Ahşap Rölyef Pano Nasıl Yapılır?

Ahşap rölyef yapımı

Ahşap rölyef kursundaki ikinci çalışmam bu rölyef pano oldu. İlk çalışmam olan rölyef anahtarlığı sizlerle burada paylaşmıştım. Üzerinden aylar geçmesine rağmen sadece bir pano bitirebilmem biraz tembelce bir durum ve tembelliğimin farkındayım. Bu konuda becerikli olduğum da söylenemez çünkü sık sık rölyef hocamdan yardım alarak çalışabildim. Tek başıma olsaydım kesinlikle bitiremezdim. Gerçi hala eksikleri var ama olsun ben buna bile razıyım.

ahşap rölyef tekniğiyle yapılmış tablo

Ahşap Rölyef Pano Yapım Aşamaları

Anton Pieck’in bir resmini rölyef olarak çalıştım. Anton Franciscus Pieck 1895-1987 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir ressam. Resimlerindeki nostaljik mekan ve karakterler oldukça ilgimi çekiyor ve resimlerin çoğunun rölyef tekniğiyle çalışılabilecek tarzda olması ilgimin bir kat daha artmasına sebep oldu.

anton pieckYukarıdaki resmi A3 boyutundaki kağıda çıktı alarak işe başladık.  Kartona kalıplar çıkararak devam ettik.

seramikten figür yapımıResimde görülen iki karakteri yapmak için yine kartona kalıp çıkarıp üzerini polimer çiçek tutkalı ve nişasta ile hazırladığımız hamur ile kapladık. Hamur tarifine buradaki içeriğimden ulaşabilirsiniz. Daha kabarık görünmesini istediğimiz bölümleri hamurla kaplamadan önce peçeteyi buruşturup kartonun üzerine yapıştırıp daha sonra hamurla kaplama aşamasına geçtik.

Dikkatli izleyiciler mutlaka fark edecektir, resimdeki baba ve kız ile benim panomdaki baba ve kızın yerleri farklı. Yanlışlıkla kartonun ters yüzünü hamurla kaplayınca mecburen yerlerini değiştirmek zorunda kaldım. : ) “E yeniden yapsaydın” diyebilirsiniz. Yazımın başında rölyef konusunda tembel olduğumu belirtmiştim ama değil mi? : )

ahsap rolyefHamurla kaplama ve şekil verme aşamalarından sonra boyamaları yapıldı

ahsap rolyefBu aşama hazırlanan kalıpların kasaya yerleştirme aşaması. Alt bölüme yatay şeklinde karton yerleştirip altına yine kartondan destekler yapıştırdık.

ahsap rolyefCamın arkasından bakacak olan teyzemizi de ebedi istirahat bölgesine yapıştırdık.

ahsap rolyefAlt kısmı pasta rölyef ile sıvadık ve son boyamaları da yapıp bitirdik.

Yorum Yaz

84 Yorum