Hobilerim

Emek Hırsızlığı Kesin Çözüm Yolları

Emek hırsızlığı izinsiz görsel kullanımı

Emek sahibi düşünür, tasarlar, çalışır ve üretir emek hırsızları ise tüm bu aşamaları atlayıp hazıra konmayı tercih ederek fikri, tasarımı veya fotoğrafı çalar yani emek hırsızlığı yapar. Emek hırsızlığı tanımının yelpazesi oldukça geniş. Bugün değineceğim konu, ticari ürün fotoğrafı hırsızlığı yapanlarla nasıl mücadele edeceğimiz.

Ticari etik, dürüstlük ve kul hakkı kavramlarından bihaber emek hırsızları, çaldıkları ürün fotoğraflarını kendi ürün fotoğraflarıymış gibi yayınlayarak bu fotoğraflar üzerinden satış yapmakta. Bir adet ürün numunesi hazırlayıp fotoğrafını çekmekten aciz bu kişi veya firmalar hem hak ihlal etmekte hem de tüketiciyi aldatmakta.

2005 yılından bu yana blog yazıyorum. Hazırladığım ürün fotoğraflarımı hem web sitemde hem de Instagram, Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımda yayınlıyorum. Dolayısıyla, emek hırsızlığına maruz kalma tecrübem oldukça fazla ne yazık ki.

Peki elimiz kolumuz bağlı mı? Elbette ki hayır! İşin hukuki boyutu ve kanuni haklarımız bir yana bugün size internet ortamında haklarımızı nasıl arayacağımıza dair kesin çözüm yöntemlerini sunacağım. Yeter ki vakit ayırın ve uygulamaya geçin.

Ürün fotoğraflarınızı kullananlarla nasıl mücadele edebilirsiniz?

Size veya firmanıza aitürün fotoğrafı isteğiniz dışında internet ortamında kullanılıyorsa, hak ihlaline neden olan mecraya göre farklı çözüm yolları var. Hak iddia edebilmeniz için ön şart; ilgili fotoğrafın internet üzerinde ilk kez sizin tarafınızdan yayınlanmış olması ve bunu ispat edebilmeniz.

Çözüm çok basit. Sadece bir kaç dakikada dolduracağınız form sonucunda size ait olan fotoğrafı karşı hesaptan sildirtebilirsiniz.

Sırayla gidelim.

Hak ihlaline neden olan yayın Instagram’da yapılmış ise aşağıdaki linkteki formu doldurup göndermeniz kafi. Haklı bulunmanız durumunda 2 veya 3 iş günü içerisinde size ait olan fotoğraf, Instagram tarafından karşı hesabın yayınından kaldırılır ve ihlale neden olan instagram hesabı sahibi e-posta ile uyarılır. Suç tekrarlanıyor ise hesap ceza alır.

Formu doldurmak en fazla 2 dakikanızı alır. Yıllardır form dolduruyorum şimdiye kadar onaylanmayan tek bir talebim olmadı. Eğer gerçekten hak sahibi sizseniz onaylanacaktır.

Aklınıza takılan bir detay olursa veya yapamazsanız mutlaka benimle iletişime geçin yardımcı olurum.

İnstagram telif hakkı ihlali formunu doldurmaya başlayabiliriz.

İnstagram telif hakkı ihlali formu nasıl doldurulur?

https://help.instagram.com/contact/372592039493026?helpref=faq_content

 1. Telif hakkı.
 2. “Telif hakkı bildiriminize devam edin” seçeneğini işaretleyin
 3. “Telif haklarımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum”
 4. “Telif hakkı şikayetimle devam et”
 5. “İletişim bilgilerinizi girin”
 6. Telif hakkı kime ait? sorusunu “ben veya kuruluşum” olarak işaretleyin.
 7. Ad ve soyadınızı yazın.
 8. Göreviniz bölümünde “Hak sahibi, sorumlu veya yönetici” seçeneğini seçin.
 9. Açık adresinizi, telefon numaranızı, e-posta hesabınızı yazın. Yazdığınız e-posta hesabı Instagram hesabınıza ait e-posta adresi olsun.
 10. E-posta adresinizi doğrulayın.
 11. Hak sahibinin adı bölümüne tekrar ad ve soyadınızı yazın.
 12. Hak sahibi nerede faaliyet gösteriyor sorusunu “Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında” olarak işaretleyip Türkiye’yi seçin.
 13. “Şikayet etmek istediğiniz içeriği belirtin” sekmesini tıklayın.
 14. “Ne tür bir içeriği bildiriyorsunuz?” sorusunu “fotoğraf veya video” olarak işaretleyin.
 15. Açılan pencereye şikayet etmek istediğiniz URL’i yazin. Bu maddeyi yapamayanlar çıkabiliyor, ek bilgi vereyim. Eğer bilgisayarda işlem yapıyor iseniz ürün fotoğrafınızı kullanan hesaba gidin, size ait görseli bulup tıklayın, tarayıcınızın adres satırındaki URL’i kopyalayıp pencereye yapıştırın. Mobilde işlem yapıyorsanız “bağlantıyı kopyala” seçeneğini tıklayarak url’i kopyalayın ve penceredeki boşluğa yapıştırın.
 16. “Bu içeriği neden bildiriyorsunuz?” sorusunu “bu içerik benim eserimi kopyalıyor” seçeneğiyle işaretleyin.
 17. “Telif hakkı saklı içeriğinizi bildirin” sorusu için “çektiğim bir fotoğraf” şıkkını seçin.
 18. “Eserinizin resmi bir örneğini nerede görebiliriz” sorusunun altındaki pencereye bu kez size ait olan fotoğrafın sizin instagram hesabınızdaki orjinal URL adresini yazın. Bu cevapta ilgili görselin bize ait olduğunu, ilk olarak bizim tarafımızdan paylaşıldığını ispat etmiş oluyoruz. Diyelim ki fotoğrafı instagram hesabınızda değil de web sitenizde yayınlamıştınız. O zaman web sitenizdeki ilgili içeriğin URL adresini yazın.
 19. Beyanı onayla sekmesini tıklayın.
 20. “Kabul ediyor musunuz” sorusunu evet olarak seçin.
 21. Elektronik imza bölümüne tekrar ad ve soyadınızı yazın ve gönder tuşuna basın. Bir kaç dakika içerisinde e-posta hesabınıza Instagram’ın şikayetinizi aldığına dair onay maili gelecektir.

instagram telif hakkı ihlali formu nasıl doldurulur

İşlem tamamdır.

Facebook telif hakkı ihlali formu nasıl doldurulur?

Hak ihlaline neden olan yayın Facebook’da yapılmış ise aşağıdaki linkte yer alan formu eksiksiz doldurup göndermeniz kafi. Haklı bulunmanız durumunda 2 veya 3 iş günü içerisinde size ait olan fotoğraf Facebook tarafından karşı hesabın yayınından kaldırılır ve ihlale neden olan Facebook hesabı sahibi e-posta ile uyarılır. Suç tekrarlanıyor ise hesap ceza alır.

https://www.facebook.com/help/contact/1758255661104383

Pinterest telif hakkı ihlali formu nasıl doldurulur?

Hak ihlaline neden olan yayın Pinretest’de yapılmış ise aşağıdaki linkte yer alan formu eksiksiz doldurup göndermeniz kafi. Haklı bulunmanız durumunda 2 veya 3 iş günü içerisinde size ait olan fotoğraf, Pinterest tarafından karşı hesabın yayınından kaldırılır ve ihlale neden olan Pinterest hesabı sahibi e-posta ile uyarılır. Suç tekrarlanıyor ise hesap ceza alır.

https://tr.pinterest.com/about/copyright/dmca-pin/

Web siteleri

Hak ihlaline neden olan yayın herhangi bir web sitesinde yapılmış ise aşağıdaki linkte yer alan Google’ın formunu eksiksiz doldurup göndermeniz kafi. Haklı bulunmanız durumunda 2 veya 3 iş günü içerisinde size ait olan fotoğrafın bulunduğu içerik Google indexinden kaldırılır, içerikte Adsense reklamı varsa reklamlar devre dışı bırakılır ve o URL bir daha asla Google arama sonuçlarında yer alamaz. Web sitesi sahibi hem e-posta hem de Google Search Console üzerinden uyarılır ve site DMCA cezası alır.

https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=tr

Sanki hepsi aynı okuldan mezun olmuş veya aynı kitabı ezberlemiş gibiler. Gerek eylemleri gerekse kişilikleri birbirlerine oldukça benzer yapıda insanlar bunlar. Benim gözümden emek hırsızlarını madde madde okumak ister misiniz?  %5 lik bir kısmı istisna olarak ayırıp %95’i için aynı şeyleri söyleyebilirim. İşte benim gözümden emek hırsızları;

Emek Hırsızlarının Benzer Özellikleri

  • Eylemleri çalmak olduğu için dürüstlük kavramıyla uzaktan yakından alakaları yoktur. Esas olan kişisel çıkarlarıdır.
  • Utanma duyguları ağır hasarlıdır.
  • Kolay yalan söylerler hatta senaryo yazabilirler. Çaldıkları ürün fotoğrafını yayınlayıp altına “Leyla Hanım’ın siparişi şimdi yola çıkıyor” yazabilme pişkinliğine sahiptirler.
  • Ailelerinde komiser, avukat, asker ve bilgisayar mühendisi gibi mesleklerden (!) bolca kişi vardır ya da öyle olduğunu iddia etmeyi bir sindirme aracı olarak görürler.
  • “Siz hayal edin biz tasarlayalım” cümlesini kullanmayı severler. Lütfen bu cümlem yanlış anlaşılmasın; emek hırsızlığı yapmadığı halde bu cümleyi kullananlar da var tabiki, benim kast etmek istediğim emek hırsızlığı yapanların bu slogana olan düşkünlüğü.
  • Türkçe dil bilgisi ve yazım kuralları konusunda eksikleri vardır.
  • Çalma eylemine 41 kılıf uydurabilir ama kendileri aynı haksızlığa maruz kaldığında geçmişlerine bakmaksızın emek savunucusu haline dönüşebilirler.
  • Çalıntı fotoğrafla çekiliş tertipleyenleri bile vardır.
  • Çalıntı fotoğraflarla yüksek ziyaretçi/takipçiye ulaşıp, sözde yetenekleri sayesinde T.V programlarına konuk edilenleri vardır.
  • Üzeri logosuz ve net çekilmiş ürün fotoğrafları onların gözünde Kaşıkçı Elması değerindedir. Üzeri logoluysa değer yitirir ama olsun, bazıları itinayla logo siler. Aynı vakti ürün hazırlamak veya fotoğraf çekmek için ayırmayı tercih etmezler.
  • Hedef saptırma ve polemik çıkarma konusunda oldukça başarılıdırlar. Konuyu evirip çevirip öyle bir noktaya getirirler ki konunun fotoğraf hırsızlığı olduğunu siz bile unutabilirsiniz.
  • Külliyen haksızken haklı olduklarını savunabilecek kadar cahil cesaretleri vardır.
  • Google arama motorunu veya Pinterest’i ücretsiz görsel sunan platformlar zannederler veya öyle olduğunu iddia etmek işlerine gelir. “Google’dan aldım ben” cümlesi dillerine dolanmıştır. Ürün fotoğraflarının Google veya Pinterest’e gökten zembille inemeyeceği gerçeğini göz ardı etmeyi severler.
  • Takipçi satın alma, sahte hesap ve illegal yöntemler konularına ilgi duyarlar.
  • Takviye güç olarak hazır bulundurdukları sahte kullanıcı hesaplarından kendilerine destekleyici yorumlar yazmayı/yazdırmayı severler.
  • Bir fotoğraf bile çekmeyi beceremeyen bu familyanın bir üyesine, neden fotoğrafımı çaldınız dediğinizde ürününüzü küçümseme ve yerden yere vurma konusunda üstün başarı sergileyebilirler.
  • Hiç bir emek hırsızı asla tek fotoğraf çalmaz, bir adet çalmışsa devamı gelmiş veya gelecektir.
  • Sahiplenme duyguları aşırı gelişmiştir. Çaldıkları fotoğrafı ısrarla kendilerinin çektiğini iddia edebilirler.

Konu emek hırsızlığı olunca bu liste daha çok uzar gider böyle. 🙂

Ürün fotoğraflarınızı kullanan emek hırsızlarını tespit edebilmek için faydalı bir yöntem olan Google Tersinden Görsel Arama başlıklı içeriğim de ilginizi çekecek.

Yorum Yazın

17 Yorum

 • Blog'unuzda okudum detayları, geçmiş olsun. Sinir bozucu bir durum ve sonları gelmiyor ne yazık ki. Tek çare mücadele etmekten yılmamak ve bu konuya zaman ayırmak. Sevgiler

 • Sevgili Meral Akdeniz, Emine Öztürk, Nuray, Monica Livas, Çilekli mektubum, Bahar, Esen, Harikalar Atölyesi, Gülsen, Fiamma, bir bilene sorsak mı ve adsız ziyaretçim; değerli ziyaret ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Evdeki tadilat nedeniyle bloga pek vakit ayıramadım ve yorumlarınızı cevaplayamadım kusuruma bakmazsınız değil mi?

 • Güzel anlatmışsınız. Bu konuda mücadele etmek gerekiyor. Fotoğraf çalmanın ötesinde bir de blog yazısını aynen kopyalayıp yapıştırarak kendi blogunda yayınlayanlar gördüm ben. Ahlaksız olmalarının yanı sıra kafaları da çalışmıyor, bunun kendi SEO değerlerini mahvedeceğini anlamıyorlar.

 • Çok yeni bir bloggerim. Kursa gidemediğim için deneye yanıla, baka seyrede yapıyorum bazı şeyleri. Sizlerden ilham aldığım yada bazen birebir yaptığım şeyler var ama ben şahsen bu işin ticaretini yapmıyorum. Ve birebir yaptığım objeler olursa da mutlaka o objenin sahibini link vererek belirtme konusunda oldukça titizim. Yayınladığım resmin altına orjinal sahibinin linkini verip ayrıca yorumlardaki cevaplarda bile kullanmaya özen gösteriyorum. Emeklerinizin çalınmasına, pazarlanmasına karşıyım .Şu anda çalınabilecek bir emeğim olmasa da , her zaman sizlerle aynı fikirdeyim. sevgilerimle.

 • Nalan hanım, ne güzel anlatmışsınız, tebrikler vallahi 🙂
  İnşallah bizlerden çok postta adı geçen kişiler ilgilenir ve okur bu yaznızı, belki bişeyler dank eder kafalarına…
  Pinterest'te geçen birine yorum yazdım sonra polemiğe girmek istemedim sildim, sonra da pişman oldum 🙁 Benim yaptığım pek çok şeyi pinlemiş ama panosunun başlığını da "Benim Yaptıklarım" koymuş 🙁 "Hayır senin değil benim onlar" diye söylendim ama içimden 🙂
  Dur bi daha denk gelirsem yazayım bu sefer, gaz verdi bana bu yazınız 🙂
  Sevgiler

 • Benim bugüne kadar herhangi bir görselim çalındımı hiç bilmiyorum fark etmedim. Ama benim blog ismim çalındı. Kendilerini direk aradığımda 'bir isim tek sizin mi aklınıza gelir?'yanıtını aldım.
  Patentimi aldım yine aradım kendilerini aldığım cevap şok ediciydi. Kendilerini ilk günden itibaren uyarmış olsam da
  ısrarla kullanıyorlar. Sadece artık ismi ingilizce yazıp altına benim Markamı yazıyorlar.
  'Ürünleriniz kişiye özel ise isminizde size olsun lütfen'
  Artık benim işlemim hukuksal boyutlara taşınıyor kısa bir süre sonra, haydi hayırlısı.

 • Çok net mesajlı temiz ve esprili bir yazı hazırlamışsın Nalanım, yüreğine sağlık. Ama unuttuğun ve sıkça rastladığım birşey var ki senden alıp kullandığı hatta logonu silmek için saatlerce emek verdiği fotğrafına ondan da çalınmasın diye kocaman logolar basarlar:)) ki bu durum daha da içler acısı gelir bana yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış diye düşünerek. Ben gerçekten emek veren benzer hatta birebir aynısını yapan yaratıcılık yönünü kullanmayan özellikle yabancı sitelerdeki alıntı fikirleri kullandığı halde ben yaptım ben tasarladım diyerek böbürlenen bazı arkadşları da bu grupta değerlendiriyorum ki hiç olmazsa rengini değiştirin, kendinizden bir fiyonk ekleyin, bir fazla özellik katın değil mi ama? Aylar sonra yabancı bir siteyi gezerken bir yerde originaline rastlayınca benim yüzüm kızarıyor inan arkadaşım. Herşey esinlendirebilir insanı ve bu süreç bir tekerrür de oluşturur zaman içinde ama insanlar keşke o güzel duyguyu yaşayabilseler doğru bir çizgide yürüyerek…

 • Bu onu gerçekten internetten iş yapan insanlar için büyük bir sorun. Bu nedenle bu postu, bir bloggerın çok yerinde bir yazısı ve yerinde bir öfkesi olarak görüyorum. Devam yazılarını da bekleyeceğim. Sevgiler…

 • Bu konuyu detaylı olarak en güzel sen yazmışsın sevgili Nalan tebrik ederim:)
  Birde işin şu boyutu var ,beklemediğimiz en popüler üretici bile(isim vermiyorum,hep onunkiler kopyalanıyor çünkü o öyle sanıyor:) ) daha önce çalıştığın ürünü yapıyorsa ve ondan iyi kazanç sağlamışsa .
  Geçtiğimz haftalarda daha önce 3-4 ürünümü kopyalamış ve iyi kazanç sağlamış ve hala satmakta olan bir hanımefendi beni üyesi olduğum siteye şikayet etmiş:) ürünümü raporlamış .Bahsettiği kapı süsünü özellikle çalıştım ve sataşmaya geleceğini biliyordum:)neyse yabancı bloglardan esinlenirim falan dedi .Klasik laftır bu:) Bende sünnet magnetlerin,bjk kapı süsünün ,emzikli bebeklerin ilk üreteni olduğumu ,defalarca popüler üreticilerde dahil olmak üzere kopyalandığını,ve site de satılmakta olduğunu, bu ürünlerin yabancı bloglarda mümkün olmadığını cevap olarak yazdım:)Ve yazacak cevap bulamadı. Nedense insanlarda şu var, ben başkalarının çalışmalarını yapabilirim, başkaları yapamaz. Bu konuda apayrı ama biraz içimi dökmek istedim ,sevgilerimle…

 • muhteşem bir yazı olmuş.. o kadar çok maruz kalıyorum ki bunlara.. utanmadan ham fotoğrafları hem de yazıları kopyalayıp yeni site açmak isteyenlere paket olarak satanlar bile var. ancak telif hakları ile ilgili yasalar çok da yeterli değil maalesef..

 • Abla kutluyorum. Bu konu ile ilgili birçok kişinin ağzı yanık.Dile getirip blogunda paylaşıp yol açtığın için sadece alkışlıyorum.Bol bol kelime israfı yapmaya gerek yok. Bravo Nalan Abla.