Google Tersinden Görsel Arama

google da tersinden görsel arama nasıl yapılır

Emek Hırsızlığı başlıklı yayınımda, kendilerine ait olmayan ürün fotoğrafları üzerinden sipariş alarak hem fotoğraf sahiplerinin hakkını ihlal eden hem de tüketiciyi yanıltan emek hırsızları konusunu irdeledik. Facebook, Instagram, Pinterest ve web siteleri için ayrı ayrı çözüm yolları sundum. Bugün ise konumuz; Google tersinden görsel arama.

Konuyu biraz daha genişletelim mi?

Ürün fotoğraflarınızı kullananları nasıl bulursunuz?

İlk altın kural; hak arama sürecinde ihmalkar davranmamak. “E ama çok yoğunum vakit ayıramıyorum” veya “sonları gelmiyor artık pes ettim” gibi cümleleri sıkça duyuyorum. Bu bir tercih, sonuçlarına katlanarak ya pes eder göz yumarsınız ya da vakit ayırır bu haksızlıkla mücadele edersiniz.

“Tamam mücadele edelim etmesine de ürün fotoğrafımın çalındığını nereden bileceğim” diyenleri duyar gibiyim. Ziyaretçi/takipçi sayınız arttıkça ve arama motoru sorgularında üst sıralarda yer almaya başladıkça emek hırsızlığına maruz kalacağınız için en basit haberdar olma yöntemi çevreden gelen uyarılar olacaktır. Siz fark edemeseniz bile sizi haberdar edeceklerdir.

Diğer bir yöntem; sosyal medyadaki etiketleri taramak.

Emek hırsızları Google görsel aramayı çok sever, bu familyanın %70’i Google’dan beslenir. Arama motoru sayfasını açarlar, istedikleri ürünün ismini yazarlar ve ellerini ovuştura ovuştura (tamam biraz abartmış olabilirim) sonuçları beklerler. Listelenen fotoğraflara göz gezdirip, gönüllerine göre kaydederler. “Ben bunu da yaparım, “Şunda ne var ki basit iş”, “şu keseyi de Zarife teyzem diker” nidaları eşliğinde (amma senaryo yazdım) vitrinlerini hızlıca oluştururlar.

Yahu onu da yaparsın bunu da yaparsın iyi hoş da e otur bir tanecik numune yap, çek fotoğrafını paylaş. Ihhh!! Hazır yapılmışı var ne gerek var değil mi? Hak ye, sömür geç, tam da kişiliklerine yakışır cinsten. Öyle de güzel sindirirler ki, onlar zafer kazanmış kumandan bizler akılsız emekçi.

Zavallı tüketici gelir, ürünün fotoğrafını inceler, beğenir, sipariş verir ama kargodan bambaşka bir ürün çıkma ihtimali de hatta hiç ürün gelmeme ihtimali de vardır.

Emek hırsızları Google’ı severse biz de Google’dan yardım alırız. Nasıl mı?

Google Tersinden Görsel Arama

Çalınan fotoğraflarınızı bulmak için Google tersinden görsel arama yöntemini kullanabilirsiniz. Google tersinden görsel aramada sorgu bölümüne kelime/cümle yazarak ilgili fotoğraflara ulaşmak yerine görseli tanıtarak o görselin hangi sitelerde index aldığını öğreniyoruz.

Tersinden arama tanımı buradan geliyor. Önemli bir hatırlatma; sonuç listesinde göreceğiniz siteler Google tarafından index almış sitelerdir. Yani burada göremeyeceğiniz siteler de olabilir.

Peki sonuç listesinde sıralanan sitelerin hepsi size ait ürün fotoğrafını izinsiz olarak kullanan siteler midir? Kesinlikle hayır. Kaynak link belirtmiş veya sizden bahsetmiş olabilir. Bu listenin uzunluğu link popülerliğinizi gösterir ve arzu edilen bir gelişmedir. Emek hırsızlığı hariç tabiki.

Sonuçları tek tek inceleyerek hangilerinin sizin yararınıza olduğu ve hangilerinin çalıntı fotoğraf içerdiğini tespit edebilirsiniz. Her linki tıklayıp inceleyin. Her fotoğraf için tek tek arama yapmak kolay değil ama en azından belirli aralıklarla bu kontrolü yapmanızı öneririm.

Fotoğrafınızı kullanan dışarıya kapalı bir Instagram hesabı haliyle arama sonuçlarında çıkmayacaktır veya Google tarafından henüz indexlenmemiş bir URL görünmeyecektir.

Web siteleri ve Pinterest’de yayınlanan görseller daha kolay index alıyorken Facebook ve Instagram hesaplarındaki görseller eskiye oranla daha az index alır oldu. Fotoğrafınızı Instagram’da kullanan kişi etiketleme yapmış ise daha rahat tespit edebileceksiniz çünkü hesaplardan ziyade etiketler daha kolay indexleniyor.

Örnekle Devam Edelim

Google’da tersinden görsel arama yapmak için 2 yöntem var. Eğer web sitenizde yayınladığınız bir ürün fotoğrafını sizden başka kimlerin kullandığını öğrenmek istiyorsanız, görselin üzerine sağ tıklayın ve “Google içinde resim ara” seçeneğini seçin. Bu seçenek bir kaç yıl öncesine kadar yoktu, artık var.

Veya görseli arama kutusuna taşıyarak arama yapabilirsiniz.

Şimdi örneğe geçebiliriz. Sosyal medya hesaplarımdan birinde yayınladığım bir ürün fotoğrafımı masa üzerine kaydettim.

çalıntı ürün fotoğraflarını nasıl tespit ederiz

1. Google tersinden görsel arama için aşağıdaki URL’den Google görsel arama sayfasını açıyoruz.

https://www.google.com.tr/imghp

2. Masa üzerine kaydettiğimiz fotoğrafın üzerine Mouse’un sol tuşu ile tıklayıp basılı tutarak, arama çubuğunun üzerine getirip bırakıyoruz.

google tersinden görsel arama

Sonuçlar listeleniyor. Bir değil bir çok emek hırsızı var, üstelik ilki ilk sıraya yerleşmiş bile. Google hu huu! Duy sesimi diyeceğim ama O da diyor ki; çalıntı içerikle özgün yayınınızdan ön sırada çıkan siteleri bize rapor edin. Rapor edildiğinde sistem iyi çalışıyor. Yani yine emek yine zaman harcayacağız. Yani hak verilmiyor alınıyor.

google görselle arama

Gelin fotoğrafları inceleyelim. Fotoğrafın üzerindeki logom silinmiş, arka plana beyaz renk uygulanmış, o da yetmemiş etiketin üzerini kapatacak bir çizimle sanki farklı bir etiket var imajı vermeye çalışılıp fotoğraf sözde özgünleştirilmiş(!). Orjinal yayını es geçip çalıntı içeriği ilk sıraya yerleştirme hatasına düşen Google’ın görsel tanıma kriterleri çok daha iyi çalışıyor. Onca değişikliğe rağmen eşleşen görsel olarak algılaması sevindirici.

Altı üstü sabun, bir adet kutulu sabun. Fotoğrafı değiştirmeye ayıracakları vakti o sabunu yapmaya ayırmayı neden tercih etmez insan… Değer mi böyle bir yayına konu olmaya?

Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur ve umarım karışık anlatmamışımdır. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin. Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümüne mesajınzı bırakabilirsiniz.Bu arada daha yazıp çizilecek çok konu var, zaman zaman bu tarz yazılar paylaşıyor olacağım.

Yorum Yazın

8 Yorum

  • Benim icin cok faydali bir yayin olmus, hic bilmedigim bir sey ogrendim sayenizde Nalan hanim cok tesekkur ederim.

  • Çok önemli bir konu bu. Benim açımdan çok faydalı oldu. Emeğinize sağlık. Açıkçası bu konuyla ilgili ne yapılabilir diye düşünmekten öteye gidemiyordum, çünkü araştırmak da zaman alan bir şey. Ne yapabileceğini bilemiyor insan.. Şimdi en azından ne yapılabileceğini biliyorum. Teşekkürler…

  • Bu konu da bilgim yoktu ,sayende öğrenmiş oldum. Google'da gezinirken tesadüf çalıntı fotoğraflara denk geliyorum ama bu daha mantıklı .Denedim ve fotoğraflarımı gördüm:) teşekkürler,sevgiler Nalancığım:)

  • Harikasın canım, kesinlikle bakıcam, çok kızıyorum bu emek hırsızlarına, çok teşekkür ederim verdiğin bilgi ve bizi aydınlattığın için

  • okudum fakat uygun bir zamanda denemek istiyorum. ilgimi cekti. emeklerin icin tesekkurler nalan'cim.
    ayrica senaryolarina bayildim. bence hicbiri abarti degil.
    sevgiler