashion Valley, Westfield UTC veya Los Angeles yolu üzerindeki Carsbad Premium Outlets’i görmekte fayda var.

Hem fiyat hem de çeşit açısından en iyisi, Meksika sınırındaki Las Americas Premium Outlets. California’da bulunduğum süre içerisinde en fazla Türk’ü burada gördüm. : )

Ayrıca;

 • San Diego ile aramızda tam 10 saat fark var. Türkiye daha önde.
 • Meksika sınırında yer alıyor.
 • Hava her mevsimde sıcak, 4 mevsim yok.
 • Kurak bir bölge.
 • Amerikan Pasifik donanmasının en önemli üssü burada bulunuyor.
 • İnsanlar huzurlu, birbirine saygılı ve güler yüzlü.
 • Irkçılık yok ama zenci sayısı çok az.
 • Kurallara uyuluyor, arabalar birbirine yol veriyor, yayalara karşı çok saygılılar.
 • Kimse kimseye gözünü dikip bakmıyor ama mutlaka selamlaşıp hatır soruyorlar.
 • Kimse kimsenin ne giydiğine, neye inandığına veya nasıl yaşadığına bakmıyor
 • Suç oranı düşük, evlerin kapısı kilitlenmiyor.
 • Herhangi bir yerde unuttuğunuz cüzdanınız veya cep telefonunuz buharlaşıp uçmuyor.
 • Sistem tüketim üzerine kurulu, ürün çeşitliliği ve indirim çılgınlığı para harcamaya teşvik ediyor.
 • Sokaklarda çöp görmek imkansız gibi bir şey, evlerin dışları veya bahçeleri çok düzenli ama aynı özen ev içlerinde yok.
 • Yemek porsiyonları büyük ama çeşit az, damak tatları bize uygun değil. Yemek konusunda sorun yaşadım diyebilirim.
 • Evde nadiren yemek pişiriyorlar, genelde hazır ürünleri alıp mikrodalga fırında ısıtıp tüketiyorlar.
 • Çoğunun mutlaka bir evcil hayvanı var.
 • Çoğu spor yapıyor.
 • Çok çalışıyorlar.

Bu liste uzar gider bitmez:) Yukarıdakiler şehrin ve halkın genel özellikleri. Çoğu şey olumlu gözüküyor ama ya ülkenin dünya üzerindeki politikası? İşte o da madalyonun diğer yüzü…

ABD Kaliforniya ve San diego gezisi yazı dizimin diğer bölümleri;
Potato Chip Rock
Disneyland
Coronado Adası
Hollywood Universal Stüdyoları
San Diego Safari Park

Yorum Yazın

12 Yorum

 • Ben de aynı fikirdeyim, gezip görmek, değişik kültürleri izlemek adına evet ama kesinlikle Türkiye :)) bir süre sonra özlüyor insan zaten… En kısa zamanda arayacağım konuşuruz bol bol 🙂 bir de ayarlayıp görüşebilsek süper olucak. Çok öpüyorum.

 • Sağol Gülşah'cım, çok klasik olacak ama ülkemizin değerini bilmiyoruz, ne olursa olsun ülkem de ülkem diyenlerdenim. Bir ara Amerika günlerini dinlemek istiyorum, mümkünse yüz yüze:) Çok öpüyorum

 • Öncelikle hoş geldin Nalan :)) Macera dolu Amerika, Amerika :))
  Ben de bir dönem eşimle gitme imkanı bulmuştum… bazı şeyler çok güzel,bazı şeyler Türkiyeyi çok aratıyor. Tabi şehrine ve bölgesine göre değişiyor… yazıda değindiğin konular çok doğru tespitler, devamını merakla bekliyorum. Çok faydalı bir yazı ( her zamanki gibi).
  Sevgilerimle.

 • Çok teşekkürler sevgili saadet, keşke dert tasa olmasa keşke hep mutlu olabilsek ama olmuyor olamıyor işte. yazı dizimin devamı hazır halde bekliyor, yayınlamak bile içimden gelmiyor şu sıkıntılı günlerde. kocaman sevgiler

  İnşallah çok daha uzun çok daha güzellerini siz de yaşarsınız. ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim Nilgün hanım

  Sağolun Gamze Hanım, belki de siz de cesaret edebilirsiniz kim bilir? ben de epey tereddut yaşamıştım ama iyi ki yapmışım diyorum:) kocaman sevgiler benden sze

 • Nalan Abla'cım, Los Angeles'da 3 ay yaşadığını bilmiyordum ne şanslıymışsın, blog'unda bahsetmiş miydin? Yorumun ve ziyaretin mutlu etti beni, teşekkür ederim.

  Nagehan'cım, hoş buldum çok teşekkür ederim:) Yazı dizisinin devamını hazırlıyorum yaz yaz bitmiyor umarım keyifle okursunuz.

  Sağol Nuray'cım, Merve yorumunu okumuş teşekkür etmemi istedi:)

  Sevgili Colette, değerli ziyaretiniz için ben teşekkür ederim ben de sizi ve içimi ısıtan evinize dair paylaşımlarınızı keyifle takip ediyorum.

 • İnstagramda yakın takipteydim ve bu yayını merakla bekliyordum.
  ABD bir çoğumuzun hayatına bir şekilde dahil oldu. Bizim serüvenimiz de 6 yıl önce oğlumun doktora için gitmesiyle başladı , bu yayının çok değerli . Teşekkürler ?

 • Telefon'dan yazdım ama yorumum gelmemiş Nalancığım ,olsun tekrar yazarım:)
  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ,Merve için hayırlısı olsun,başarılar diliyorum 🙂 devamını merakla bekliyorum ,sevgiler:)