Hobilerim

Amigurumi Malzemeleri Nerede Satılır?

amigurumi ayiciklar

Sırada en sık aldığım sorulardan biri var; amigurumi malzemeleri nerede satılır?

Oyuncak örmek için ihtiyacımız olan ürünler yün, tığ, elyaf ve tabii ki göz ve burun aparatları. Son zamanlarda eklem ve boyun aparatları da sıkça kullanılır oldu.

Yün, tığ ve elyaf temini işin en kolay kısmı. Herhangi bir tuhafiye mağazasından temin edebilirsiniz. Gelelim örgü oyuncak/amigurumi göz, burun, boyun ve eklem aparatlarına. Eğer Istanbul’da yaşıyorsanız cevabı çok basit. Eminönü!

Eminönü’nde Amigurumi Malzemeleri Nerede Satılır?

Amigurumilerde kullanılan göz ve burun aparatlarının iki tipi var. İlki oynar göz tabir ettiğimiz kenarları beyaz ortada siyah veya mavi bir pul bulunan plastik gözler. Bu tip gözleri Eminönü’nde bir çok tuhafiye dükkanında bulabilirsiniz. Çin’den ithal edilen bu ürünler hem görünümleri hem de kaliteleri açısından pek de iyi sayılmazlar.

Vidalı göz olarak tanımladığımız çok daha kaliteli göz ve burunları Eminönü’nde alacağınız tek yer bu ürünlerin ithalatçısı olan firma. Firma ismi İyigör Boncuk. Yapıştırma veya dikme veya vidalı amigurumi malzemelerinin bir çok farklı çeşit ve boyutunu bu dükkanda bulabilirsiniz.

Eminönü Hasırcılar sokağının üstündeki eski Telekom binasının hemen önündeki sokakta Boyacı Han var. İyigör Boncuk bu hanın birinci katında bulunuyor. Sokağın ismi Tomruk sokak ama bu şekilde değil de eski Telekom binasını birisine sorarsanız daha rahat bulursunuz.

Şark Han’ı bilenler daha da rahat bulur çünkü onun alt sokağında.

İyigör Boncuk 0 212 528 54 43

Hazır Eminönü’ne gitmişken ihtiyacım olan yünümü de alıp döneyim derseniz istikamet yüncüler mekanı Kürkçü Han olacak. Kimse sorsanız tarif ederler. Yünlerinizi buradaki bir çok mağazadan satın alabilirsiniz.

Amigurumilerim

Hazır konu açılmışken kendi ördüklerimden bir kaç tane paylaşayım.

Amigurumi malzemeleri nerede satılır

Bu minik örgü amigurumi koalalar en son ördüklerimden. Kartopu Flora yün ve 1.75 mm. numaralı tığ kullandım. Boyları 10 cm. Elimde bu boya uygun hazır göz kiti olmadığı için mecburen iğneyle önce beyaz bir oval işledim, onun üzerine de kahverengi yün ile birer adet tohum işi yaparak gözleri elde etmeye çalıştım.

Elbiseler ayrıca örülerek üzerlerine giydirildi. Birazcık da elbiseleri süslendikten sonra Edi ile Büdü’m huzurlarınıza çıkmak üzere hazır hale geldiler.

Amigurumi kedi

Amigurumi kediler örüp de huysuz görünümlü amineko örmemek olmazmış. Zaten örmek için bahane lazımdı onu da bulmuş oldum.

tığla sık iğne oyuncak örme

Aminekoların kol, bacak ve kuyruk bölümlerinin içi elyafla doldurulmuyor. Böylelikle kol, bacak ve kuyruk eğilip bükülebilen dolayısıyla istenen forma sokulabilen yapıda olduğu için işin fotoğraflama kısmı da keyifli bir hal alıyor.

Huysuzlar huysuz olmasına ama nasıl isterseniz o şekilde poz veriyor bu asık suratlı kediler.

örgü oyuncak modelleri

Bana göre amigurumi örmenin en keyifli yanı tüm parçaları ördükten sonra dikerek birleştirme ve süsleme aşaması. Zor yanı ise sürekli ilmek sayarak ilerlemek, arttırma veya eksiltme ilmeğini her sırada işaretlemek.

Ördüklerim içinde en büyük boyutlusu yukarıdaki pembe tavşan oldu. Boyut büyüdükçe örmek kolaylaşıyor, minik boyutlu amigurumiler biraz daha fazla el oyalıyor. Her zaman olduğu gibi parçaları yapılış şemasındaki ilmek sayılarına göre örüp içlerini boncuk elyafla doldurup diktim.

Dikiş için bu kez hayalet ip kullanmayı denedim ama kendi yünü ile dikmek daha pratik geldi bana. Tek renkle ördüğüm için çok sıradan olmasın diye bir de zıt renkli bir çanta yapıp boynuna astım.

Amigurumi nasıl dikilir

Amigurumi örmek bana inanılmaz bir keyif veriyor. Gerçi her hobim için aynı durum söz konusu ama amigurumilerin yapım aşamasının diğer uğraşlarıma oranla daha az zaman alması örmeyi daha keyifli kılıyor. Örgü amigurumi ayıcık 3 numara tığla örüldü.

Her parçanın içine elyaf doldurdum ve ördüğüm yün ile diktim. Burun kısmının üzerini iğneyle işledim. Ayıcığımızın gözlerini ise Eminönü’nden almıştım.

Eminönü’ne gidecekseniz, “Eminönü Alışveriş Durakları” adlı yazı dizimin tüm içeriklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

24 Yorum