Hollywood Universal Film Stüdyoları Gezisi

Hollywood universal studyolarina nasıl gidilir

Film sektörünün kalbi Hollywood Universal film stüdyoları için yola çıkıyoruz. San Diego’dan hareket edip Los Angeles’a gideceğiz. Kalabalıktan daha az etkilenmek için hafta içi bir günü seçip tam açılış saati olan 09.00’da giriş kapısındayız.

Universal Studios Giriş Ücreti

  • Universal studyolarına tek günlük giriş ücreti güne göre 109 ile 124$ arasında değişiyor.
  • 2 günlük giriş ücreti 139 ile 159 $ arasında değişiyor.
  • Araç park ücreti ise 17 $

Universal-film-studyolari-gezisi-nasil


simpsons-hollywood-gezisi

Sabahın erken saatleri olmasına rağmen içerisi kalabalık, hava çok sıcak. Daha içeriye girer girmez kendimizi sanki bir film karesinin içerisinde gibi hissediyoruz. Nereye bakacağımızı şaşırır bir halde dolaşmaya başlıyoruz.

Disneyland gibi büyülü bir havası var buranın ama Disneyland mı yoksa Universal Stüdyoları mı derseniz kesinlikle Universal Stüdyoları derim.

californiada-nerelere-gidilir

Water World – Su Dünyası Film Setindeyiz

Şaşkın ördek misali kalabalığa karışıp kendimizi “Water World – Su Dünyası” bölümünde buluyoruz. Baş rolünde Kevin Costner’ın oynadığı 1995 yapımı “WaterWorld – Su Dünyası” isimli bilim kurgu filmini hatırlayacaksınızdır. Dünyanın sular altında kaldığı gelecekte, insan ırkının verdiği yaşam mücadelesini anlatan bu filmin çekildiği setteyiz.

Filmde izlediğimiz denizin ortasındaki kocaman ada meğerse ufacık bir setten ibaretmiş. 16 dakika sürecek olan şov tüm canlılığı ile start alıyor. Ön taraflarda oturup daha iyi göreyim diyorsanız baştan aşağı sırılsıklam olmayı göze almış olmanız gerekiyor. Biz bunu biliyor muyduk? Tabiki hayır:)

Şovun her dakikası aksiyonlarla dolu, gözlerimizi dört açarak izlemeye başlıyoruz. Havada uçuşan jet-skiler, tüm ihtişamıyla uçak kazası ve patlamalar tam önümüzde cereyan ediyor.

Back to the future filmi

Universal studios sokaklarında dolaşmaya devam ediyoruz. Hemen önümüzde “Back to the future – Geleceğe Dönüş” filminden Dr. Emmett Brown karakteri çıkıyor.

Burası universal film stüdyoları, her an her şey olabilir.

Hollywood Universal film stüdyoları

Her adım başı ayrı bir atraksiyon görmek mümkün

Universal studios turu

Universal Studios Turu

Universal stüdyolarının olmazsa olmazı Studio Tour -Stüdyo Turu için beklemeye başlıyoruz. Beyaz perdenin arka tarafına süzülüp ünlü filmlerin setlerine doğru 40 dakikalık bir gezintiye çıkacağız. Öyle kolay değil, uzun uzun beklemek zorunda kaldıktan sonra bizi gezdirecek olan trenimsi araca biniyor, yolun büyük bir bölümünde raylı bir sistem üzerinden ilerliyoruz.

Kink Kong Show

360 derecelik 3d sinema perdesinin bulunduğu bölümde Kink Kong gösterisini izliyoruz. Sanki film yanı başımızda çekiliyormuşcasına hatta ürpertircesine gerçekçi. Korkup çığlık atanlar ve sevinçten kahkahalarla gülenlerin sesleri şovun sesine karışıyor. Diğer 3d gösteri Jurassic Park. En beğendiklerimden birisiydi.

Meşhur Filmlerde Kullanılan Arabalar

Birden önümüze Universal Film tarafından çekilmiş meşhur filmlerde kullanılmış arabalar çıkıyor. 80’li yıllarda Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde popüler olan dizi Knight Rider – Kara Şimşek’in akılı otomobilini görüyoruz. Flintstones – Taş Devri filmi araçlarından Jurassic Park filminde kullanılmış araçlara kadar bir çoğu yan yana dizilmiş.

Her an her yerde bir atraksiyon oluyor, ya bir patlama ya bir sel baskını ya korkulu bir an, olanlara gözler yetişemiyor. Hele bir de aynı anda video kaydı yapıp ayrıca fotoğraf çekmeye çalışıyorsanız o anı tam olarak yakalayabilmek epey zor oluyor ama değer mi? Kesinlikle değer.

California film seti gezisi

Sanal Sel Sahnesinin Ortasındayız

Aracımız yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bölümde duruyor. Eski bir Meksika kasabası sahnesi. Önce sanal yağmur başlıyor, biz tam yağmura odaklanmışken birden bir uğultu kopuyor.

Araçtan yükselen çığlık sesleriyle birlikte şimdi ne olacak acaba dercesine sağa sola bakınıyoruz. Yokuşun başından hızla üzerimize doğru gelen su bir an nerede olduğumuzu unutturup bizi paniğe sokacak kadar gerçekçi. Fake bir sel baskını yaşıyoruz.

O anı ve diğer tüm anlattıklarımı youtube videomda daha detaylı izleyebilirsiniz.

Kowboy Filmleri Seti

Fake yağmur ve fake sel baskını sahnesinden ayrıldıktan sonra Kowboy filmlerinin çekildiği sete geliyoruz.

Çocukluğumun Pazar günlerini hatırlıyorum. O yıllarda her Pazar sabahı televizyonda mutlaka bir kowboy filmi olur, pazar kahvaltımıza eşlik ederdi. İşte tam da o sahneler ama o da ne? Filmlerde izlediğimiz o heybetli Western kasabasının aslını görüyoruz. Binaların sadece ön yüzleri var, arkaları yok.

Meşhur Jaws Filmi Setini Görüyoruz

Ve ünlü Jaws filminin çekildiği setteyiz. Meşhur Emedy Gölünün kenarında aracımız duruyor, gölün tam ortasında Jaws’ı görüyoruz. Birden yangın çıkıyor, tam yangına odaklanmışken aracımız hareket etmeye başlıyor, o anda hemen yanımızda Jaws belirip sonra uzaklaşıyor. Pek de çelimsiz:)

En Beğendiğim Bölüm; 8,9 şiddetinde deprem

Raylı sistem üzerinde ilerleyen aracımız bu kez karanlık bir tünele girip duruyor. Kısa süreli bir sessizliğin ardından bir gümbürtü başlıyor. O da ne? 8.9 luk bir deprem simülasyonu yaşıyoruz.

Yukarıdan aşağı doğru üzerimize bir kamyon düşüyor, alev alarak yanmaya başlıyor, yol yarılıyor, uçak düşüyor, borular patlayıp su baskını oluyor.

Bu kadar gerginlik yeter ama değil mi? Tünelden çıkıp ilerliyoruz.

Desperate housevifes evi

Desperate Housewives – Umutsuz Ev Kadınları setindeyiz. Wisterie Lane kasabasının meğer küçücük bir setten ibaret olduğunu görmek bile orada olmanın keyfini azaltamıyor.

Kamelya ağaçları arasına serpiştirilmiş bu evleri bu kez ekran arkasından değil içlerinden ilerleyerek görüyoruz. Evlerin birisinden Susan, Lynette, Bree veya Gabrielle çıkacakmış gibi içerisindeyiz bu mekanın.

Hollywood Universal film stüdyoları hakkındaki bu içeriğim ilginizi çektiyse ABD yazı dizimin diğer bölümlerini de inceleyebilirsiniz.

San Diego Gezi Notlarım (Vize-Yolculuk-Konaklama)

Potato Chip Rock Gezisi

Disneyland Gezisi

Coronado Adası

San Diego Safari Park Gezisi

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

3 Yorum

  • Benim Şule Ablam zevkle okur da ben mutlu olmaz mıyım? :)) Daha bir sürü yer, bir sürü video dolayısıyla blog yazısı var Şule Abla'cım. Yenilerini yayınladıkça ben haberdar ederim seni. Tek sıkıntım ülke olarak böylesine kötü günlerden geçerken yayınladığım bu postların yanlış anlaşılması, sanki hiç derdim tasam yokmuş gibi bir izlenim uyanır diye endişeyle yayınlıyorum. Çok öpüyorum.

    Alper bey çok sevindim teşekkür ederim. Benden de sevgiler

  • Zevkle okuyorum naka cigim ana atkadiklarim da olmus hani, bana ozelden mesaj yaz barim ki kacirmadan bu guzel yazi dizisini takip edebileyim. Yuregine saglik, ulke gundeminden kisa bir soluk senin yazdiklarinda uzaklasmak bile moral…