Kanaviçe İşleme Rehberi

Kanaviçe nasıl yapılır

Kanaviçe her ne kadar bir nakış türü olarak anılsa da kelimenin geçek anlamı bir keten türünü tanımlar. Nedir bu keten türü?  Delikli olmayan düz kumaşların üzerine çarpı işi yapabilmek için kullanılan, seyrek dokunmuş bir ketendir. Kanaviçe, kumaşın üzerine teğellenir, üzerine işleme yapıldıktan sonra rahatça sökülerek çıkarılır. Böylelikle, çarşaf, pike, gömlek yakası, manşeti vs gibi delikli olmayan düz kumaşlara rahatlıkla çarpı işi yapılabilir.

Gelelim ikinci anlamına. Kanaviçe aynı zamanda nakış tekniği olarak da anılır. Nedir bu nakış tipi? Tabii ki çarpı işi ya da diğer adıyla etamin işi. Özetle, her üçü de aynı nakış türü için kullanılmakta. Tanımlar birbirine girmediyse devam edelim. :  )

Çarpı işi yapabilmek için mutlaka sayılabilir kumaşlar veya yukarıda anlattığım gibi kanaviçe bezi kullanılır. Sayılabilir kumaşlar arasında en bilineni etamindir. Etamin ve diğer işlenebilir tarzdaki kumaşların bir dokuma sıklığı vardır ve bu sıklığa “count” adı verilmektedir. “count” santimetre başına düşen ilmek sayısını ifade eder. Örneğin 14 ct etamin dediğimizde 1 cm’ye 5.5 adet ilmek sığacak büyüklükte kareleri olan kumaş akla gelmelidir. Kumaşın sıklığı arttıkça, count(ct) sayısı da artar.

Kanaviçe (Etamin işi) iğneleri

Etamin üzerine çarpı işi yapmak için özel olarak üretilmiş etamin iğneleri kullanılır. Bu iğnelerin uçları küttür, normal dikiş iğneleri gibi sivri değildir. Hangi kumaşta hangi boyutta iğne kullanılacağı aşağıda belirtilmiştir.

Etamin     İğne
6  ct           no:18
11 ct          no:22
14 ct          no:24
16 ct          no:26
18 ct          no:28

Kanaviçe (Etamin işi) iplikleri

Kanaviçe için en çok tercih edilen iplik türü olan muline nakış İpliği 6 kattan oluşur. Kullanılan etaminin veya kumaşın gözeneklerinin büyüklüğüne göre kullanılacak olan kat sayısı çoğaltılır.

Bir örnekle açıklayacak olursam; seccadelik etamin olarak bilinen en iri gözenekli etamine işleme yapılacaksa 5  kat, çok daha küçük gözenekli olan 16 ct. etamine işleme yapılacaksa 2 veya 3 kat muline iplik kullanılır. Burada esas olan kriter, işleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için en doğru iplik katının kullanılmasıdır. Az kat iplik kullanılırsa etaminin delikli bölümleri gözükür ki bu estetik bir görüntüyü engeller veya gereğinden fazla kat kullanılması durumunda göze hoş gelmeyen kaba bir görünüm oluşur.

Kanaviçe nakışı tamamen bittikten sonra tüm işlemenin etrafına ya iğne ardı tekniğiyle ya da back stitch tekniğiyle kontür çizgileri yapılır. Bu işlemde muline ipliğin tek katı kullanılır.

iğne ardı tekniği yapımı backstitch

 Yukarıdaki görselde Back Stitch tekniğinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

sap işi iğne ardı tekniği

Yukarıdaki görselde iğne ardı veya diğer adıyla sap işi nakışının nasıl işlendiğini görebilirsiniz.
Fransız düğümü nasıl atılır
tohum işi örneği
Fransız düğümü – Tohum işi tekniği

Kanaviçe işlerken bazen tohum işi tekniği (Fransız düğümü) de kullanılır. İp, iğnenin üzerine saat yönünün tersine olacak şekilde iki defa sarılır. Sarılan ipler birlikte itilip iğnenin ucuna doğru ilerletilir ve iğne, yüzeye çıktığı noktadan tekrar kumaşın altına doğru batırılır. İğne çekildiğinde yüzeyde kalan ip düğüm şeklini almış olur.

Fransız düğümünün veya bizdeki yaygın bilinen adıyla tohum işinin daha büyük olması için ipi daha fazla sarmak düzgün olmayan bir düğüme yol açar. Eğer daha iri tohum işi oluşturulmak isteniyorsa daha kalın ip veya daha fazla kat sayısında ip kullanılmalıdır. Delikli kumaşlara Fransız düğümü atarken, düğümün kumaşın arka yüzüne geçmesini önlemek için ipin kat sayısını arttırın ve iğneyi alttan fazla çekmeyin.

Kanaviçe (etamin işi) şemaları nasıl okunur?

İşleme şemasında yer alan her bir kare bir sembol içerir ve her bir sembol de bir rengi temsil eder. Şemaların yanında bulunan renk anahtarı ise hangi iplik renginin hangi sembolle eşleştiğini gösterir.

kanaviçe şablonları

Çarpı işi nasıl yapılır? başlıklı yazımda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

90 Yorum

 • Merhaba Nalan Hanim
  Ben işlediğimi Kasnakta bırakıp duvara asmak istiyorum ama tozlanmasın diye ne yapabilirim ne önerebilirsiniz ?

  • Begüm Hanım, çerçevelenmeyecek etamin işi çalışmalarımın tozlanmaması için dekupaj tutkalı kullanıyorum. Kanaviçe sanatçısı Filiz Türkocağı’ndan öğrendiğim bir yöntemdir.

 • Merhabalar

  Pinterestten modeller bulup etamin işlemesi yapıyorum fakat genelde oradaki modeller ufak oluyor…aynı oranda nasıl motifi büyültebilirim? kareleri kaç katı ile çarparsam doğru ölçüyü verir?

  Teşekkür ederim

  • Şablon boyutunu büyütmek basit bir konu değil, hem çarpılar arttırılacak hem uygun renk tonlarına karar verilecek vs. Küçük şemaları büyütmektense büyük şemalar bulmanızı tavsiye ederim.

 • Kolay gelsin.ben yigenim icin bebek panosu islemek istiyrm kac metre yada cm etamin gidiyor.etamin olarak ozel bir kumasi varmi panoya gore yani alirken ne demem gerekir.

  • Kullanılacak etaminin ölçüsü kullanacağınız şablona göre değişir. Malzeme almadan önce işleyeceğiniz şablona karar verin. Bunun için etamin dergilerinden faydalanabilirsiniz. Her şablonda gerekli bilgiler yer alır. Ona göre malzeme alırsınız.

 • Merhabalar 🙂 bende bi soru soracaktım yazıları okudukça yeni şeyler öğrendim sayenizde. Ama aklıma takılan birsey var muline ip alacam ama nasıl kullanacam bilmiyorum yani etamin kumaşı aldığımda kaç ct.ye kaç kat muline ip kullanmalıyım?

  • seccadelik etamin olarak bilinen en iri gözenekli etamine işleme yapılacaksa 5 kat, çok daha küçük gözenekli olan 16 ct. etamine işleme yapılacaksa 2 veya 3 kat muline iplik kullanılır. Burada esas olan kriter, işleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için en doğru iplik katının kullanılmasıdır. Az kat iplik kullanılırsa etaminin delikli bölümleri gözükür ki bu estetik bir görüntüyü engeller veya gereğinden fazla kat kullanılması durumunda göze hoş gelmeyen kaba bir görünüm oluşur.

  • Etamine veya düz kumaşa çarpı işi yapacaksanız istediğiniz herhangi bir kumaşa kanaviçe bezi kullanarak işleme yapabilirsiniz.

 • Merhaba nalan hanim bn disari kanavice mutfak salon ve seccade etamim yapmak istyrm fakat fiyat nasil belirliyebilirim

  • Merhaba Zeynep Hanım, aşağıdaki yorumlarda Yeliz Hanıma verdiğim cevap size yardımcı olacaktır. Sevgiler

 • Merhaba Nalan Hanım
  Çok aramama rağmen kanaviçe dergisi 22numarayı bulamadım Rica etsem deniz manzaralı panonun şablonunu yollayabilir misiniz sevgiler

 • Nalan hnm iyi gunler;
  Sitenizde verdiginiz hizmet icin oncelikle tesekkurler.islemeye yeni merak sardim kucuk bi sablonla basladim.tohum isi yapmak istiyorum krlente nasi bi kumas kullanmam gerekir ve sablon mevcutsa rica edebilirmiyim.
  Sevgiler

  • Nagihan Hanım, tohum işi için kumaş sınırlaması yok isediğiniz kumaşa yapabilirsiniz ancak tüm işlemeyi tohum işi ile yapmak yerine uygun olan bölümler bu nakış tipiyle yapılır. Kırlent işlemesi yapacaksanız en kolay nakış yöntemi olarak sap işi de kullanabilirsiniz. Ziyaret ve yorumunuz için ben teşekkür ederim,Sevgiler

 • Merhabalar nalan hanım seccade siparişi alıcam ama fiyatları konusunda hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Yeliz Hanım,

   Çarpı işi oldukça zaman alan bir işleme türü bu nedenle değer biçmek benim için çok zor ama şöyle yardımcı olmaya çalışayım;

   İşleyeceğiniz seccadeyi tahmini olarak kaç günde veya haftada bitirebileceğinizi hesaplayın. Emin olamıyorsanız bir gün boyunca işlediğiniz bölüme bakın ve desenin geneline göre bir oran çıkartırsınız. Örneğin 2 haftada biteceğini varsayalım. Kendinize günlük bir ücret belirleyin. O ücreti 14 ile çarpıp üzerine malzeme bedelini ekleyin.

   Tüm el işi siparişleri için fiyat belirleme mantığı bu şekildedir.

   Kolay gelsin

 • merhabalar. ben kız arkadaşımın fotoğrafını kaneviçeye işlemek istiyorum. fakat bunu nasıl yapabilirim hiçbir fikrim yok. yardımcı olabilir misiniz?

  • İlk iş olarak kız arkadaşınızın fotoğrafını çarpı işi şemasına dönüştürmeniz lazım. Bunu yapan programlar var Google’da araştırırsanız mutlaka bulursunuz. Sonrası ise şemayı çarpı işi nakışı yaparak etamin üzerine işleme olacak.

 • Merhaba,
  internetten bir araştırma yaparken sizin isminize rastladım. bende ortaokul yıllarından sonra tekrar kanavice işlemeye başladım ( tahmini 17 yıl sonra)
  Cuadros adlı bir dergi aldım. işleme esnasında bir sembolün yanında 2 renk kodu var. ne yapmam gerektiğini anlayamadım ikisinide isteyeceğim ve nasıl yapacağım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. ilginiz için teşekkür ederim

 • Merhaba Nalan hanım. Ben Nesrin, kare masa örtüsü kanaviçe işlemek istiyorum ancak, sağlam ve kalıcı olması açısından kenarlarını kaç santim bükmem gerektiğini bilemiyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Nesrin Hanım, masa örtüsü için ben 5 cm. kıvırma işlemi yapıyorum ama bu standart bir rakam değil elbette. Kıvırın, bakın ve gözünüze güzel görünüyorsa tamamdır.

 • Merhaba Nalan hanım. Ben kanaviçe çarşaf yapmak istiyorum. Aldığım kanaviçeler büyük geldi en küçük boyunu Nasıl temin edebilirim acaba yardımcı olabilir misiniz

  • Merhaba Zübeyde Hanım, kanaviçeyi hobi malzemeleri satan dükkanlardan veya tuhafiyelerden temin edebilirsiniz.

   • Benim bulunduğum yerdeki tuhafiyelerde yoktu malesef hatta bir çoğu ne aradığımı bile anlayamadı 😒 Teşekkür ederim 😊

    • İnternetten online olarak satın alabilecek yerleri araştırıp bilgi vereyim size. Bulamazsam, ilk Eminönü’ne gittiğimde bir kaç dükkan ismi alıp onları da paylaşırım.

     • Merhabalar,
      Ben de nereden bulabilirim malzemeleri diye arastirirken sizin sayfaniza rastladim.
      Oneriniz var mi acaba ?
      Online de alabilirim , dukkanlara da gidebilirm,
      Yurtdisinda yasiyorum bir suredir, Istanbul’a geldigimde bir suru malzeme alip donmek istiyorum.
      Yardiminiz icin tesekkurler.

 • Selamun aleyküm.ben size bir şey danışacaktım.çeyizim için Beyaz Etamin kumaşına seccade işlemeye başladım.ama sanki kumaş biraz kirli işledikten sonra mı yikamalıym yoksa işlemeye başlamadan mı

 • Beyaz Etamin kumaşına seccade işlemeye başladım.ama sanki kumaş biraz kirli işledikten sonra mı yikamalıym yoksa işlemeye başlamadan mı

 • kanaviçe den runner ve mutfak peçetesi yapmak istiyorum fakat şablon bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz

 • Canım bugünlerde kanaviçe işlemek istedi. Bakayım neler var dedim. Nalan arkadaşımın sitesi çıkıverince karşıma, güvenilir bir dosta rastlamanın rahatlığıyla çok mutlu oldum. Daha önce bu yazını kaçırmışım, ne kadar güzel bir yazı olmuş. Sıfırdan başlayanlar için özellikle çok çok yararlı buldum. İzninle bloğumda yazının linkini vereceğim arkadaşım.

 • Beni de bu güzel yorum mutlu etti:)Hoş geldin sefalar getirdin.
  Etamin işi çok keyifli bir süreç, terapi gibi keşke daha çok vaktim olsa daha çok işleyebilsem dediğim bir hobi.

 • Mendile işleme yapmak için çarpı işi yerine makine nakışını tecih edebilirsiniz daha şık duracaktır. Çarpı işi istiyorsanız normal bir mendil satın alıp köşe kısmına kanaviçe yardımıyla işleme yapabilirsiniz.

 • Nalan Hanım etamini keserken nelere dikkat etmeliyiz? Sürfile makası ile kesmek yardımcı olur mu acaba? Siz nasıl yapıyorsunuz ?

 • 16 veya 14 count gibi sık delikli etaminlerde hiç bir özel işlem uygulamıyorum çünkü sökülmüyor ama daha iri gözenekli etaminler için sürfile makası kullanabilirsiniz veya çok uzun sürecek bir işleme ise kenarlara teğel uygulayabilirsiniz

 • Çizmiyorum, bakarak işliyorum. İşlediğim bölümleri şablon üzerinde fosforlu kalemle çiziyorum, bu şekilde rahat takip edebiliyorum ama etaminin üzerine hiç bir çizme aşaması uygulamıyorum

 • Muline iplik 6 kattan oluşur, kullandığınız etaminin ct değerine göre ip katını ayarlayabilirsiniz. Örneğin; 14- 16 ct etamin için muline ipliğin 2 veya 3 katını kullanmak yeterlidir. Daha iri gözenekli etaminler için iplik kat sayısı arttırılabilir.

 • merhabalar 6 kat iplik dıyorsunuz 2 katını kullanın dıyorsunuz ben anlamadım ıplık 6 ince iplikten olusuyor bunun ıcınden 2 tanesınımı alıp yapıcaz yanı
  ben 6 lı ıle yanı tamamı ıle calısıyorum
  yanlısmı ??