Ahşap Rölyef Anahtarlık Yapımı

İlk ahşap rölyef çalışmam

İSMEK kurslarım keyifli bir şekilde devam ediyor. İlk rölyef çalışmam, çoğumuzun ahşap rölyefle tanışmasına vesile olan ahşap rölyef anahtarlık yapımı oldu. Anlayışlı, samimi bir hocamız ve harıl harıl çalışan bir sınıfımız var:) Karton, ahşap kaplama, yapıştırıcı, ahşap tutkalı, rölyef pasta, polyester tutkalı, buğday nişastası, peçete, irmik ve akrilik boyalar gibi malzemelerle çalışıyoruz.

ahsap rolyef anahtarlik yapimirölyef anahtarlık

Ahşap rölyef yapım aşamaları

Hocamızın verdiği ölçüleri karton üzerine çizip, kenarlarında pay kalacak şekilde kestik. Ahşap kaplamayı makasla şeritler halinde kesip, evin alt kısmından başlayarak yukarıya doğru üst üste gelecek şekilde yapıştırdık. Cam ve kapı pervazlarının önce iç daha sonra da dış kısımlarını yine ahşap kaplama şeritleri yapıştırarak hazırladık.

Henüz acemi olduğum için olsa gerek, bu aşama biraz sıkıcı geldi bana çünkü düzgün bir hat oluşturmada biraz zorlandım. Kapıyı ayrı bir yerde hazırlayıp monte ettim. Kapı tokmağı görünümü vermek için kapının üzerine metal görünümlü minik bir düğme yapıştırdım.

Ahşap şeritleri hobi malzemeleri dükkanından veya İsmeğin önüne gelen malzemeciden almak yerine keresteciden aldık. Evet yanlış okumadınız:) Daha ucuz oluyormuş, laf dinlerim ben.

İlk rölyef çalışmam

Evin yan fazlalıklarının, maket bıçağıyla kesmeden çizerek katlanabilir olmasını sağladık. Ek yerine dik boyutta kesilmiş ahşap kaplama yapıştırdık. Sıra boyama aşamasına geldiğinde işimiz kolaylaşmıştı:) Ben beyaz renkte akrilik boya kullanmayı tercih ettim.

rölyef kasası
Evin çatısını yine kartonun üzerine çizip, çatı görünümü vermesi için bu kez oluklu mukavva ile kapladık. Kumaşla hazırladığım perdeyi pencerenin arka kısımından monte ettim. Evin alt kısmını, üzerine anahtar asılabilmesi için mantar pano ile kapladık. Mantar bölüm hala beyaza boyanmayı bekliyor. : )

Pencere önündeki saksı, kartonla kalıp çıkarılarak hazırlandı. Saksıdaki çiçekler ise tutkal ve irmikle hazırladığımız karışımla yapıldı. Böylelikle acemi işi ahşap rölyef anahtarlık çalışmam huzurlarınıza çıkabilmiş oldu. : )

Rölyef yapım aşamalarına dair daha fazla bilgi için ilk ahşap rölyef pano çalışmamı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

46 Yorum