Hobilerim

Kanaviçe İşleme Rehberi

kanaviçe dersleri

Kanaviçe bir nakış türü olarak anılsa da kelimenin geçek anlamı bir keten türünü tanımlar. Nedir bu keten türü? Delikli olmayan düz kumaşların üzerine çarpı işi yapabilmek için kullanılan seyrek dokunmuş bir ketendir.

Gelelim ikinci anlamına. Kanaviçe aynı zamanda nakış tekniği olarak da anılır. Nedir bu nakış tipi? Tabii ki çarpı işi ya da diğer adıyla etamin işi.

Özetle, her üçü de aynı nakış türü için kullanılmakta. Tanımlar birbirine girmediyse devam edelim. : )

Çarpı işi yapabilmek için mutlaka sayılabilir kumaşlar veya kanaviçe bezi kullanılır. Sayılabilir kumaşlar arasında en bilineni etamindir. Etamin ve diğer işlenebilir tarzdaki kumaşların bir dokuma sıklığı vardır ve bu sıklığa “count” adı verilmektedir.

“count” santimetre başına düşen ilmek sayısını ifade eder. Örneğin 14 ct etamin dediğimizde 1 cm’ye 5.5 adet ilmek sığacak büyüklükte kareleri olan kumaş akla gelmelidir. Kumaşın sıklığı arttıkça, count(ct) sayısı da artar.

Düz kumaşa kanaviçe nasıl işlenir?

Kanaviçe Bezi

“Düz veya keten kumaşa nasıl kanaviçe işlenir?” sorusunun cevabına geçelim. Çarpı işi yaparken etamin gibi sayılabilir karelerden oluşmuş kumaşların üzerinde çalışıyoruz.

Peki ya işleyeceğimiz kumaş deliksiz, düz bir yapıdaysa ne yapacağız? İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz sökülebilir kanaviçe bezi.

Bu delikli bez sayesinde çarşaf, pike, gömlek yakası, gömlek manşeti , mendil veya keten kumaş gibi delikli olmayan düz kumaşlara rahatlıkla çarpı işi yapılabilir.

Metre işi olarak oldukça uygun fiyata satılıyor. Metresi 3 tl civarında. Eski yıllarda hep beyaz renkte olurdu, son yıllarda mavi renkte de satılıyor.

Düz kumaşa nasıl kanaviçe işlenir?

Kanaviçe bezi

Kanaviçe Bezi Nasıl Kullanılır?

Bez, kumaşın üzerine iğne iplikle teğellenir ve üzerine istediğiniz şekilde çarpı işi yapabilirsiniz.

İşlemeniz bittikten sonra o kanaviçe bezi orada kalacak mı? Elbette ki hayır : ) Çok rahat sökülebilen bir yapıdadır. Kenarlarından iplikleri tek tek çekerek rahatça sökebileceksiniz.

Fotoğraftaki iplik saklama kutusundan da bahsedeyim. Kanaviçe yapıyorsanız bu tarz bir organizer kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. İplik saklama kutusu olarak bazı tuhafiyelerde bulabilirsiniz veya boncuk satan yerlerde de bulabilirsiniz çünkü boncuk organizeri olarak da satılıyor.

İplikleri sarmak için kullanılan kartları satın alabilir veya kendiniz de bir kartondan yapabilirsiniz.

Kanaviçe (Etamin işi) iğneleri

Etamin üzerine çarpı işi yapmak için özel olarak üretilmiş etamin iğneleri kullanılır. Bu iğnelerin uçları küttür, normal dikiş iğneleri gibi sivri değildir. Normal dikiş iğneleriyle kanaviçe işlenemez. Hangi kumaşta hangi boyutta iğne kullanılacağı aşağıda belirttim.

Etamin İğne
6 ct no:18
11 ct no:22
14 ct no:24
16 ct no:26
18 ct no:28

Kanaviçe (Etamin işi) iplikleri

Etamin işleme için en çok tercih edilen iplik türü muline nakış ipliğidir. Bu iplik türünün kullanılmasının en önemli nedeni, iplik 6 kattan oluştuğu için istediğimiz kalınlığı elde edebilme imkanı sunması.

Ayrıca rahatlıkla yıkanabilir olması, renklerde solma olmaması ve tüylenmemesi diğer artıları. İşlemede kullanılacak iplik katı sayısı, kullanılacak olan etaminin count değerine göre belirleniyor.

Bir örnekle açıklayacak olursam; seccadelik etamin olarak bilinen en iri gözenekli etamine işleme yapılacaksa 5 kat, çok daha küçük gözenekli olan 16 ct. etamine işleme yapılacaksa 2 veya 3 kat muline iplik kullanılır.

Burada esas olan kriter, işleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için en doğru iplik katının kullanılmasıdır. Az kat iplik kullanılırsa etaminin delikli bölümleri gözükür ki bu estetik bir görüntüyü engeller veya gereğinden fazla kat kullanılması durumunda göze hoş gelmeyen kaba bir görünüm oluşur.

Kanaviçe Nasıl Yapılır?

Kanaviçe Malzemeleri Nelerdir?

Etamin, iğne, muline iplik. Bu 3 malzeme ana malzemelerdir. Düz kumaşa işleme yapacaksanız ayrıca kanaviçe bezine ihtiyacınız olacak. İşlemenizin boyutuna göre kasnak kullanmanızı da öneririm.

Etaminin Önü ve Arkası Nasıl Anlaşılır?

Etaminin tersi de düzü de aynıdır ancak çok nadiren bazı etaminlerde ufak bir farklılık olabiliyor. Etaminin kenarlarındaki marka yazısı hangi taraftaysa o taraf önüdür. Aynı şekilde kumaşın da önü ve arkası bu şekilde ayırt edilir.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır?

Eğer düz bir kumaşa işleme yapacaksanız yukarıda anlattığım gibi önce kanaviçe bezini kumaşa teğelleyin. Etamin kullanacaksanız direk çarpı işi yapmaya başlayabilirsiniz.

Kanaviçe nasıl işlenilir? Etamin işi yapımı

Çarpı işi yapımı

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi çarpılar şeklinde işleme yapıyoruz. Bu nedenle adı çarpı işi olarak da geçiyor. İşlem gayet basit. 1 alt verev çizgi, 1 üst verev çizgi.

 • Deneme işlemesi için ufak bir parça etamin kesin.
 • İpi etamin iğnesine geçirip düğümleyin.
 • İğneyi etaminin arka tarafından sokup A noktasından çıkın.
 • Tam çaprazı olan B noktasındaki delikten iğneyle geçip C noktasından çıkın. İşte ilk verev işlememiz hazır.
 • Şimdi üst verev çizgiyi yapmak için iğneyi A’nın üzerindeki (B nin solundaki) delikten içeri geçirin. İlk çarpımız hazır demektir.

O muazzam el nuru kanaviçe işleme çalışmalarının ana nakışı tam da bu çarpı. Çok basit değil mi? Dilerseniz önce soldan sağa verev çubuları yapar sonra geri döner tam tersi verevleri yapabilirsiniz.

Püf Noktası

Muazzam ve temiz görünümde bir işleme için her bir çarpı kutusundaki çarpının üstte olan verev çizgisi hep aynı yöne doğru olmalıdır. İşlemenin bir bölümünde en üstteki çizgi sağa bir bölümünde sola doğruysa yanlış

Şimdi ise kanaviçe işlerken kullanılan bir kaç tekniği inceleyelim.

Back Stitch, İğne Ardı ve Tohum İşi Nasıl Yapılır?

iğne ardı tekniği yapımı backstitch

Backstitcth yapımı

sap işi iğne ardı tekniği

İğne ardı yapımı

Kanaviçe nakışı tamamen bittikten sonra tüm işlemenin etrafına ya iğne ardı tekniğiyle ya da back stitch tekniğiyle kontür çizgileri yapılır. Bu işlemde muline ipliğin tek katı kullanılır. Yukarıdaki görselde Back Stitch tekniğinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde iğne ardı veya diğer adıyla sap işi nakışının nasıl işlendiğini görebilirsiniz.

Fransız düğümü – Tohum işi tekniği

Kanaviçe işlerken bazen tohum işi tekniği (Fransız düğümü) de kullanılır. İp, iğnenin üzerine saat yönünün tersine olacak şekilde iki defa sarılır. Sarılan ipler birlikte itilip iğnenin ucuna doğru ilerletilir ve iğne, yüzeye çıktığı noktadan tekrar kumaşın altına doğru batırılır. İğne çekildiğinde yüzeyde kalan ip düğüm şeklini almış olur.

Fransız düğümünün veya bizdeki yaygın bilinen adıyla tohum işinin daha büyük olması için ipi daha fazla sarmak düzgün olmayan bir düğüme yol açar. Eğer daha iri tohum işi oluşturulmak isteniyorsa daha kalın ip veya daha fazla kat sayısında ip kullanılmalıdır.

Delikli kumaşlara Fransız düğümü atarken, düğümün kumaşın arka yüzüne geçmesini önlemek için ipin kat sayısını arttırın ve iğneyi alttan fazla çekmeyin.

tohum işi örneği

Tohum işi tekniği (Fransız Düğümü)

Fransız düğümü nasıl atılır

Tohum işi yapımı

Kanaviçe (etamin işi) şemaları nasıl okunur?

İşleme şemasında yer alan her bir kare bir sembol içerir ve her bir sembol de bir rengi temsil eder. Şemaların yanında bulunan renk anahtarı ise hangi iplik renginin hangi sembolle eşleştiğini gösterir.

Şemaların nasıl okunduğuyla ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki içeriğimi mutlaka inceleyin.

nalanunal.com.tr/carpi-isi-nasil-yapilir/

Sormak istediğiniz tüm sorular için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yazın

76 Yorum

 • Nalan hanım yazdiklariniz için ilk önce teşekkür ediyorum, ben bi panoya başladım renk kodlarında bazılarında 2 renk verilmiş yani 1 renk kodu verilmiş altında bir boşluk var ve karşısında da ayrı bi renk kodu var. Kafam karıştı ne anlama geliyor bu.. bilgilendirirseniz sevinirim

 • Merhaba ben etamin işlemeli kolye yapmak istiyorum evde etamin kumaşım var ama interbetteki kolye modellerini kumaşıma işlediğimde model kolyeye büyük geliyor anladığım kadarıyla delikleri daha sık olan bi kumaş kullanmam lazım ama kaç ct lik olması gerektiğini bilmiyorum

 • Nalan Hanım merhabalarsitenizi yeni keşfettim ben de kanaviçeye yeni başladım .Sormak istediğim şey şu;yapacağımız desende renk geçişleri varsa her seferinde ipi kesip düğüm atıp yeni ipe mi geçiyoruz yoksa düğümlemeden ipi bir kenarda bekletip diğer renkle işimiz bitince diğer ipi arkadan mı yürütüyoruz.Yani işin arkasının düzgün görünmesi için nelere dikkat edilmeli.Sorum biraz karışık mı oldu bilmiyorum ama cevap için şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba. Düz deliksiz bir kumaş için ct değerini nasıl hesaplayacagiz. Standart mi bu mesela düz kumaş için ilmek sayisi ve iğne numarası ne olmalı. Teşekkürler.

  • Merhaba Hilal Hanım, güzel bir soru. Ct (count) değeri, etamin için yani delikli kumaş için geçerli.
   Düz kumaşa işleme yaparken kanaviçe bezi kullanarak işleme yapabilirsiniz. Kanaviçe bezi zaten standart oluyor. Kullandığınız kumaşta en rahat hangi iğneyle işleme yapabileceksiniz onunla yapın. Ucu küt etamin iğnesi kumaşın cinsine göre belki işinize yaramayabilir.

 • İyi günler. Kanaviçeyi şablonu kumaşa çizmeden işlemek çok zor oluo fakat çizimim güzel değil çizimin kolay bir yöntemi varmı acaba

  • Şablonu kumaşa çizerek işleme yapmak tercih edilen bir işleme şekli değil. Şablona baka baka işleme yaparak ilerliyoruz. Diğerinden çok daha kolay o şekilde denemenizi tavsiye ederim.

 • kanaviçe nakışını sizin yazdıklarınız sayesinde öğrendim yıllardır işlişyorum ve sizi yakından takip ediyorum. hiç teşekkür etme şansım olmadı binlerce kez teşekkürler. bu sefer perde kenarına etamin işi yapacağım sizin söylediğiniz gibi kanaviçe bezi baktım buldum ancak fotoğraftaki gibi mavi değil beyaz. tereddütte kaldım acaba beyaz kanaviçe de olur mu Nalan Hanımcığım

  • Beyzanur Hanım, Aslı Hanım çok teşekkür ederim: )

   Kanaviçe bezi yıllar önce sadece beyaz renkte satılırdı sonralarda renkli kanaviçeler de görünür oldu. Renk fark etmez kanaviçe bezi tektir. Rahatlıkla alıp işlemeye başlayabilirsiniz.

 • Nalan Hanım’cığım sayenizde çarpı işine merak saldım bir çok bilgi edindim. Etaminle ilgili sorularımı bıkmadan usanmadan cevapladığınız için size minnettarım. Sabrınıza da hayranım.

 • Merhaba Nalan Hanim
  Ben işlediğimi Kasnakta bırakıp duvara asmak istiyorum ama tozlanmasın diye ne yapabilirim ne önerebilirsiniz ?

  • Begüm Hanım, çerçevelenmeyecek etamin işi çalışmalarımın tozlanmaması için dekupaj tutkalı kullanıyorum. Kanaviçe sanatçısı Filiz Türkocağı’ndan öğrendiğim bir yöntemdir.

 • Merhabalar

  Pinterestten modeller bulup etamin işlemesi yapıyorum fakat genelde oradaki modeller ufak oluyor…aynı oranda nasıl motifi büyültebilirim? kareleri kaç katı ile çarparsam doğru ölçüyü verir?

  Teşekkür ederim

  • Şablon boyutunu büyütmek basit bir konu değil, hem çarpılar arttırılacak hem uygun renk tonlarına karar verilecek vs. Küçük şemaları büyütmektense büyük şemalar bulmanızı tavsiye ederim.

 • Kolay gelsin.ben yigenim icin bebek panosu islemek istiyrm kac metre yada cm etamin gidiyor.etamin olarak ozel bir kumasi varmi panoya gore yani alirken ne demem gerekir.

  • Kullanılacak etaminin ölçüsü kullanacağınız şablona göre değişir. Malzeme almadan önce işleyeceğiniz şablona karar verin. Bunun için etamin dergilerinden faydalanabilirsiniz. Her şablonda gerekli bilgiler yer alır. Ona göre malzeme alırsınız.

 • Merhabalar 🙂 bende bi soru soracaktım yazıları okudukça yeni şeyler öğrendim sayenizde. Ama aklıma takılan birsey var muline ip alacam ama nasıl kullanacam bilmiyorum yani etamin kumaşı aldığımda kaç ct.ye kaç kat muline ip kullanmalıyım?

  • seccadelik etamin olarak bilinen en iri gözenekli etamine işleme yapılacaksa 5 kat, çok daha küçük gözenekli olan 16 ct. etamine işleme yapılacaksa 2 veya 3 kat muline iplik kullanılır. Burada esas olan kriter, işleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için en doğru iplik katının kullanılmasıdır. Az kat iplik kullanılırsa etaminin delikli bölümleri gözükür ki bu estetik bir görüntüyü engeller veya gereğinden fazla kat kullanılması durumunda göze hoş gelmeyen kaba bir görünüm oluşur.

  • Etamine veya düz kumaşa çarpı işi yapacaksanız istediğiniz herhangi bir kumaşa kanaviçe bezi kullanarak işleme yapabilirsiniz.

 • Merhaba nalan hanim bn disari kanavice mutfak salon ve seccade etamim yapmak istyrm fakat fiyat nasil belirliyebilirim

 • Merhaba Nalan Hanım
  Çok aramama rağmen kanaviçe dergisi 22numarayı bulamadım Rica etsem deniz manzaralı panonun şablonunu yollayabilir misiniz sevgiler

 • Nalan hnm iyi gunler;
  Sitenizde verdiginiz hizmet icin oncelikle tesekkurler.islemeye yeni merak sardim kucuk bi sablonla basladim.tohum isi yapmak istiyorum krlente nasi bi kumas kullanmam gerekir ve sablon mevcutsa rica edebilirmiyim.
  Sevgiler

  • Nagihan Hanım, tohum işi için kumaş sınırlaması yok isediğiniz kumaşa yapabilirsiniz ancak tüm işlemeyi tohum işi ile yapmak yerine uygun olan bölümler bu nakış tipiyle yapılır. Kırlent işlemesi yapacaksanız en kolay nakış yöntemi olarak sap işi de kullanabilirsiniz. Ziyaret ve yorumunuz için ben teşekkür ederim,Sevgiler

 • Merhabalar nalan hanım seccade siparişi alıcam ama fiyatları konusunda hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Yeliz Hanım,

   Çarpı işi oldukça zaman alan bir işleme türü bu nedenle değer biçmek benim için çok zor ama şöyle yardımcı olmaya çalışayım;

   İşleyeceğiniz seccadeyi tahmini olarak kaç günde veya haftada bitirebileceğinizi hesaplayın. Emin olamıyorsanız bir gün boyunca işlediğiniz bölüme bakın ve desenin geneline göre bir oran çıkartırsınız. Örneğin 2 haftada biteceğini varsayalım. Kendinize günlük bir ücret belirleyin. O ücreti 14 ile çarpıp üzerine malzeme bedelini ekleyin.

   Tüm el işi siparişleri için fiyat belirleme mantığı bu şekildedir.

   Kolay gelsin

 • merhabalar. ben kız arkadaşımın fotoğrafını kaneviçeye işlemek istiyorum. fakat bunu nasıl yapabilirim hiçbir fikrim yok. yardımcı olabilir misiniz?

  • İlk iş olarak kız arkadaşınızın fotoğrafını çarpı işi şemasına dönüştürmeniz lazım. Bunu yapan programlar var Google’da araştırırsanız mutlaka bulursunuz. Sonrası ise şemayı çarpı işi nakışı yaparak etamin üzerine işleme olacak.

 • Merhaba,
  internetten bir araştırma yaparken sizin isminize rastladım. bende ortaokul yıllarından sonra tekrar kanavice işlemeye başladım ( tahmini 17 yıl sonra)
  Cuadros adlı bir dergi aldım. işleme esnasında bir sembolün yanında 2 renk kodu var. ne yapmam gerektiğini anlayamadım ikisinide isteyeceğim ve nasıl yapacağım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. ilginiz için teşekkür ederim

 • Merhaba Nalan hanım. Ben Nesrin, kare masa örtüsü kanaviçe işlemek istiyorum ancak, sağlam ve kalıcı olması açısından kenarlarını kaç santim bükmem gerektiğini bilemiyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Nesrin Hanım, masa örtüsü için ben 5 cm. kıvırma işlemi yapıyorum ama bu standart bir rakam değil elbette. Kıvırın, bakın ve gözünüze güzel görünüyorsa tamamdır.

 • Merhaba Nalan hanım. Ben kanaviçe çarşaf yapmak istiyorum. Aldığım kanaviçeler büyük geldi en küçük boyunu Nasıl temin edebilirim acaba yardımcı olabilir misiniz

  • Merhaba Zübeyde Hanım, kanaviçeyi hobi malzemeleri satan dükkanlardan veya tuhafiyelerden temin edebilirsiniz.

   • Benim bulunduğum yerdeki tuhafiyelerde yoktu malesef hatta bir çoğu ne aradığımı bile anlayamadı ? Teşekkür ederim ?

    • İnternetten online olarak satın alabilecek yerleri araştırıp bilgi vereyim size. Bulamazsam, ilk Eminönü’ne gittiğimde bir kaç dükkan ismi alıp onları da paylaşırım.

     • Merhabalar,
      Ben de nereden bulabilirim malzemeleri diye arastirirken sizin sayfaniza rastladim.
      Oneriniz var mi acaba ?
      Online de alabilirim , dukkanlara da gidebilirm,
      Yurtdisinda yasiyorum bir suredir, Istanbul’a geldigimde bir suru malzeme alip donmek istiyorum.
      Yardiminiz icin tesekkurler.

 • Selamun aleyküm.ben size bir şey danışacaktım.çeyizim için Beyaz Etamin kumaşına seccade işlemeye başladım.ama sanki kumaş biraz kirli işledikten sonra mı yikamalıym yoksa işlemeye başlamadan mı

 • Canım bugünlerde kanaviçe işlemek istedi. Bakayım neler var dedim. Nalan arkadaşımın sitesi çıkıverince karşıma, güvenilir bir dosta rastlamanın rahatlığıyla çok mutlu oldum. Daha önce bu yazını kaçırmışım, ne kadar güzel bir yazı olmuş. Sıfırdan başlayanlar için özellikle çok çok yararlı buldum. İzninle bloğumda yazının linkini vereceğim arkadaşım.

 • Beni de bu güzel yorum mutlu etti:)Hoş geldin sefalar getirdin.
  Etamin işi çok keyifli bir süreç, terapi gibi keşke daha çok vaktim olsa daha çok işleyebilsem dediğim bir hobi.

 • Mendile işleme yapmak için çarpı işi yerine makine nakışını tecih edebilirsiniz daha şık duracaktır. Çarpı işi istiyorsanız normal bir mendil satın alıp köşe kısmına kanaviçe yardımıyla işleme yapabilirsiniz.

 • Nalan Hanım etamini keserken nelere dikkat etmeliyiz? Sürfile makası ile kesmek yardımcı olur mu acaba? Siz nasıl yapıyorsunuz ?

 • 16 veya 14 count gibi sık delikli etaminlerde hiç bir özel işlem uygulamıyorum çünkü sökülmüyor ama daha iri gözenekli etaminler için sürfile makası kullanabilirsiniz veya çok uzun sürecek bir işleme ise kenarlara teğel uygulayabilirsiniz

 • Çizmiyorum, bakarak işliyorum. İşlediğim bölümleri şablon üzerinde fosforlu kalemle çiziyorum, bu şekilde rahat takip edebiliyorum ama etaminin üzerine hiç bir çizme aşaması uygulamıyorum

 • Muline iplik 6 kattan oluşur, kullandığınız etaminin ct değerine göre ip katını ayarlayabilirsiniz. Örneğin; 14- 16 ct etamin için muline ipliğin 2 veya 3 katını kullanmak yeterlidir. Daha iri gözenekli etaminler için iplik kat sayısı arttırılabilir.

 • merhabalar 6 kat iplik dıyorsunuz 2 katını kullanın dıyorsunuz ben anlamadım ıplık 6 ince iplikten olusuyor bunun ıcınden 2 tanesınımı alıp yapıcaz yanı
  ben 6 lı ıle yanı tamamı ıle calısıyorum
  yanlısmı ??

 • Merhaba Sade Hanım,
  Dokuma sıklığı arttıkça count değeri yükselir, azaldıkça düşer. Ben genelde 14 ct etamin kullanıyorum eğer daha da sık delikli isterseniz 16 ct. kullanabilirsiniz.

 • Merhaba nalan hanim benim kisaca bi sorum olacak ct la ilgili.ct sayisi büyüdükce sıklık artiyormu yani ben cok delikleri buyuk olsun istemiyorum ketene cesaret edemiyorum ona yakin cok sık birsey kullanmak istiyorum kac ct önerirsiniz acaba

 • Merhaba Elif Hanım,
  Geniş kasnak kullanabileceğiniz gibi küçük kasnak kullanıp işlediğiniz bölgeye göre yerini değiştirebilirsiniz. Önemli olan detay; kasnağı sadece işleme yaparken kullanmaktır, bu şekilde herhangi kalıcı bir zarar oluşmaz.

  Çarpı işiniz tamamen bittikten sonra elde ılık suyla yıkayıp tersinden ütüleyebilirsiniz.

  Sayılamayan kumaşlara çarpı işi yapmak için, kumaşın üzerine kanaviçe bezi monte edilerek onun üzerinden işleme yapılır, işlem bittikten sonra çıkarılır.

  Sevgiler

 • Merhaba Nalan Hanım, bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim size iki sorum olaca.
  1. si örneğin 25*25 etaminim var çalışma kenarlar hariç neredeyse her bölgede var. bunun için 19 cmlik bir kasnak tercih ettim. Merak ettiğim daha büyük çalışmalarda kasnak büyütmeli miyiz yoksa minik bir kasnağı kullandacağımız bölgede çıkarıp işleyeceğimiz bölgeye monte ederek kullanabilir miyiz? Bu durumda etamin ve işlediğimiz figürler buruşup zarar mı görürler? Örneğin 30*30 bir etaminde 19 cm lik bir kasnak kullanmak gibi.
  2. sorum ise kaneviçe bittikten sonra düzgün dursun diye yıkanıp ütülenebilir mi?
  3. sorum ise kaneviçe pamuklu kalın bir kumaşa işlenebilir mi? yani aralarında sayacak boşluk olmadan yukarıda kuzulu örnekte sanırım düz bir kumaş üzerinde işlem gerçekleştirmişsiniz. Bu nasıl oluyor kuralı yine etaminde yaptığımız gibi sayarak mı? sayıyorsak nasıl sayıyoruz delikler yok 🙂
  Şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim.

 • Sevgili Hayallerin ötesinde, ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim.

  Etamini büyük tuhafyelerde bulabilirsiniz veya goblenci.com adlı bir site var oradan da satın alabilirsiniz.

 • oncellıkle ellerınıze emegınıze sağlık, bı kac gun once kesfettım blogunuzu. harıka seyler uretıyosunuz, bu etamın ısını yapmayı ıstıodum sızın yaptıklarınızı gorunce daha bı heveslendım ama bı hafatdır etamın bulamıyorum sız nerden alıosunuz aceba, nerelerde satılır?şimdiden teşekkür ederim..

 • fiammacım, illa yıkanmalı diye bir kural tabii ki yok. Küçük işlemelerde değil ama işlemesi zaman alacak büyük işlemelerde ne kadar her işlemeye başlamadan önce eller yıkanmış olsa da toz ve elin nemi derken bir miktar kirlenme olabiliyor ve bu nedenle yıkıyoruz, renklerin kaynaşması için gerekli bir durum değil. Solma konusunda hiç endişe etme, değil 1 kez sürekli yıkıyor olsan bile solmaz, etamin de iplikler de oldukça dayanıklı.

  Eğer gerek görmüyorsan yıkama ama çok daha güzel görünmesi için mutlaka arka yüzünden buharla ütüleme yap. Merakla bekliyorum bitmiş halini:)

 • Nalancığım harika bir post olmuş bu yazın. Elimde şuanda işlediğim cross stitch bir tablo var. İngilizce açıklamaları bazı yerlerini anlamakta bayağı zorlandım. Halen anlayamadığım da bir yer var bitince niye yıkamam gerekiyor, illa yıkamalı mıyım. Sonuçta temiz elle çalışıyorum ve çerçeveletip asacağım ağzıma burnuma sürmeyeceğim. prespektüste yazmış orada da senin dediğin gibi yıkanma konusunu, ben solar diye korkuyorum açıkcası.Renklerin kaynaşması açısından bir önemi mi var acaba diye de düşünüyorum bir yandan beni aydınlatırsan sevinirim, gelir bakarım buradan. sevgiler

 • Şablonu gönderdim, keyifli işlemeler. Dmc etamin ve dmc iplikleri büyük tuhafiyelerde bulabilirsiniz veya bulunduğunuz ilin adı ve dmc yazarak googledan arama yaparak bir deneyin.
  Markası dmc den başka da olabilir ama mutlaka 14 countluk etamin olmalı, sık bilinen seccadelik etamin bu pano için iri gözenekli olduğundan uygun değildir. Buna dikkat edin.

 • MERHABA
  KISA BİR SÜRE ÖNCE BLOGUNUZU KEŞFETTİM VE BAYILDIM EVLENDİGİMDEN BERİ DUVARIMA UYGUN BİRŞEY BULAMADIM AYNAMI TABLOMU DERKEN COUNTRY BLOOMERS ETAMİN TAM BENİM TARZIM DEDİM EYER ŞABLONU YOLLARSANNIZ EN KISA SÜREDE YAPMAK İSTİYORUM BİRDE DMC ETAMİNİ NERDEN ALDINIZ BİRKAÇ YERE SORDUM BİLMİYORLAR TEŞEKKÜRLER

  elifayazaltindil@hotmail.com

 • Merhaba

  Benim de bir sorum olacak, sürekli elimizde şablonla işlememiz mi gerekiyor yoksa back stitch dediğiniz şey şablonu etamine geçirmek gibi bir şey mi oluyor, aydınlatırsanız sevinirim, çalışmalarınıza bayıldığımı her yorumda söylememe gerek yok, harikalar zaten 🙂
  Teşekkürler şimdiden sevgiler..

 • Zeynep, Sıcaklarda yün işi gibi elişleri daha az yapılır oluyor ama etaminin yazı kışı yok, bence başlayın o saate. Ben merak etmeye başladım bile:)

  Leyla, şablon arşivime bakayım, bulunca haber veririm.

  Sevgili edebiyat, şablona göre işlemelerde ne yazık ki sürekli şablona bakıp sayarak kumaşın üzerine işleme şeklinde ilerleniyor. Backstitch ise işlenen bölümlerin kenar sınırlarını yapmak için kullanılan bir işleme şekli.

  Bu tarz işleme şeklini zor bulup hazır goblen kitlerini işlemeyi tercih edenler de var. O hazır şablonlar kumaşın üzerine desen çıkarılmış olarak satılıyor ve yanlarında ipleri de hazır oluyor. Google'dan goblen kitlerini araştırıp fikir sahibi olabilirsiniz. Sevgiler:)

 • Merhaba Nalan Hanim,

  bu bilgiler cok isime yarayacak cok tesekkurler. en son yaptiginiz " country bloomers" calismanizi gormemle basladi hersey 🙂 suan cok heveslendim ama bu tabloyu yapabilecek kivamdamiyim bilmiyorum 🙂 cunku en son orta okulda yapmistim bende etamin isi 🙂 her ne kadar aciklayici bir post olsada ben bir kac soru daha yoneltecegim size..mesela simdi sablon onumuzde basliyoruz islemeye.ilk nerden baslanir ? yada direk soyle sorayim belirli bir kurali yada ip uclari varmi ? insaallah bu calismanizin sablonunu da istedim zaten,siz gonderir gondermez baslamayi dusunuyorum 🙂

  cok tesekkkurler,

  Aysenur

 • Ayşe Hanım, önce iplik ve etamin alacağınız yere şablonla gidin. Onlar uygun olan renkleri ve etamini zaten size vereceklerdir. Ben dmc nin beyaz etaminini kullandım, iplik dmc ve 2 katını kullandım. İşlemeye ise soldan başladım, sağa doğru gittim. İlmeklerinizin hep aynı yönde atılmış olmasına dikkat edin.İşleme yaptığınız zamanlarda kasnak kullanın, ara verince çıkarın. İpliği çok çekerek yapmayın ki etaminde bombelenme meydana gelmesin. Şimdilik hızlıca aklıma gelenler bunlar, ihtiyacınız olduğunda sorun , cevaplarım.