Etamin Pano Modelleri ve Şablonları

etamin pano modelleri

En çok beğendiğim ve işlediğim etamin pano modelleri ve şablonlarını sizin için derledim.

Etamin işi merakım uzun yıllar öncesine dayanıyor, ilk hobim diyebilirim. Yabancı bir kanaviçe dergisinde Jeremiah Junction isimli tasarımcının muhteşem etamin işi şablonlarıyla karşılaşmış ve büyülenmiştim.

Country tarzı etamin pano modeli

Üst fotoğraftaki country tarzı etamin işi pano yine bir Jeremiah Junction tasarımı (country bloomers). Yaklaşık 3 ayda bitirdim. Şablonun orjinaline tam sadık kalamadım, bazı renkleri değiştirdim, bir kaç ayrıntıyı çıkardım.

DMC marka 14 ct. etamin ve aynı markada muline iplikler kullandım. 14ct. etamin ince gözenekli bir etamin olduğu için 6 katlı muline ipliğin sadece 2 katını kullanarak işledim.

Renk sayısı ve sık renk geçişleri fazla olan bir çalışma olduğundan, çarpı işine ilk kez başlayacaklar için biraz ağır bir çalışma olabilir.

Country tarzı etamin pano
Country tarzı etamin pano şablonu

Şemaları bilgisayarınıza kaydedecekseniz büyük boyutlu hallerini kaydetmenizi tavsiye ederim. Görselin üzerini tıkladıktan sonra büyük hali açılacaktır.

country tarzı etamin pano
country bloomers chart

Etamin Ortanca Modeli

Çiçekli çarpı işini sevenler için sırada ortanca işlemesi var.

Ortancalı etamin pano işlememin şablonunu, severek takip ettiğim Cross Stitch Collection dergisinden almıştım.

14 ct. etamin üzerine muline ipliğin iki katını kullanarak işleme yaptım.

Kanaviçe ortanca

Tüm çarpı işleri bittikten sonra desenin kenar çizgilerini işledim. Back stitch, desenin çok daha belirgin ve güzel görünmesini sağlıyor. Back stitch için kullanılacak olan renk numaraları ve iplik katı mutlaka her şablonda belirtiliyor.

Şemalar pratik bir şekilde nasıl takip edilir?

Şablonu takip ederek işlemek zorunda olmak işin tek sıkıcı yanı. Tenis maçı izler gibi bir sağa bir sola bak dur işin yoksa.

Bu aşamayı kolaylaştırmak için kalın uçlu şeffaf kalem kullanıyorum. İşlemesi biten bölgeyi şablon üzerinde şeffaf kalemle çizince nerede kaldığımı daha kolay buluyor ve zamandan tasarruf etmiş oluyorum.

etamin işi ortanca şablonu
ortanca şablonu iplik numaraları

Mutfak Panosu Modeli

Etamin işi mutfak panosu
Kanaviçe çaydanlık şeması

Etamin mutfak panosu için çaydanlık işlemek ister misiniz? Ben işledim, çok da yakıştı mutfağıma. Şemasını isteyenler yorum kısmına e-mail adreslerini bırakabilir.

Yıllardır etamin işlerim ama simli muline iplikle işleme yapmamıştım. Bu işlemeden sonra anladım ki çok da isabetli olmuş.

İpliği iğneye geçirmek bir dert çünkü kat kat ayrılıyor, hadi bu aşamayı atlattın sürekli düğümleniyor o da ayrı bir dert. Eksik kalsın istemem artık simli muline hatta simli hiç bir şey. : )

Duyan da tüm işlemeyi simli iple yaptım sanar. Topu topu bir lokma bir şey ama yetti de arttı bile. Fazla mı yakındım ne?

Cupcake ve pasta temalı mutfak panosu

Mutfak için büyük pano şeması
Cupcake ve pasta temalı etamin işleme

Bu pano şemasını da arşivinize kaydedin derim. 28 ct.’lik 66 cm x 44 cm. ölçüsünde etamine ihtiyacınız olur.

Kanaviçe şeması
Kanaviçe tablo
Mutfak temalı pano
kanaviçe
Çarpı işi kanaviçe saat şeması
çarpı işi saat şeması
Etamin işi saat şeması
Etamin işi şemada yer alan bilgiler
Kanaviçe saat şeması

Çarpı işi şablonları nasıl okuyacağınız konusunda tereddütünüz varsa aşağıda linkini verdiğim içeriğimden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

nalanunal.com.tr/carpi-isi-nasil-yapilir/

Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum Yazın

6 Yorum

  • Merhaba
    Sablonlar icin cok ama cok tesekkurler, emeginize saglik. Yeni baslayanlardanim, ve blogunuz cok yardimci olur benim icin, mumkunse caydanligin da semasi rica etsem

  • Kanaviceye yeni başladım. Internette bir şey almıştım. Nasil devam edecegimi kara kara dusunurken. Sizin sirin mi sirin sablonlarinizi buldum. Çok teşekkürler

  • iyi akşamlar.Ben Ordu da yaşıyorum .Mutfak temalı kaneviçe şablonu ararken sizin cupcake ve pasta temalı çalışmanıza rastladım ve hayran kaldım.Tam aradığım şablon aslında.Eğer e-mail adresime gönderebilirseniz şablonu çok mutlu olurum.Eve kapandığımız bu zor günlerde hayatımı renklendirmiş olursunuz.Vakit ayırdığınız için teşekkürler…