Tütü Eteği Yapalım mı?

tütü nasıl yapılır

Tütü veya balerin eteği olarak bildiğimiz bu sevimli eteklerin adına her ne denirse densin, adından çok o kabarık görünümleriyle ilgi çekiyor.

Çocukların doğum günü veya okul gösterileri için hazırlanan kabarık etekler, zaman zaman anne kız için de hazırlandığı gibi bekarlığa veda partileri için de tercih ediliyor.

Yapımı oldukça basit ve fazla zaman almayan bir işlem. Üstelik bu eteği dikmek için dikiş bilmeniz gerekmiyor, dikiş makinasına da ihtiyacınız yok.

Bazı püf noktalarına dikkat ederek çocuklarınız için rengarenk kabarık tütüler yapmak mümkün. Hatta kendiniz için de: )

İhtiyacınız olan 2 ana malzeme var. Kristal tül ve 1 veya 2 cm. kalınlığında lastik. Kristal tülü hemen hemen her kumaş mağazasında veya tuhafiyede bulabilirsiniz.

Tütü ne kadar dolgun ve kabarık görünürse o kadar makbul bu nedenle tülü bolca kullanın derim.

Tütü etek yapımı, şeritler halinde kesilen tüllerin özel bir düğümle bel lastiğine bağlanması ve düğümlerin sıkıştırılarak devam edilmesi esasına dayanıyor.

Kullanılacak olan tül kesilmeden önce elde kontrol edilmeli. Esnek tarafının yatay olduğundan emin olunduktan sonra kesilmeli. Böylece hem kabarık oluyor hem de dışarıdan bakıldığında içi göstermiyor.

Tütü Yapımı

 • Bel çevresi ve uzunluk ölçüsü alın.
 • Tül şeritlerin eni 12. cm olacak. Tülün boy ölçüsünü, çocuğun belinden diz kapağına kadar olan bölüm kaç cm. ise onu ikiyle çarparak elde edin. Diyelimki 1 yaşındaki kızınızın belinden diz kapağına kadar olan ölçüsü 20 cm. Kullanacağınız tülün boyu 40 cm. olmalı.
 • Örnekteki eteği yaptığım çocuk 3.5 yaşında, belinden diz kapağına kadar olan bölüm 35 cm. Tül şeritleri 70 cm uzunluk, 12 cm en olacak şekilde kestim.
 • Sıra hazırladığım tül şeritleri lastiğe düğümleme aşamasına geldi.
 • Bel çevresi kaç cm. ise lastiği o ölçüden 4 cm. eksik olacak şekilde kesip birleştirdim. Bu eksiltme lastiğin esneme payı için yapıldı.
 • Yuvarlak hale gelen lastiği rahat çalışabilmek için kendi 2 diz kapağımıza geçirip şeritleri bağlamaya başlayabiliriz.
 • Tülü önce uzun tarafından sonra eninden ikiye katlayın.
 • Uç kısımların aynı hizada olmasına dikkat edin.
 • Tülün kapalı olan kısmını lastiğin alt kısmından geçirip 4 cm. kadar yukarı çıkarın ve sol elinizin işaret parmağını tülün ortasında tutarak hafifçe yukarı doğru gerin ve parmağnızı o halde tutun..
 • Sağ elinizle sarkan tülü alıp yukarıya götürün, diğer parmağınızın alt kısmından içeri sokup aşağı doğru çekin.
 • Düğümlerinize tüm lastiği doldurana kadar devam edin.

Tütü balerin eteği nasıl yapılır detaylı anlatım

Tütü etek yapımı işte bu kadar basit. Arzu ederseniz kurdeleden fiyonk da yapıp ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemle sadece kıyafet olarak etek değil tülden masa eteği de yapabilirsiniz. Bebek çocuk partileri için hazırladığımız o kabarık sevimli etekler bu yöntemle yapılıyor. Tek farkı çok daha fazla tüle ihtiyaç olması.

Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümüne mesaj bırakabilirsiniz.

Tütü etek için kaç metre tüle ihtiyaç var?

Tül ölçüsü, tütüyü kaç yaş için hazırlayacağınıza ve dolayısıyla bel çevresi ve etek boyu ölçüsüne göre değişiklik gösterir. Örnek olması açısından bir kaç örnek vereyim.

Örnekteki tütü 3.5 yaşında bir kız çocuğu için hazırlandı. 4 metre tül kullandım.

Bugün 7 yaş için bir tütü hazırladım. 6 metre tül kullandım.

Brezilya nakışı ile ilgileniyorsanız Brezilya nakışı runner şablonu adlı içeriğime de göz atın derim.

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

16 Yorum

 • Merhaba ben 19 yaşındayım belimden diz üstünde bir kısım belirledim 50cm ve iki katı ve katlama payı 105 olarak aldım
  Kumaşçı sana 4 metre yeter diyerek bu kadar verdi. Kristal tülü eşit genişlik ve uzunlukta kesmenin daha kolay bir yolu var mı çünkü sürekli yamuk yapıyorum. Kalıp çıkardım ama beceremedim sanırım. Kabarık olsun ve iç göstermesin istiyorum. Tüyolar verir misiniz.

 • Merhabalar bu tutu etek yapmak icin .4 yas 5 tane kac metre gider acaba .ve nasil bir tul almaliyim eni 3 metre olandan mi yoksa 70 cm olandan mi bilemedim …25 metre 70 cm olarak ve 5 metre eni 3 metre olani var .

 • Merhabalar ben böyle parça parça değilde tüm tütü yapmak istiyorum teğelleyip de örgü robanın altına dikmek için kızım 2 yaşında kaç metre tül almalıyım. Kusura bakmayın vaktinizi aldım yanıtlarsanız sevinirim kolay gelsin

 • Mrb ben bir okula 23 Nisa’n etkinliği için 13 adet 4. Sınıf öğrencisine yaklaşık yaşları 9-10 civarı kaç metre tül almalıyım

 • Bende 7 yas kizim icin deneyeceğim elinize sağlık 😊 beli kac parca tül kesmem gerekiyor cift en tülmü almaliyim. Birde ben tam boy yapmak istiyorum dizde degil yinede kabarik olurmu.

  • Merhaba Tuba Hanım,
   7 yaş diz hizası tütü için ortalama 6 metre tül kullanıldığını düşünürsek daha uzun tütü için 2 katı tül gider. Kabarıklık durumu ise tül boyu uzadığında bir miktar azalır.

   Şerit sayısını tülden kaç adet çıkarsa olarak düşünün, epey çıkacak ama sayı olarak bilemiyorum.

   Kolay gelsin:)

 • Ellerine sağlık Nalancığım, pek bir güzel olmuş. Bade prenses olmak istedi yaşgününde, okulda kutladı bu yıl yaşgününü,bana söylemediler yoğunum diye,eminönünde aramışlar, bulamamışlar sonra başka bir yerde bulmuşlar kii oldukça pahalı sonuçta 1-2 saat giyecek ama almışlar baktım ne dikişi dikiş ne modeli model ne kumaşı kumaş, kızdım da herşeyi söylersiniz bunu da söyleseydiniz, en azından çevremdeki arkadaşlarıma sorardım kendim dikemesem de dedim.Neyse seneye ne tutturacak bilemiyorum Nalan Teyzesi artık sana müracaat edeceğiz:)) hazrılıklı ol, hiç aklına gelmeyecek şeylerde isteyebiliyor çilek kız gibi:))