Ortancalı Etamin İşi Şablonu

ortancalı etamin işim

Aylardır elimde sürünen ortancalı etamin işim nihayet bitti. Şablon, severek takip ettiğim Cross Stitch Collection dergisinden. Siz de işlemek isterseniz yazının sonunda şablon var.

etamin işi ortanca
çarpı işi ortancalı pano

Etamin İşi Pano

14 ct. etamin üzerine muline ipliğin iki katını kullanarak işleme yaptım. Şablonu takip ederek işlemek zorunda olmak işin tek sıkıcı yanı. Tenis maçı izler gibi bir sağa bir sola bak dur işin yoksa. Bu aşamayı kolaylaştırmak için kalın uçlu şeffaf kalem kullanıyorum. İşlemesi biten bölgeyi şablon üzerinde şeffaf kalemle çizince nerede kaldığımı daha kolay buluyor ve zamandan tasarruf etmiş oluyorum.

Tüm çarpı işleri bittikten sonra desenin kenar çizgilerini işledim. Back stitch, desenin çok daha belirgin ve güzel görünmesini sağlıyor. Back stitch için kullanılacak olan renk numaraları ve iplik katı mutlaka her şablonda belirtiliyor.

etamin

Ortancalı etamin işimin bitmesine bir kaç gün kala hoş bir hediye aldım. Fotoğrafta gördüğünüz büyüteçli el işi lambası, masa üzerinde sabit durabildiği gibi, çıkarılabilir aparatı sayesinde yuvasından çıkarılıp kasnağa da sabitlenebiliyor. İşlemelerimi masada değil de elimde tutarak yaptığım için kasnağa sabitlemek çok daha kullanışlı oldu benim için.

Lamba ve büyütecin yer aldığı kollar isteğe göre hareket edebiliyor. Şimdilik sadece ışıklı kolu kullandığım için büyüteçli kolu kenara alıp işleme yapıyorum. Büyüteçli bölümü kullanacağım günler çok uzak olmasa gerek çünkü şimdiden yakını görmede bazen zorlandığım veya başımı geriye çekerek baktığım oluyor.

etamin işi ortanca şablonu

 

 

çarpı işi ortanca şeması için muline iplik kodları
Etamin işinde yeniyseniz, detaylı bilgi için Çarpı İşi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

66 Yorum

 • Merhaba elinize sağlık.çok zarif olmuş.ben de uzun zamandır güzel bir ortanca Şablonu arıyordum.rica etsem bana atar mısınız?

 • Merhabalar. Ben de bu aralar kanaviçeye merak sardım. Şablon aramak için gezinirken sizin bu renkli örneğinizi gördüm. Ellerinize sağlık. Rica etsem bana da atabilir misiniz 🙂

 • Ellerinize sağlık ben bir ortanca tutkunu olarak bayıldım şemayı yollayabilirseniz çok sevinirim..

 • Elinize sağlık çok güzel olmus .Ortanca modeli kullanarak oda yakımı yapmak istiyorum önerebileceginiz dergi varsa yazar misiniz

  • Teşekkür ederim Yeşim Hanım, Kanaviçe dergisinde gördüğümü hatırlıyorum ancak hangi sayıydı hatırlayamadım ne yazık ki.

 • Nalan Hanım merhabalar,
  Ben de etamin&kanaviçe işlerine merak saldım.
  Bu şablonu ve kullanılan iplerin renk kodlarını gönderebilirseniz çok çok sevinirim.
  Teşekkürler 🙂

 • Merhaba,
  Bloğunuz çok keyifli ve faydalı, elinize sağlık.
  Ben çarpı işi ve/veya etamin ki hala farkını anlayamadım, yeni başlamış bulunuyorum 🙂
  Bu renk geçişleri nasıl oluyor bir türlü çözemedim, önce tek bir rengi bitirip sonra başka bir renge mi geçiliyor, yoksa hepsi aynı anda mı işleniyor çözemedim, yardımcı olabilir misiniz, teşekkür ederim.

  • Merhaba Deniz Hanım,

   Çarpı işi ya da etamin işi, her iki şekilde de anılıyor hatta kanaviçe olarak de geçmekte. Çarpı işinde yeniyseniz küçük bir şablonla başlamanızı öneririm. Renk geçişleri konusunu şöyle özetleyeyim; işlemeye nereden başladıysanız (ben genelde en alttan başlarım) oradaki renklere göre bölüm bölüm ilerleyin. Bir renkteki ipiniz bittiğinde hemen yanındaki farklı renkteki işlemeyi yapabilirsiniz. Yani sırayla ilerleyin. Ayrıca çarpı işi yapımıyla ilgili daha detaylı bilgi için Çarpı işi nasıl yapılır başlıklı içeriğimi inceleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz detaylar olursa sorun bana, yardımcı olurum.

  • Yazınızı okumuştum çok da faydalı oldu çok renklilere geçmeye henüz cesaret edemedim, biraz biraz başladım takıldığım bir yer olursa yine sorarım, nezaketinize ve ilginize teşekkürler, sevgilerimle.

 • Çok hoş olmuş ellerinize sağlık. Bende ortancaları ayrı bi severim:) Şablonunu gönderme imkanınız var mı acaba? çok mutlu olurum:)

 • Merhabalar nalan hanim ortanca sablonunuz harika olmuş ellerinize sağlık bende bu modeli denemek istiyorum ama anladigim kadariyla sablonu bulman zir rica etsem bana sablonu gönderir misiniz