Hobilerim

Tütü Eteği Yapalım mı?

tütü nasıl yapılır

Tütü veya balerin eteği olarak bildiğimiz bu sevimli eteklerin adına her ne denirse densin, adından çok o kabarık görünümleriyle ilgi çekiyor.

Çocukların doğum günü veya okul gösterileri için hazırlanan kabarık etekler, zaman zaman anne kız için de hazırlandığı gibi bekarlığa veda partileri için de tercih ediliyor. Tütü nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim mi? E hadi o zaman.

Yapımı oldukça basit ve fazla zaman almayan bir işlem. Üstelik bu eteği dikmek için dikiş bilmeniz gerekmiyor, dikiş makinasına da ihtiyacınız yok. Bazı püf noktalarına dikkat ederek çocuklarınız için rengarenk kabarık tütüler yapmak mümkün. Hatta kendiniz için de: )

İhtiyacınız olan 2 ana malzeme var. Kristal tül ve 1 veya 2 cm. kalınlığında lastik. Kristal tülü hemen hemen her kumaş mağazasında veya tuhafiyede bulabilirsiniz. Tütü ne kadar dolgun ve kabarık görünürse o kadar makbul bu nedenle tülü bolca kullanın derim.

Tütü etek yapımı, şeritler halinde kesilen tüllerin özel bir düğümle bel lastiğine bağlanması ve düğümlerin sıkıştırılarak devam edilmesi esasına dayanıyor.

Kullanılacak olan tül kesilmeden önce elde kontrol edilmeli. Esnek tarafının yatay olduğundan emin olunduktan sonra kesilmeli. Böylece hem kabarık oluyor hem de dışarıdan bakıldığında içi göstermiyor.

Tütü Yapımı

 • Bel çevresi ve uzunluk ölçüsü alın.
 • Tül şeritlerin eni 12. cm olacak. Tülün boy ölçüsünü, çocuğun belinden diz kapağına kadar olan bölüm kaç cm. ise onu ikiyle çarparak elde edin. Diyelimki 1 yaşındaki kızınızın belinden diz kapağına kadar olan ölçüsü 20 cm. Kullanacağınız tülün boyu 40 cm. olmalı.
 • Örnekteki eteği yaptığım çocuk 3.5 yaşında, belinden diz kapağına kadar olan bölüm 35 cm. Tül şeritleri 70 cm uzunluk, 12 cm en olacak şekilde kestim.
 • Sıra hazırladığım tül şeritleri lastiğe düğümleme aşamasına geldi.
 • Bel çevresi kaç cm. ise lastiği o ölçüden 4 cm. eksik olacak şekilde kesip birleştirdim. Bu eksiltme lastiğin esneme payı için yapıldı.
 • Yuvarlak hale gelen lastiği rahat çalışabilmek için kendi 2 diz kapağımıza geçirip şeritleri bağlamaya başlayabiliriz.
 • Tülü önce uzun tarafından sonra eninden ikiye katlayın.
 • Uç kısımların aynı hizada olmasına dikkat edin.
 • Tülün kapalı olan kısmını lastiğin alt kısmından geçirip 4 cm. kadar yukarı çıkarın ve sol elinizin işaret parmağını tülün ortasında tutarak hafifçe yukarı doğru gerin ve parmağnızı o halde tutun..
 • Sağ elinizle sarkan tülü alıp yukarıya götürün, diğer parmağınızın alt kısmından içeri sokup aşağı doğru çekin.
 • Düğümlerinize tüm lastiği doldurana kadar devam edin.

Tütü balerin eteği nasıl yapılır detaylı anlatım

Tütü etek yapımı işte bu kadar basit. Arzu ederseniz kurdeleden fiyonk da yapıp ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemle sadece tütü etek değil tütü masa eteği de yapabilirsiniz. Bebek çocuk partileri için hazırladığımız o kabarık sevimli etekler bu yöntemle yapılıyor. Tek farkı çok daha fazla tüle ihtiyaç olması.

Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümüne mesaj bırakabilirsiniz.

Tütü etek için kaç metre tüle ihtiyaç var?

Tül ölçüsü, tütüyü kaç yaş için hazırlayacağınıza ve dolayısıyla bel çevresi ve etek boyu ölçüsüne göre değişiklik gösterir. Örnek olması açısından bir kaç örnek vereyim.

Örnekteki tütü 3.5 yaşında bir kız çocuğu için hazırlandı. 4 metre tül kullandım.

Bugün 7 yaş için bir tütü hazırladım. 6 metre tül kullandım.

Diğer tüm el işi hobi çalışmalarımda olduğu gibi tütü hazırlarken de inanılmaz keyifle çalışıyorum. Terapi gibi bir şey bu, benim deyimimle “stres erteleyici”. : )

El işi Hobi Çalışmalarım

Brezilya nakışı ile ilgileniyorsanız Brezilya nakışı runner şablonu adlı içeriğime de göz atın derim.

Yorum Yazın

8 Yorum