Filiz Türkocağı’nın Evindeydik

Filiz Türkocağı kanaviçe çalışmalarından örnekler

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kanaviçe Sanatçısı Filiz Türkocağı’nın nazik davetiyle kendisinin büyülü evine konuk olduk.

Büyülü diyorum çünkü bu evdeki muhteşem eserlerin büyüsüne kapılmamak mümkün değil.

Daha kapıdan girişte başlayan güzellikler, insanın aklını başından alacak türden. Kıpır kıpır bir ruh hali ile o güzelim çarpı işi eserleri büyük bir keyifle inceledik.

Filiz Türkocağı Kanaviçe Çalışmaları

filiz Türkocağı çini deseni çalışmaları

İznik Çini Sanatı desenlerini çarpı işi olarak yorumladığı bir çok çalışması var. Yukarıdaki kanaviçe çini deseni tablo ise bunlardan sadece bir tanesi.

filiz türkocağı kaftan

Filiz Hanım’ın hünerli ellerinden çıkan bu kanaviçe kaftanı daha önce sergisinde görmüş ve hayran olmuştum.

Tek bir kare bile boşluk bırakılmadan işlenen etamin, kaftan şeklinde kesilen mdf plaka üzerine monte edilmiş. Kaftanı önce yerinde yani duvarda asılı dururken fotoğrafladım.

Gerçek boyutunu daha iyi aktarabilmek için kaftanla birlikte fotoğraf çektirdim.:)

Kaftanın üzerindeki desen İznik Çini Sanatını yeniden yorumlayarak hayata geçiren dünyaca ünlü sanatçımız Mehmet Gürsoy’un bir çalışmasının çarpı işine aktarılmasıyla elde edilmiş.

Bisiklet temalı çarpı işi

Etamin İşi Abajur

Yine tasarım ve işlemesi Türkocağı’na ait kanaviçe desen, abajur üzerine aktarılmış.

Kendisine en çok merak ettiğim soruyu sordum; işlenmiş etamini tam sınır çizgisinden makasla kesip obje üzerinde kullanıyorsunuz, etamin sökülmüyor ya da kirlenmiyor mu?

Aldığım cevapla bir çoğumuzun kullanacağı pratik ve faydalı bir teknik öğrenmiş oldum.

Etamin, obje üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırılıyor, aynı dekupaj tekniğinde uyguladığımız yöntem gibi dekupaj tutkalı daha sonra etaminin üzerine de sürülüyor ve böylece ne etaminin kenarlarında sökülme meydana geliyor ne de kirleniyor.

Dekupaj tutkalıyla koruma altına alınan etamin uzun yıllar boyunca hiç bozulmadan kalabiliyor.

Filiz Türkocağı kanaviçeleri - Etamin tablo örnekleri

Yumak dergisi 104. özel sayısını sadece Filiz Hanım’a ayırıp “Filiz Türkocağı Kanaviçe Özel Sayısı” olarak yayınladı. Dergide, evlerinizi renklendirecek sevimli, neşeli ve kolay uygulanabilen şablonlar yer alıyor.

Yukarıdaki panolara ait şablon ve çok daha fazlası dergide mevcut.

Modern kanaviçe örnekleri

Çarpı işi ve dantelin bir arada kullanıldığı bu üç boyutlu tablonun güzelliğine hayran olmamak mümkün mü? Modern kanaviçe örneği olarak değerlendirebiliriz değil mi?

Çarpı işi matruşka

Yumak dergisi 104. özel sayısında yer alan şablonlardan birisi de bu sevimli Matruşka’ya ait.

Dekorasyonda kanaviçe kullanımı

Sadece çarpı işi yapmıyor, aynı zamanda ahşap boyama, kağıt rölyef ve dikiş gibi farklı ilgi ve yetenek alanlarına da sahip çok yönlü bir sanatçı.

Bizi mest eden o büyülü evde çektiğim fotoğrafların hepsini tek bir yayında paylaşabilmem mümkün olmadı ama diğer tüm fotoğrafları blogumun facebook sayfasında oluşturduğum “Filiz Türkocağı”albümünden görüntüleyebilirsiniz.

Eserleriyle olduğu kadar, sıcacık yüreği, sonsuz misafirperverliği ve mütevazı yapısıyla da gönlümüze taht kurdu. Kanaviçe modellerini takip etmek için Filiz Türkocağı’nın instagram hesabını da paylaşayım. Kullanıcı ismi filizturkocagi

Şablonlu etamin işi çalışmalarımdan birkaçı için aşağıdaki içeriğime göz atabilirsiniz.

Kanaviçe pano modelleri (Şablonlu)

Yorum Yazın

26 Yorum

 • Hepsi muhteşem, paylaştığınız için teşekkürler, ben de yeni yeni merak saldım çok yetenekli değilim ama daha çok öğrenmek istiyorum, sevgiler.

 • yaaaaa……ne diyeyim ben..muhteşem ötesi..hani şu Ayhan Sicimoğlu'nun uslubuyla…''hasstasıyım''demek ten başka bir kelime bulamadım..bir gün Fliz hanımı evinde,atölyesinde tanısam daha ne isterim..

 • Sevgili Nuray, Gökçe, birdunyafikir ve Ciha Abla, ziyaret ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim:)

 • sevgili nalancim
  okurken bile oradaymisim gibi mutlulukla doldum…
  hersey cok guzel,cok ozel
  eminim buna
  paylasmindan dolayi kocaman tesekkur ediyorum…sevgilerimi yolluyorum

 • Mükemmel işlemeler ,Filiz hanım'ın emeklerine sağlık .Paylaşım için teşekkürler Nalancım:)

 • Muhterem Hanım, Filiz Hanım^dan haberdar olmanıza vesile olabildiysem ne mutlu bana. Çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumunuz için.

  Tülin Hanım, evet her şey öylesine güzeldi ki:) Çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumunuz için.

  Mehtap Hanım'cığım, inşallah, ben de tekrar görüşebilmeyi dört gözle bekliyorum.

  Sevgili Harikalar atölyesi:))çok şekersiniz, o güzel güne ben de katılamasydım kesinlikle ben de kıskanırdım:)Keşke tüm haset ve kıskançlıklar öyle olsa. Çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumunuz için.

 • Nalan hanımcığım ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Sizi tanımak ayrı güzeldi inşallah en kısa zamanda tekrar görüşürüz.Sevgilerimle..

 • Blog dünyasına girmeden önce sanırım ben böyle haset, böyle kıskanç değildim. Beni siz haset ve kıskanç yaptınız. Özellikle o gün o evde bulunan kişiler sayenizde artık haset ve kıskancım 🙂

 • ayıla bayıla baktım fotoğraflara , sizin yerinizde olmayı çok isterdim 🙂 hemen dergiyi almak için dışarı çıktım ama Gaziantep'e sanırım henüz ulaşmamış ama ilk fırsatta dergilerim arasında yerini alacaktır. Bizi Filiz Türkocağı ile tanıştırdığınız için sonsuz teşekkürler …

 • Sağol Gülden'cim:)

  Nurdan Hanım, Çık çıkı çık çık ruh halleriniz hep daim olsun diyeyim de bana da bulaşsın. O günden beri bu sevinme nakaratı dilime dolandı:)

  Bahar'cımmm, ablasının bir tanesii, işlemelerin bir çoğu etamine işlenmiş, kaftan da öyle ve eğer yanılmıyorsam 14.count etamin kullanılmış. Evin ve eserlerin korunması konusunda çok haklısın:)

  Serap'çım, inşallah bir gün hep birlikte bir araya geliriz, çok öpüyorum seni.

 • Nalan'cığım, ellerine,emeklerine sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Nasıl da güzel anlatmışsın…

  Hayatıma girip renk kattığınız için hepinize binlerce teşekkürler:)

 • Sevgili Nalan Hanım,

  Gözlerim yeniden bayram; yüreğim yine heyecanla pır pır etti; omuzlarım ipliklere dokunurken ki ruh halleriyle yerlerinde oynayıp durmakta…

  Ne güzel bir yayın olmuş bu böyle; bakmalara doyamadım…

  Sizi tanıdığıma da sonsuz sevinç duymaktayım. Çık çıkı çık çık (şu andaki ruh halimdir efendim)

  İçten sevgilerimle,

 • Off Nalan abla ya, dibi düşmek kelimesinin tam karşılığını yaşıyorum şu an. Mest oldum, bittim. O işlemeler ketene mi yapılmış ablacım, yani çarpılar neredeyse görünmüyor, o kaftanı işlemek kimbilir ne kadar zaman almıştır, düşünemiyorum bile. En çok ama en çok o ahşap dolaplara bayıldım. Filiz Hanım'ın evi ve eserleri korumaya alınmalı, en yükseğinden sigortalanmalı:) Elleri kolları dert görmesin, herşey nefis. Bu güzel fotoğraflar ve muhteşem yazı için de sana kocaman bir öpücük:)

 • Çok kıskandıııım 🙂 Filiz hanımla yüz yüze tanışmak henüz kısmet olmadı ama kendisini tanımayı çok istiyorum. Bana, özel sayı bir dergisini göndermişti, gözüm gibi bakıyorum 🙂 O çektiğin fotoğrafların bir çoğu var dergide… Ama onları yakından görmek, dokunmak muhteşem olmalı…
  Facebook sayfana gidiyorum şimdi 🙂

 • Sevgili ahestebeste, umarım sizinle de bir gün karşılaşma imkanı elde ederiz. Siz de iyi ki varsınız, sevgiler:)

  sevgili kardeşler-nikahşekeri, ziyaret ve yorumunuz için ben teşekkür ederim.

  Gülhan Hanım, o tablo inanın yakından çok daha güzel. Filiz Türkocağı'ndan haberdar olabilmenize vesile olabilmek büyük mutluluk benim için.

  Sağol Esen'cim, çok güzel bir gündü tadı hala damağımda. tekrar görüşürüz inşallah.

  İlknur Hanım, Nurdan Hanım'ın en çok yüz güldüren çekilişi yüzleri güldürdü değil mi? Katılan herkes kazandı, böyle çekilişe can kurban:)Çok teşekkürler ziyaret ve yorumunuz için.

 • Ne diyebilirimki tek kelimeyle harika:)Filiz hanımın tasarımlarının bulunduğu ve kendi imzaladığı bir dergiye sahip olacağım. Çok mutluyum:) Sevgilerimle

 • Harika!!! Çok güzel anlatmışsınız, fotoğraflamışsınız da Nalan hanımcım, ellerinize sağlık, o günün ruhunu çok iyi yansıtmışsınız 🙂 Çok memnun oldum ben de kendi adıma hem sizinle tanışmaktan, hem Filiz Hanım gibi bir sanatçıyla tanışmak hem de eserlerini yerlerinde görmekten, sağolsun, bin yıl varolsun…
  Bir kez de buradan teşekkür edeyim bu güzel gün için tüm güzel arkadaşlarıma 🙂
  Sevgiler…

 • çarpı işi ve dantelin bir arada kullanılmış haline bayıldım..ayrıca böyle değerli bi sanatçıyıda sayenizde tanımış oldum ..sevgiler..