Hobilerim

Bebek Battaniyesi İçin Nakış Şablonları

Sap işi bebek battaniyesi için şablonlar

Yine muline ipliklerle çalışmaya devam ediyorum ama bu kez sırada çarpı işi değil, nakışlı bebek battaniyesi var. İğne ardı /sap işi ve Fransız düğümü tekniklerini kullanarak işledim.

Sap işini hem estetik görünümü hem de kısa sürede yapılması nedeniyle çok seviyorum.

bebek battaniyesi için nakış şablonları

İşlenecek olan şablonun kumaşa transfer boyutu benim için hep sıkıntılı bir süreç olmuştur. Hiç bir hata olmasın diye ölçe biçe kendimi yer bitiririm. Tamamdır diyene kadar bir elimde mezura önümde çalışma transa geçmem lazım.

İçime sinerek doğru yeri bulduktan sonra sıra düzgün bir şekilde çizime geçer. Söz konusu çizim sanki nakış altı olmayacak çerçevelenip müzede sergilenecek(!) Çiz gitsin işte, nasıl olsa üzeri işlenecek değil mi? Bu aşama da uzar gider bende.

Benim için tüm bu sıkıntılı aşamaları atlatacak bir işleme oldu bu bebek battaniyesi. Çünkü nakış şablonu kumaşa transfer edilmiş bir şekilde satılıyor. Ne güzel bir fikir değil mi? Yani en azından benim gibi takıntılılar için diyelim. : )

Acaba desen doğru bir şekilde ortalanarak kumaşa aktarılmış mı diye ölçüp test ettiğimi de yazayım da simetri takıntımın derecesini siz tahmin edin.

Muline iplik markasında sürekli DMC tercih ediyordum ama bu kez Maderia marka muline iplikler kullandım. Ambalaj olarak daha farklı olsa da gerek DMC gerekse Maderia’nın ambalaj tarzını, artan iplikleri doğru bir şekilde muhafaza etmek için kullanışlı bulmuyorum.

Yeni ve kullanışlı bir ambalaj tarzı neden geliştirmezler ki?

Bebek battaniyesi köşe kıvırma resimli anlatım

battaniye kenarı kıvırma

Nakışlı bebek battaniyesi fotoğraflarda göründüğü şekilde pötikare kumaşla kaplanıp, köşe kıvırmaları da yapılınca tamamen hazır hale geldi.

Bebek Battaniyesi İçin Nakış Şablonları

İşlediğim şablon elimde olmadığı için bebek battaniyesi nakışında kullanabileceğiniz bir kaç şablon paylaşayım.

sap işi nakışı tavşan şeması

nakış için ev şablonu

nakış için şablonlar

aplike ve nakış için köpek şablonu

Sap işi nakışıyla işlediğim diğer bebek battaniyesi de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın

24 Yorum