Hobilerim

Ahşap Rölyef Pano Nasıl Yapılır?

Ahşap rölyef veya diğer adıyla 3 boyutlu şekillendirme kursundaki ikinci çalışmam bu rölyef pano oldu. İlk çalışmam olan rölyef anahtarlığı sizlerle burada paylaşmıştım. Üzerinden aylar geçmesine rağmen sadece bir pano bitirebilmem biraz tembelce bir durum ve tembelliğimin farkındayım. Bu konuda becerikli olduğum da söylenemez çünkü sık sık rölyef hocamdan yardım alarak çalışabildim. Tek başıma olsaydım kesinlikle bitiremezdim. Gerçi hala eksikleri var ama olsun ben buna bile razıyım.

Rölyef örnekleri

Ahşap Rölyef Pano Yapım Aşamaları

Anton Pieck’in bir resmini rölyef olarak çalıştım. Anton Franciscus Pieck 1895-1987 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir ressam. Resimlerindeki nostaljik mekan ve karakterler oldukça ilgimi çekiyor ve resimlerin çoğunun rölyef tekniğiyle çalışılabilecek tarzda olması ilgimin bir kat daha artmasına sebep oldu.

Yukarıdaki resmi A3 boyutundaki kağıda çıktı alarak işe başladık.  Kartona kalıplar çıkararak devam ettik.

Rölyef resimleri ve rölyef hamuruyla çalışma

Resimde görülen iki karakteri yapmak için yine kartona kalıp çıkarıp üzerini polimer çiçek tutkalı ve nişasta ile hazırladığımız hamur ile kapladık. Hamur tarifine buradaki içeriğimden ulaşabilirsiniz. Daha kabarık görünmesini istediğimiz bölümleri hamurla kaplamadan önce peçeteyi buruşturup kartonun üzerine yapıştırıp daha sonra hamurla kaplama aşamasına geçtik.

Dikkatli izleyiciler mutlaka fark edecektir, resimdeki baba ve kız ile benim panomdaki baba ve kızın yerleri farklı. Yanlışlıkla kartonun ters yüzünü hamurla kaplayınca mecburen yerlerini değiştirmek zorunda kaldım. : ) “E yeniden yapsaydın” diyebilirsiniz. Yazımın başında rölyef konusunda tembel olduğumu belirtmiştim ama değil mi? : )

Hamurla kaplama ve şekil verme aşamalarından sonra boyamaları yapıldı.

rölyef malzemeleri

Bu aşama hazırlanan kalıpların kasaya yerleştirme aşaması. Alt bölüme yatay şeklinde karton yerleştirip altına yine kartondan destekler yapıştırdık.

ahsap rolyef

Camın arkasından bakacak olan teyzemizi de ebedi istirahat bölgesine yapıştırdık.

3 boyutlu şekillendirme kursu ismek

Alt kısmı pasta rölyef ile sıvadık ve son boyamaları da yapıp bitirdik.

Rölyef pano yapımında kullandığım Anton Pieck’e ait çiziminin büyük boyutlu hali için aşağıdaki yorum bölümüne mesaj bırakabilirsiniz.

Yorum Yaz

84 Yorum