Etamin İşi Yastık Yapımı ve 2 Adet Şablon

Etamin işi kanaviçe yastık

Etamin işi yastık için kullandığım kuş kafesli işlemeyi eylül ayında bitirmiştim. Çerçeveletip pano yapmak veya yastık olarak değerlendirmek konusunda karar verememiş, meşhur yapılacaklar listeme soru işareti eşliğinde eklemiştim. Karar yastıktan yana çıktı ama sırada aynı işlemeden bir de pano var.

Etamin Yastık Yapımı

Yastığın zemininde beyaz duck kumaş kullandım. Normal kırlent diker gibi diktim. Çarpı işi yapılmış etamini ön tarafa dikip, dikiş yerlerinin üzerini şeritle kapladım.

Etamin işi yastık kılıfının arka bölümü için beyaz üzerine siyah puantiyeli bir kumaş seçtim. Fermuar kullanmak yerine orta bölümde düğme kullandım.

Yastığın tüm çevresine siyah kalın kordonu da dikince yastık hazır hale geldi ve yapılacaklar listemden bir madde daha eksilmiş oldu.

Çarpı işi için 14 ct etamin kullandım. Bu kez muline iplik yerine DMC’nin siyah yumak ipiyle işledim. Monocolor bir desen olduğu için renk geçişlerinden kaynaklanan yavaşlama olmadan kolaylıkla işleniyor.

Kanaviçe kafes işlemesi modeli

Kanaviçe Kuş Kafesi Şeması

Şablon tasarımı Penelopis‘e ait. Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Etamin işi kuş kafesi şeması

Etamin işi yastık

Etamin işi yastık şablonu

Keyifle takip ettiğim bir çok hobi dergisi var, Cross Stitcher bunlardan biri. Beğendiğim model ve şablonlarını zaman zaman sizlerle paylaşıyorum.

Sırada Cross Stitcher dergisinden şirin mi şirin etamin işlemeli yastık modeli ve şablonu var.

Etamin işi karavanlı yastık şeması

Etamin Yastık Modeli

Dergide verilen bilgiye göre 25 count değerinde etamin kullanılmış. Oldukça sık dokunmuş yani küçük gözenekli bir etamin çeşidi bu. Bence 14 ct. etamin yeterli gelecektir.

Eğer 14 ct. etamin üzerine işleme yapacaksanız muline ipliğin 2 katını kullanın.

Kullanılan renk sayısı fazla olmadığı için renk geçişleri fazla zaman almayacak ve çabuk bitecektir.

Karavanlı etamin işi yastık şeması

Çarpı işi bisiklet ve arabalı şema

Eğer etamin işi şablonlarını nasıl okuyacağınız konusunda bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki linkten detaylı bilgiye ulaşabilir veya sormak istediğiniz sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

nalanunal.com.tr/carpi-isi-nasil-yapilir/

Hani hep bahsediyorum ya, meşhur uzun bir yapılacaklar listem oluştu benim. Eklemek kadar elemek de lazım ama ikisi aynı oranda olamıyor ne yazık ki. Peki ne oluyor da bu liste alıp başını gidiyor?

Durumun iki suçlusu var; suçlulardan biri nedesembegenirsin adlı blogumuz. Ortak yazarlı blogumuzda kimi zaman kendi yaptığımız çalışmaları çoğu zaman da yabancı kaynaklı sitelerde görüp ilgimizi çeken sanat ve hobi çalışmalarını kaynak belirterek sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Evet “nedesembegenirsin” suçlu çünkü ziyaretçilerimize her gün düzenli bir şekilde 3 farklı yayın yapabilmek için bizlerin her gün bir çok siteyi ziyaret etmesi ve araştırma yapması gerekiyor. Bu da her gün yeni çalışmalar, yeni teknikler ve yeni fikirler görmek demek. Görüp çok beğendiğim çalışmaları bazen olduğu gibi bazen bana çağrıştırdığı yeni fikirle ekliyorum hemen listeme.

Peki ya kendi el emeği çalışmalarını paylaşan birbirinden marifetli Türk bloggerlarımız? Yapılacaklar listemin uzamasında diğer suçludur kendileri. Görüp de beğenmemek mümkün değil, her bir çalışma yeni bir fikir çağrıştırarak bir şekilde ekleniyor listeme.

Durum bundan ibaret. Bu gidişle ne olur benim halim hiç bilmiyorum:) Peki sizde durum nasıl?

Kanaviçe Saat Şablonu

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

28 Yorum

 • sende mii? ben de bu cümleyi çok sık geçiririm içimden:) blog gezmek en çok vaktimi alan uğraşım oluyor ve bazen günlük olarak yapacaklarıma dokunamıyorum bile ama çok da keyifli.

 • çok güzel olmuş ablacım bayıldım,etamini çok severim zaten ama arkasındaki güzellik mest etti beni ben kumaşın hertürlüsünü seviyorum:) harikaa ellerine sağlık…

 • Evet aslında, çiçek ön yüzde olursa daha güzel olur, Zaten dediğiniz gibi etamini salonda kullanmayacağım. Bugün kadife kumaş bakmaya çıktım, ancak bulduğum tonlar hiç uyuşmadığı için alamadım malesef. 🙁
  Güzel tavsiyeleriniz için tekrar çok teşekkürler 🙂

 • Son yorumuna cevap yazamadan evden çıkmak zorunda kalmıştım, aklımdayken yazayım, pembe çiçekli kumaşın zemin rengini yastığın ön yüzünde kullansan diye geçmişti aklımdan.

  Bence en doğru seçim senin içine sinecek şekli olacak, umarım tam da istediğin gibi bir sonuç elde edersin. Haber verirsen sevinirim:) sevgiler

 • Ben de aynen küf yeşili kadife uyumlu olabilir diye düşünüyordum, genel olarak kadife olduğu için kumaşların dokuları… Nalan hanım ilgilenip böyle güzel cevap yazdığınız için çoook teşekkür ederim 🙂 Harikasınız, tavsiyelerinize uyacağım kesinlikle….

 • Seyrek dokumalı etamine işlendiği pek belli olmuyor gayet güzel. çok da güzel yastık olur ama bence salonunda kullanma.

  Mor koltukların üzerinde kullanılacak yastıkların rengi için morla uyum içerisinde olabilecek bir çok renk kombinasyonu olabilir bu tamamen senin içine sinmesiyle karar verilebilecek bir konu. Morun açıktan başlayıp koyuya giden tonlarından (mor, efatun, lila, menekşe rengi gibi) yastıklar kullanabilirsin, veya gümüş rengi morla çok yakışır onu düşünebilirsin.

  Dilersen salonuna bir renk daha katıp, aynı renkte objelerle yastıkları kombinleyebilirsin. Bir arkadaşımın salon renkleri mor ve beyazdı, biraz hareket katmak için ek olarak yeşil rengi katıp, yastık ve objelerde bu rengi kullanmıştı çok da hoş olmuştu.

 • Aslında oturma odam da tamamen country. pembe çiçekli kumaşlarla berjerlerim ve pempe perdem var, acaba ben de pembe bir kumaşa mı yapsam etaminlerimi yastık olarak, arkasına siz puantiyeli komuşsunuz, ben de country çiçekli kumaş koyarım, önü düz pembe arkası çiçekli country olur?? Anaaam iyice karştrdım :))

 • Baktınız mı benimkine? Benimki bu kadar güzel olmadı malesef, seccade etamini olunca…

  Bi de bişiy danışayım da tam olsun bari, şimdi benim salon mor ve beyaz renkli, L kanepem var o da mor, sandalyelerim de eski oymalı sandalyelerden,kumaş kaplattık, üzerinde damask desenleri var, perdelerim keza mor ve sandalye kumaşıyla aynı desende ama sandalyem kadife bunlar daha parlak, neticede ortaya çok ağır bir görüntü çıkmıyor çünkü geri kalan her şey beyaz ve L kanepe de birazcık sportif bi hava katıyor.

  Şimdi neden size bu kadar anlattım, çünkü yaptığınız şeyler öyle güzel ki, zevkinize güvenim tam. Sadece şunu sormak istiyorum, ben bu L kanepeye nasıl yastıklar koyabilirim, öyle büyük bir kanepe ki, sıra sıra mı dizmeli dağnık mı yapmalı, ne renk yapmalı, Her şeyi anlattım ki, kafanızda canlansın.

  Kusurma bakmayın lütfen, sadece zevkinize çok güvendiğim için böyle bir şey soruyorum… Şimdiden çook teşekkürler :))

  (linkteki etaminleri yastık yapmayı düşündüm ben de, ama fikirleriniz çok önemli)

  SEVGİLER :))

 • Yastık yaslanmaya kıyılamayacak kadar güzel olmuş. O, köşe yastığı olarak seyirlik olsun:)) Ben sizin nedesembeğenirsin den ayrılmayı düşünüyorum, zira benim de listemi uzatıyorsunuz:)))

 • Ellerine sağlık Nalan'cım süper olmuş, ona biraz da kardeş lazım ama di mi? 🙂 Ya bu yapılacaklar listesi çok fena bir olay, benimki bir rulo tuvalet kağıdı uzunluğuna geldi, habire ekliyorum da kim yapacak o kadar şeyi merak ta etmiyor değilim hani 🙂 Artık ne desem beğenirsencilere dağıtırım benim projeleri, nasıl olsa suçlu sizsiniz 🙂 Sevgiler, Ebru

 • yastık çok güzel, aynı çalışmadan pano süper fikir. eline sağlık nalancım.
  şimdi kimi kime şikayet edeyim bilmiyorum, yapılacaklar listesinin uzayıp gitme konusunda herkes suçlu sanırım:) bende de durum farklı değil, bir liste var ki elimde zaman zaman ayıklasam da hiç eksilmiyor:))
  sağlık olsun, elbet yaparız bir ara:))
  sevgiler

 • Nalancığım, Nedesembeğenirsin benimde zevkle takip ettiğim bir blog, emeği geçen hepinize teşekkür ediyorum, ammmaaa benim de listemi kabartıp duruyorsunuz biraz bundan şikayetciyim, 7 arkadaş çok da uyumlu bir şekilde çalışıyorsunuz ki bu uyumda bloga yansıyor:))Hem dostluklarınız hem dostluklarımız hem de bloğunuz uzun soluklu olsun inşallah.
  Yastığa gelince benimde aklımda olan bir çalışma gelmiş üzerine konmuş, rengiyle dizaynıyla muhteşem olmuş, emeklerine yüreğine sağlık.

 • Aslım, duygusala bağlayıp ağlarsam şaşırmayın. canım benim, güzel düşünceleriniz sizin güzel ruhlarınızdan kaynaklanıyor.

  panoyu mavi işleyecek, işlemezse terlik yiyecek:)

 • Nalan blogların bana kazandırdığı en önemli, en değer verdiğim insanlardan birisin. Hem bilgin, hem zekan hemde yaptığın işlerle ilham veriyorsun hepimize.

  Bir yastık sevdalısı olduğumu bilirsin. Bu yastığı ilk gördüğümde, uzun süre bir şey yazamadım açıkçası. Çok özenli, çok özgün olmuş, ellerine sağlık 🙂

  Sanırım Mavi'de senden bekliyordu. Nolucak bilmem 🙂

 • Canım yastık resmen fabrikasyon bir ürün gibi duruyor. Gerçekten elinden çok iyi iş çıkıyor, tabii bu durum disiplinli, sorumluluk sahibi ve iyi ahlaklı olmanla ilintili. İnsanın kişiliği yaptığı işe yansıyor, bana göre her konuda bu böyle…
  "Nedesemdebeğenirsin" de seninle olmak inanılmaz güzel bir şey, hepimiz seni çok seviyor ve önemsiyoruz.
  Bizi takip eden sevgili blog dostlarımızın sevgi dolu mesajlarıyla daha iyiye ulaşırız umarım.
  Sevgilerimle…

 • Nalan'ım bu ne şirin bir yastık olmuş, bayıldım… Bir de puantiyeli olunca iki kat bayıldım:) Ellerine sağlık canım.
  O listeyi hiç sorma:) Ömrüm yetmeyecek yapmak istediklerime. NDB'nin sıkı takipçisiyim. Ben de bir çok fikir alıyorum oradan. Emeği geçen herkese, senin aracılığınla teşekkür ederim. Yalnız hep yabancı blog olmaz:) Türk blogları arasında da çok güzel ve açıklamalı işler yapan bloglar var. Onlara da yer verirseniz, hem bir dayanışma olur, hem de yeni yeni bloglardan haberdar oluruz. Tabii siz bilirsiniz. Benimki sadece bir öneri.
  Öpüyorum seni, görüşmek üzere…

 • Merhaba yastığa bayıldım yine çok özenli ve tertemiz bir çalışma elinize sağlık.NeDesem Beğenirsin benim vazgeçilmez kaynağım oldu hepinize tek tek teşekkür ederim.Listem çok uzadı nasıl yaparım bilmiyorum.Sevgiler.