Hobilerim

Etamin İşi Kolye Yapımı

Etamin işi kolye

Çarpı işiyle işlediğim kolye uçlarını bitirmemle birlikte yapılacaklar listemden etamin işi kolye yapımı maddem eksilmiş oldu.

Kolye aparatlarını Eminönü Eminönü Marpuççular Han‘dan almıştım. Handaki farklı dükkanlarda çeşit çeşit kolye ucu bulabilirsiniz.

“Kolye ucu, altı üstü bir kaç cm. iki dakikalık iş işte” dedim kendi kendime. Peki ne oldu? Hiç de öyle olmadı. Beceremedim, ilk denemelerim tam bir fiyaskoydu.

Bir de garip bir huyum var, başladığım işte sorun çıkar ve istediğim gibi sonuç elde edemezsem hemen o çalışmayı gözümün önünden uzaklaştırmak istiyorum. Hatta bazen direk çöpe atıyorum.

Evet yanlış okumadınız, öyle geri dönüşüm projelerinde falan hiç ama hiç becerikli değilim. Direk delilleri yok etme yolunu tercih ediyorum. Hiç öyle olur mu demeyin, oluyor işte.

Kendime sırf geri dönüşüm projelerinden oluşan yeni bir yapılacaklar listesi mi hazırlasam ne?

etamin işi kolye yapımı

Bir kaç başarısız deneme ve heba etmenin ardından nihayet etamin işi kolye yapımı bitti. Etamin kolye işlemesi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk önemli husus etaminin count değeri olmalı. 16 veya 14 count etamin gibi küçük gözenekli etamin kullanın.

Seccadelik etamin tabir ettiğimiz iri gözenekli etamin kullanırsanız hem işlemesi zarif durmayacaktır hem de yapıştırma aşamasında zorluk çeker ve estetik bir sonuç elde edemezsiniz.

Etamin Kolye Malzemeleri Nereden Alınır?

İhtiyacımız olan malzemeler; Küçük gözenekli etamin, muline iplik, kolye ucu aparatı, karton ve elyaf.

Eğer Istanbul’da yaşıyorsanız kolye uçlarını Eminönü Marpuççular Han’daki dükkanlardan herhangi birinden satın alabilirsiniz. Istanbul’da değilseniz yaşadığınız civardaki takı tasarım malzemeleri satan dükkanlardan temin edebileceğinizi düşünüyorum.

Etamin işi malzemeleri için Eminönü’nde Candan Tuhafiye veya Alacahamam caddesi üzerindeki tekstil ürünleri satan dükkanlara bakabilirsiniz. Eminönü’ne uzaksanız herhangi bir tuhafiye mağazasından temin edebilirsiniz.

Etamin Kolye Yapım Aşamaları

Kullandığım kolye aparatlarını satın aldığımda sadece aparattan ibaretti dolayısıyla işlediğim etamini saracağım bombeli orta bölüm için ek bir malzeme yoktu. Bu nedenle orta bölümü kendim yaptım.

Şimdilerde kolye ucu aparatları kolye ucu ve seramik bölüm olmak üzere 2 parça şeklinde satılıyor. Eğer elinizdeki malzeme 2 parçalıysa 3. ve 4. maddeyi es geçebilirsiniz.

  • 16 ct. etamin üzerine muline ipliğin iki katı ile çarpı işi papatya işledim.
  • Papatya işlemesinin kenarlarına kontür çizgileri (backstitch) işledim.
  • İnce bir kartona aparatın iç bölümünün kalıbını çıkardım.
  • Kolye ucunda hafif bir bombe oluşturmak için karton kalıpla aynı ölçüde elyaf kesip kartona yapıştırdım.
  • Etamini, kalıbın ölçüsünden yarım cm. fazla olacak şekilde kestim.
  • Sıra elyaf kaplı kartonun üzerine etamini kaplama aşamasına geldi. Bu aşama önemli. Ne kadar özenli çalışır ve püf noktalarına dikkat ederseniz kolye ucunuz o denli düzgün görünür.
  • Elyaf kaplı kartonu (veya varsa kolye ucu yanında satın aldığınız beyaz renkli seramik parçayı) elinize alın. Etamini tam orta bölüme yerleştirin ve yapıştırma aşaması için arka bölümü çevirin. Etamin fazlalıklarını iyice gererek arka bölüme sıcak silikonla yapıştırıp sabitlemeye başlayın. Silikonu çok azar azar kullanın ve her yapıştırmada ön tarafı çevirip etaminin gergin ve düzgün olduğundan emin olarak devam edin.
  • En son aşamada etaminli bölümün arkasına yine silikon tabancası yardımıyla az miktarda silikon sıkıp kolye aparatına yapıştırın.

Böyle uzun uzun yazıp anlatacağıma 5 dakikalık bir video çekip neden yayımlamadım ki? Yapılacaklar listeme not ettim, ilk müsait zamanımda videoyu çekip ekleyeceğim söz:)

Yorum Yazın

32 Yorum