San Diego Coronado Adası

California gezisi - Pasifik okyanusu sahili

Başlık “San Diego Coronado Adası ” ise bu fotoğraftaki defter kalem de neyin nesi? Anlatayım:)

San Diego’da gezip görülecek yerleri ziyaret etmek istiyorsanız önce zamanınızı iyi organize etmeniz gerekiyor. Ne kadar planlı hareket ederseniz o kadar fazladan yer göreceksiniz demektir.

Bu şehirde gittiğiniz her yer için 10 dolardan başlayıp 80 dolara kadar uzanan giriş ücretleri ödemek zorundasınız. (Burası ABD, sistem tüketim üzerine kurulu istersen harcama) Her yere ayrı giriş ücreti ödemektense çok daha hesaplı bir yöntem var o da San Diego pass card adı verilen bir sistem.

Nedir bu pass card denilen sistem?

San Diego Pass Card

smartdestinations.com sitesi üzerinden satın alınabilen bu kart ile belirlenmiş olan 44 farklı yeri yarı fiyatından da azına gezmek mümkün. Sitede, 1 günden başlayıp 7 güne kadar uzanan farklı paketler var. İlk ziyaret ettiğiniz noktada kart aktif hale geliyor, kaç günlük paket satın aldıysanız o kadar gün 44 farklı yeri tek fiyata görme imkanınız oluyor.

ABD’de geçirdiğim bir ayın 7 gününü bu kartla gezeceğim.

Kartımızı aldık ee? E’si var:) Eğer hiç bir plan yapmadan sallana sallana gezmeye kalkışırsanız günde bir yeri ancak görürsünüz ama gidip görülecek yerleri öncelik sırasına, mesafe olarak birbirine yakınlık derecesine, giriş saatlerine veya yoğunluk durumuna göre sıraya koyarsanız zamandan tasarruf ederek bir çok yeri görmüş oluyorsunuz.

İşte yukarıdaki fotoğraf tam da bu planlamayı yaptığım anda çekildi. Yer San Diego Downtown, deniz kenarında şirin bir Cafe, hem kahvemi içip hem de rotamı belirliyorum.

Coronado adasına vapurla ulaşım tavsiyesi

Coronado adasına ulaşım

Bugünkü rotam; şehrin batısında yer alan meşhur Coronado Adası. Adanın kendine ait bir bayrağı var, resmi kurumların önünde Coronado adası bayrağı, ABD bayrağı ve California eyaleti bayrağı olmak üzere 3 ayrı bayrak görüyorum.

Adayı meşhur eden bir kaç özellik var. Uçsuz bucaksız muhteşem plajlara sahip, 2.Dünya savaşı yıllarında kullanılmış olan ABD hava üssü, dünyanın en pahallı evleri ve ABD’nin en lüx oteli burada bulunuyor.

Coronado Adasına Ulaşım

Coronado adasına ulaşım; ya şehrin içinden Coronado adasına uzanan muhteşem körfez manzaralı Coronado köprüsü üzerinden ya da San Diego sahilinden hareket eden vapur seferleriyle sağlanıyor. Coronado köprüsü, çelik konstrüksüyon sütunlar üzerinde duran, 80 derecelik açıyla kıvrılan 5 şeritli bir köprü.

İlginç mimarisi göz alıyor ama ben vapur seferini tercih edip 15 dakikalık keyifli mi keyifli bir seyirin ardından adaya ulaşıyorum.

Dünyanın en pahallı evleri Coronado adasında

Adanın her yeri pırıl pırıl, temizlik ve düzen hemen göze çarpıyor. İnsanlar güler yüzlü ve saygılı, herkes birbirine selam verip iyi dileklerde bulunuyor. Hemen iskelenin yan sokağından kalkan ada turu otobüs servisi için beklemeye başlıyorum. Coronado Hotel’e kadar bu servisle gidip sonrasında sokaklara karışıp yürüyerek keşfetmeyi tercih edeceğim.

San Diego Coronado adası hoteli - San Diego da gezilecek yerler

Meşhur Hotel Del Coronado

Ve Coronado Hotel’e ulaşıyorum. 1888 yılında yapımı tamamlanan meşhur Coronado Hotel bugüne değin bir çok ünlü film yapımcısı, kraliyet ailesi mensubu ve politikacıları konuk etmiş. Marilyn Monroe’nun baş rolünü oynadığı 1958 yapımlı “Some like it hot / Bazıları Sıcak Sever” filmi bu otelde çekilmiş.

Otel aynı zamanda hayalet hikayeleri ile meşhur. Aslında bu hayalet endüstrisi sadece Coronado Hotel’e ait değil, California bölgesinde yıllardır süre gelen hayalet hikayeleri gidip gördüğüm bir çok yerde ön plana çıkıyor veya çıkarılıyor.

ABD gezisi yazı dizimin ilerleyen bölümlerinde bu konuya tekrar değinip sizlere hayalet turlarından bahsedeceğim.

pasifik okyanusu coronado plajı

Bembeyaz bir kum, uzuun bir plaj ve Pasifik okyanusu. Bir an evvel okyanusun kenarına ulaşabilmek için sabırsızlanıyorum.

coronado adası kumsalı

Coronado Hotel‘in hemen önündeki plaj. Plajlar halka ait, hiç bir otel benimdir diye çevirip sağına soluna bekçi dikmiyor.

Kumdan kale yapımı - San Diego coronado adası pasifik okyanusu

Coronado adasının ucu bucağı belli olmayan ünlü plajlarının bir çok yerinde bu kumdan kalelere rastlıyorum. Yapımı 6-7 saat süren kumdan kaleler bittikten sonra yapan kenara çekilip keyifle eserini izliyor, ziyaretçiler ise tebrik ederek bahşiş bırakıyorlar.

Sahil boyunca bir çok örnek görmek mümkün.

Manolya ağacı

Devasa manolya ağacı

Daha önce hiç bu kadar büyük manolya ağacı görmemiştim. Nasıl da güzel…

San Diego Coronado adasında Yaşam

Coronado adası sokakları pırıl pırıl

Coronado adası evleri

San Diego Coronado adası hakkında hazırladığım videoyu yukarıdan izleyebilir, diğer seyahat videolarım için youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Amerika seyahati yazı dizimin diğer bölümleri;

San Diego Gezisi (Vize-yolculuk-konaklama)

Potato Chip Rock Gezisi

California Disneyland Gezisi

Hollywood Universal Stüdyoları Gezisi

San Diego Hayvanat Bahçesi

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

10 Yorum

 • Coronado adası San Diego’ya ne kadar uzaklıkta? Ulaşım, yemek için önerileriniz var mı? Haziran ayında San Diego’ya gideceğim başka gezilecek yerler önerirseniz sevinirim.

  • San Diego’dan adaya vapurla geçmiştim yaklaşık 15 dakika sürüyor epey yakın yani:)

   Adada yemek için özellikle önerebileceğim bir yer hatırlamıyorum.

   San Diego’da gezilecek yerler konusunda seçenek öyle fazla ki. Diğer içeriklerime göz atarsanız bir çok fikir bulabilirsiniz. Yürüyüşten ve tırmanmaktan hoşlanıyorsanız mutlaka ama mutlaka Potato Chip Rock’ı görün derim. İyi ki gitmişim diyebileceğiniz bir ziyaret noktası olacaktır.

   Balboo park’ı da es geçmeyin. Bir çok müzeyi bir arada bulabilirsiniz burada. Özellikle maket tren müzesine hayran kalmıştım.

   Safari park var, legoland vs.

 • 2 gündür Unversal studios videosunu hazırlıyorum, baklım aynı fikirde olacak misin:)) sağa sola bakakalmakan öyle videolar çekmişim ki ada vapuru gibi:)) sağol canım benimm,

 • Müthiş bir gezi rehberi oluyor bu ve diğer seyahat yazıların Nalancığım. Resimler çok hoş Bahar'ın da dediği gibi… Video da hafif sallantılar vardı ama farklı bir yeri senin gözünden görmenin heyecanı ile baktığımdan hiç umrumda olmadı doğrusu 🙂 Nice gezmelerin ve hoş anıların olsun dilerim. Eline sağlık 🙂

 • Bahar'ım beğenmiş yerim ben onu:) Kamera Canon EOS 650 D lens kamerayla gelen standart 18.55mm lens Bahar'cım. Hatta akılsız ben beraberimde tripot bile götürmedim videoların çoğu yeri deprem havasında:) sende 55 -250 vardı değil mi? Senin fark ettiğin netlik lensten değil, fotoğrafların renk ve netlik ayarlarını düzenlememden kaynaklanıyor olabilir ama videoları orjinal halinde kullandım. Gerçi Adobe Premiere montaj programında videoların da aynı fotoğraflar gibi ayarlarında düzenleme yapılabiliyor ama benim kadar takıntılı birisi için bir de ona vakit ayırmak akla ziyan bir durum, sen iyi bilirsin beni

 • Ah bayıldım çok güzel görüntüler. Nalan abla video ve fotoğraf çekimlerinde hangi lensi kullandin,bazılarını cidden çok beğendim, cok net.Ellerine sağlık.