Köpekler İçin Örgü Oyuncak Yapımı

köpekler için örgü oyuncak kemik

Uzunca zamandır tığ işi yapmadığımı fark ettim. Hem bu arayı kapatmak hem de köpeğimiz Patiği sevindirmek için amigurumi kemik ördüm.

Öre öre kemik mi ördün demiyorsanız ve siz de köpekler için örgü oyuncak yapmak istiyorsanız ayrıntılı yapım aşaması aşağıda.

Biraz el oyalar ama asla zor değil, oldukça kolay.

Tığla köpek oyuncağı nasıl örülür

Amigurumi örgü yapımı için sihirli halka ile çalışmaya başladım. Sihirli halka yapımının bir kaç farklı tekniği var.

Sıklıkla kullandığım yöntemde, ipi parmağıma iki kez dolayıp içini sık iğne ile doldurup, ipin birini çekip halkayı küçültüyorum. Böylelikle ortada boşluk kalmamış oluyor.

Sürekli sayarak ilerlemek zorunda olduğumuz için mutlaka sıra başını işaretlememiz gerekiyor. Bu işaretleme işini amigurumi yapımında kullanılmak için üretilen özel aparatlarla yapabileceğiniz gibi, kısa bir yün parçası ile de yapabilirsiniz.

Patik, küçük cins bir köpek olduğu için bu uzunluk kafi geldi, daha büyük köpekler için bir kaç sıra daha yapmanız gerekecek.

Amigurumi Kemik Nasıl Örülür?

 • 1. Sıra: 6 sık iğne (Toplamda 6 ilmek)
 • 2. Sıra: Her ilmeğin içine 2 sık iğne (Toplamda 12 ilmek)
 • 3. Sıra: Bir sık iğnenin içine 2 sık iğne + 1 sık iğne şeklinde devam (Toplamda 18 ilmek)
 • 4. Sıra: Bir sık iğnenin içine 2 sık iğne + 2 sık iğne şeklinde devam (Toplamda 24 ilmek)

İlk halkamız hazır ipi kesebiliriz.
Aynı şekilde bir halka daha örüp bu kez ipi kesmiyoruz, sırada birleştirme aşaması var.

 • 5. Sıra: 12 sık iğne yapıyoruz. 13. ilmeği ve daha önce örmüş olduğumuz halkanın herhangi bir ilmeğini aynı anda tığa alıp çekerek ilk birleştirme işlemini yapmış oluyoruz. 23 sık iğne daha yaptığımızda ilk halkayı tamamlamış oluyoruz. İkinci halkaya geçip 11 sık iğne daha yapıyoruz. (Toplamda 48 ilmek)
 • 6. Sıra: 11 sık iğne yaptıktan sonra 12, 13, ve 14. ilmekleri aynı anda tığa alıp bir kerede ipi çekiyoruz. 21 tane sık iğne yapıp 22, 23, 24 ve 25. ilmekleri yine aynı şekilde tığa alıp eksiltiyoruz. (Toplamda 44 ilmek)
 • 7. Sıra: 10 sık iğne. 11, 12,13 ve 14. ilmekleri aynı anda tığa alıp eksiltiyoruz. 18 sık iğne yapıyoruz. 19, 20, 21 ve 22. ilmekleri aynı anda tığa alıp eksiltiyoruz. 8 sık iğne daha yaptığımızda tur tamamlanmış oluyor. (Toplamda 38 ilmek)
 • 8. Sıra: İlk 2 ilmeği birlikte alıyoruz + 4 sık iğne şeklinde devam (Toplamda 31)
 • 9. Sıra: 4 sık iğne + bir eksiltme şeklinde devam (Toplamda 26 ilmek)
 • 10. Sıra: 3 sık iğne + bir eksiltme şeklinde devam (Toplamda 21 ilmek)
 • 11. Sıra: 3 sık iğne + bir eksiltme şeklinde devam (Toplamda 17 ilmek)
 • 12. Sıra: 17 ilmek
 • 13. Sıra: 17 ilmek
 • 14. Sıra: 17 ilmek
 • 15. Sıra: 17 ilmek
 • 16. Sıra: 17 ilmek
 • 17. Sıra: 17 ilmek

Örgü Kemiğin Diğer Yarısı

El yapımı köpek oyuncağı henüz bitmedi, devam ediyoruz. : ) Yukarıda yaptığımız işlemleri aynı şekilde tekrarlayıp kemiğin diğer yarısını ördükten sonra içine boncuk elyaf doldurup dikiyoruz.

Sonra mı? Sonrası aşağıdaki fotoğrafta. Ören memnun alan memnun. Sakın kimse almasın pozu. : )

Patiğin en çok sevdiği iki oyuncağından biri bu kemik diğeri de yine benim ördüğüm yuvarlak amigurumi topu. Eve sevdiği kim gelirse mutlaka en kıymetli oyuncağını ağzına alır, kuyruğunu sallayarak geleni karşılar. Gelen kişi oyuncağını alıp fırlatana kadar peşinde gezer durur.

Bu rutini yıllardır bu şekilde devam ediyor. Kendi dilinde hoşgeldin diyor:)

Pekinez köpek için el yapımı oyuncak örme kemik

Köpekler için örgü oyuncak yapım aşamalarını fotoğraflamak ve yazmak yapımında daha fazla vaktimi aldı. Sitelerinde sürekli amigurumi şablonları paylaşanları bir kez daha takdir ettim. Ne zor işmiş bu böyle!

Örgü köpek kıyafeti modelleri başlıklı içeriğimi incelediniz mi?

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

15 Yorum

 • başarılı bir anlatım olmuş…
  köpeciğin ne kadar şeker bugün onun günü kutluyorum:)

  evet yapılış vermek zahmetli, kişiyi yavaşlatıyor heleki daha önce örülmemiş bir çizgi film karakteriyseee:))

 • Fiamma'cım örmesi zevkli de anlatımı zor, anlatımı takip edip yapmak isteyenler olur, eksik bir detay bırakmayayım ve yanlış yönlendirmeyeyim diye yazdığımdan çok tekrar tekrar okumak yordu beni:) Çok çekiyorum bu detaycı yapımdan çook, yok mu bunun ilacı milacı?:)

  Mavicim, gerçek bir kemiğin yerini en çok sevdiği kişi olan ben bile tutamam. Direk satar beni Patik. alma sen kemik memik:)

  Ebru, senin de mi köpeğin var?

 • Al benden de o kadar Nalancığım, hiç bulaşmak istemeyeceğim işlerden gibi gözüküyor bu amigurami olayları:)) Ama çokda güzel olmuş yaaaa ve nasılda sahiplenmiş kemiği:))

 • nalan abla ne kadar düzgün örüp fotograflamışsın ayrıca bayada büyükmüş önce küçük sandım güle güle oynasın ben ona gerçeklerini alıcam:))

 • Benimkiler görmesin kıskanır valla, nerde burada bunu örebilecek yiğit 🙂 E Patik'te de kaptıracak göz yok bakıyorum, hemen fotoğrafı kapıyor ve saklıyorum 🙂

 • Sevgili Ayten, Mehtap Kaya, AsOrTiK, Noblesse, Bahar, Gülsen ve Harikalar atölyesi, çok teşekkürler ziyaret ve yorumlarınız için.

  Bahar'cım, örerken ben de aynen senin gibi düşündüm, evet sütyen örülecek olsa aynen bu mantıkla örülür. Patik bebekliğinden beri benim ördüğüm hep bu tarzda oyuncaklarla oynuyor, şimdiye kadar hiç sökmedi ee ne de olsa bizimki hanım bir kız:)Senin oğlan arsız, vermicem kızımı ona:)

  Kaç Gülsen kaç, anladım ben seni. Doğum gününde sana bir köpek hediye etmeyen Nalan ne olsun? Bekle sen beni:)

 • Bu mantıkla sütyen de örül… Neyse ne diyorduk:)) bayıldım ablacım, kemik harika olmuş ama Patik kızım ağır bir hatun olduğundan o kemikle oynar, ancak Zeytin bu durumda atılan düğümü patisiyle atmış gibi bulur, ipleri zarif dişleriyle çözer ve bir şekilde o kemik bir top yüne dönüşür. Daha önce kendisine ördüğüm kazaklardan biliyorum, bizim oğlan durdurmaz yani:)

 • köpekleri ve köpeklerle ilgili herşeyi çok severim, çok tatlı olmuş, çok düzgün örülmüş, ellerine sağlık.Arşive attım nasıl yapıldığını bir gün köpeğim olursa inşallah….