Fırfırlı Yastık Dikimi

Sap işi yastık yapımı

Sırada fırfırlı yastık dikimi ve nakış şablonu var. Fırfırlı sap işi yastık, mefruşat kursundaki son çalışmam.

Yastığın üzerindeki çizimi aplike çalışırım diye düşünmüştüm ama karar değiştirip sap işi tekniğiyle işledim.

Sadece saç bölümünü pekin iğnesi tekniğiyle işleyip biraz kalınlaştırdım. Saçlar havada uçuşmasın birer tane de fiyonk lazım değil mi?

Fiyonklar nalanunal.com.tr/catalla-fiyonk-yapimi/ başlıklı yazımdaki yöntemle yapıldı ve yerine sabitlendi.

Fırfırlı yastık dikimi

Fırfırlı yastık dikim aşamaları

İşin nakış kısmı bittikten sonra sıra dikiş aşamasına geldi.

Yastığı 45×45 cm. ölçüsünde diktim. Kenar fırfırları için kumaşın kenar uzunluğunun iki katı uzunluğunda kumaştan 24 cm. yüksekliğinde kestiğim kumaşı ikiye katlayıp, uç kısmını dikiş makinesinin en kalın dikiş ayarında diktim.

Altta kalan dikiş ipini çekip büzerek fırfırlı bir görünüm elde etmiş oldum.

Fırfırlı şeridi yastık kenarına eşit bir şekilde dağıtıp önce teyelledim sonra makinede diktim.

Nakış Şablonu

Fırfırlı yastık hazır hale gelmiş oldu peki ya yastığın üzerindeki çizimi beğenip kullanmak isteyecekler için şablon da hazır mı derseniz, evet o da hazır ve aşağıda:)

nakış iğne ardı için şablon

Nakış şablonu

sap işi modeli

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

16 Yorum

 • Nalan hanım zahmet olmazsa bir şey daha soracağım. Fırfırlı yastığa fermuar nasıl dikilir yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Fırlırlı yastık diktiğimde kılıfı fermuarlı değil geçmeli olarak hazırlıyorum Fatma Hanım. Üst tarafta hem fırfır hem fermuar olmuyor.

 • Çok güzel olmuş Nalancığım, nakışı bende punch için kullanabilir miyim. Yapacak o kadr işim varken hale arsızlık yapıyor olmama kendimde şaşıyorum:))

 • Nurdan Hanım, sizin yeteneğinizin yanında benimki sönük kalır, kendi çarpı işi şablonlarını kendisi tasarlayan bir ustadan gelen böylesine güzel yorumları okumak büyük bir mutluluk benim için, teşekkür ederim.

  Mine'cim, galiba mı?Şimdi baktım bloğuna, ben yardım edene kadar sen işi çözmüşsün bile. Geri kalanını da beraber hallederiz. E o zaman ne diyelim? Hoşgeldin blog dünyasının sihirli dünyasına, bu dünya ya alıp götürür ayrılamazsın ya da sıkılır bırakırsın. Sakın öyle kabak çiçeği gibi açılıp bir iki aya kalmadan sessiziğe bürünen bloglardan olma.

 • Şablon çok çok sevimli; kızın oturuşuna, saçlarına bayıldım. Uygulama şahane; kurdelesi ile de ustalığınızı belirten son imzayı atmışsınız…

  Tebrikler…

 • Merhaba nalan mefrusat kursunda yapimini gordugum yastigin cok guzel olmus 🙂 bu arada blog acmayi becerdim galiba 🙂 ama sana soracak cok seyim var kursta gorusmek uzere hoscakal

 • Bahsettiğin tekniklerden bihaberim ama ben işin bitmiş haline bakarım. Güzel olmuş mu, olmuş. Ben bayıldım mı, bayıldım. Gerisi boş. Ellerine sağlık ablacım:)