Hobilerim

Etamin İşi Havlu Kenarı Şablonları

Etamin işi havlu

Etamin işi havlu kenarı çalışmamı nihayet fotoğraflayıp yayına hazır hale getirebildim. Doğru ışık yakalayıp net görüntü elde edeceğim diye fotoğraf çekmekten midem bulandı. Çekiyorum, bilgisayara aktarıyorum ıhh olmamış. Hadii başka bir saat bekle, hatta araya ek işler giriyor başka bir güne kalıyor, sonra tekrar çek, yine istediğim netlik yok. “Ne çıkarsa bahtıma” deyip son kez bir sürü fotoğraf çektim, arasından bir kaçını gözüme kestirip biraz photoshopta netlik ayarlarıyla oynadım ve işte tamamdır. Net görüntü elde etmek istiyorum diye üretmeye zaman kalmıyor.

Havluya çarpı işi yapmak için ya etaminli bölümü olan havlular alınmalı ya da kanaviçe bezi kullanılmalıdır. Ben etaminli bölümü olan küçük boy bir havlu üzerine işleme yaptım. Büyük boyutluları da satılıyor ama bebek veya çocuk havlusu olarak düşündüğüm için küçük boyunu tercih ettim. Muline ipliğin dört katını kullanarak işledim. Tüm çarpı işi bittikten sonra siyah muline ipliğin iki katı ile back stitichleri yani kenar çizgilerini yaptım.

İşlemede kullanılan muline ipliğin numaraları ve sembolleri şemada belirtilmiş ancak belirtilen iplik numaraları başka bir şemanın da iplerini kapsadığı için tüm iplikleri almanıza gerek yok. Desendeki renkleri tespit edip ona göre satın almanızı tavsiye ediyorum veya evde arta kalan muline iplikleri de değerlendirebilirsiniz.

Etamin işi havlu kenarı şablonu

Havlu Kenarı İçin Etamin İşi Şablonları

Bir kaç kanaviçe havlu kenarı şeması daha paylaşayım.

Havlu kenarı için çiçekli kanaviçe şeması

Pembe çiçekli şablonun boyutları havlu kenarına işlemek için ideal ölçüde. Masa örtüsü kenarında da oldukça şık duruyor. Örtünün tüm kenarlarına düz bir hatta işleyebilirsiniz. İplik numaralarını yazmadım çünkü sadece 5 renk kullanılıyor. Açıktan koyuya doğru pembe rengin 3 tonunu ve yeşil rengin 2 tonunu kullanmanız kafi olacak. Hazır almaktansa evde arta kalan muline ipliklerinizi değerlendirmek için bir şans:)

Kuşlu küçük ve kolay kanaviçe şeması

Penguen temalı şablon da beğendiğiklerim arasında

Etamin havlu kenarı şeması
Kanaviçe havlu şablonları
Kanaviçe şablonları

Şemaların hepsi etamin işi havlu kenarı için uygun olduğu gibi yukarıdaki cüzdan fotoğrafında da gördüğünüz gibi cüzdan ve çanta gibi dar alanlar için de uygun boyutta.

Sap işi nakışlı bebek battaniyesi konulu içeriğim de ilginizi çekebilir.

Yorum Yaz

30 Yorum

 • Çok güzel bir paylaşım olmuş. Kanaviçe işi hayranı olduğumdan hepsine bayıldım. Ellerinize sağlık. Kalpli örneği ayrıca daha çok sevdim 🙂

 • merhaba nalan hanım yaptığınız etamin işlerine bayıldım hepsi çok güzeller ellerinize sağlık..bende havluya etamin işlemek istiyorum ama bu havlulara nerden ulaşabileceğimi bilmiyorum mahmutpaşadanmı alıyorsunuz etamin ve etaminli havluları??
  sevgiler..

 • Rica ederim Filiz Hanım, ihtiyacınız olduğunda da sorun lütfen, keyifle yardımcı olurum. Yeni bloğunuz hayırlı uğurlu olsun, bol izleyicili bol yazılı bir blog olur inşallah. Benden de sevgiler size.

 • Nalan Hanım, bloguma bıraktığınız yorum için çok teşekkürler. ayrıca Nurdan Hanım'ın bloguna yaptığınız yorumu da gördüm, yardımlarınız için çok sağolun :)Sizin yaptığınız güzel işleri 10marifet dolayısıyla biliyorum çok da beğeniyorum 🙂
  sevgier..:)

 • Ne yazık ki fotoğraf çekemiyorum çünkü bu havlu satıldı.

  Eğer temiz bir şekilde işlerseniz arkasının görüntüsü de net olur ve kötü gözükmez. arkadaki iplikleri düzgün bir şekilde ilmeklerin arasından geçirerek bırakın, düğüm atmayın.

 • çok güzel olmuş bende havlu üzerine işlemek istiyorum ama arkasında görünen ipler nasıl saklanıyor birde havlu arkasının fotoğrafını çeker misiniz ?

 • Yerim ben bu kızları yerim! Ne sevimli şeyler bunlar. Ellerinize sağlık Nalan Hanımcığım.

  Şablonu bilgisayarıma kaydettim,paylaşım için çok teşekkürler!

 • Sevgili örgü çantam, teşekkür ederim ziyaret ve yorumun için.

  Nurdan hanımcığım, kızılcık sopasından üreten misafir için de b planı geliştirmek lazım:)

  sevgili ferisworkshop, ben teşekkür ederim ziyaretiniz için:)

 • Nalan Hanım,

  Çok güzel ve çok sevimli olmuş bu havlu. Kızılcık sopası fikri koruyucu ve caydırıcı olması açısından ama korkutucu olacak misafirlerinize 🙂

  Canan ve Hande isimleri de çok yakışmış bu küçük hanımlara 🙂

  Elinize sağlık!

 • Teşekkürler Nalan Hn.'cığım .Bloğumda ki yorumlar bölümünden de önerinize uydum.Haklısınız.Gözümden kaçmış.Tekrar teşekkürler.Yaptıklarınızda bu arada gerçekten çok şık.

 • Sevgili Esen, bakma öyle havlu üzerine işlediğime, bunlar bakmalık, kullanmak isteyenin ellerine vurmak için bir adet uzun kızılcık sopası aldım(!):) Çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumun için, sevgiler:)

  Sevgili kardeşler nikahşekeri, Elisi defteri,Serap ablacım, Mehtap hanımcım,Nilüfer'cim, çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumlarınız için 🙂

  mor atölyecim, kızlara hamarat arkadaşlarımın isimlerini verdim, biri Canan diğeri Hande:) Çok teşekkür ederim ziyaret ve yorumun için.

  Gökçe'cim, kızları senin de beğeneceğini tahmin etmiştim, tam senlik, hadi işle de paylaş:)sevgiler:)

 • Çok şeker olmuş bu kızlar, ellerinize sağlık… Yalnız şiddetle karşı çıkıyorum ben havluya etamine :))) Çünkü ya benim için zor yapılan bir iş zaman alan bir iş olduğundan belki de çok kıymetli etamin nakışı, havluyla ziyan edilemeyecek kadar 🙂 Sürekli el silinip, yıkanan havluya yazıktır günahtır 🙂 Yarın öbür gün ahirette, hesap sorar elleriniz bakarsınız :)) Şaka yapıyorum tabii ama yine de bunca güzel bir el emeğini başka bir şekilde görmek benim tercihim… Çoook uzattım di mi, pardon 🙂
  Sevgiler