Los Angeles Disneyland Gezisi

Disneyland California Gezisi

California eyaletinde gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yere gidiyoruz. Bugünkü durağımız; büyük küçük herkesin çocuk olduğu Disneyland. Los Angeles Disneyland gezisi detaylarına başlayalım mı?

“Gidip görülecek yerler” listemden bir madde daha eksilme zamanı.

San diego disneyland kaç saat

Bu kez yalnız değilim, Merve’nin derslerinden arta kalan günü fırsat bilip birlikte yola koyuluyoruz. Google Maps’den rotamızı belirliyoruz. San Diego – Disneyland arası arabayla bir buçuk saat.

Yolun büyük bir bölümünde Pasifik Okyanusu bize eşlik edecek.

Amerika disneyland giriş

Los Angeles disneyland gezisi için sadece bir gün ayırabildik, bu süre burayı tamamen gezebilmek için yeterli değil. Vaktimizi iyi değerlendirip tam açılış saatinde orada olmayı planlayarak sabahın çok erken saatlerinde yola çıkıyoruz.

Açılış saati olan 08.00’da Disneyland’a varıyoruz. Aracımızı park edip bizi giriş kapısına götürecek aracı beklemek üzere park yeri binasının hemen alt kısmındaki alana iniyoruz.

Hafta içi olmasına rağmen kalabalık var. Herkesin yüzünde ortak bir heyecan ve mutluluk göze çarpıyor. Sanki dünyadaki tüm dertler süresiz ertelenmiş sadece mutlu olmak üzere oradalar gibi. Bizi park yerine götürecek olan araçlar geliyor, gişelere doğru yola koyuluyoruz.

Ana girişteyiz. Disneyland California, Disneyland Park ve Disney California Adventure Park olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Her ikisinin de giriş ücreti ayrı. Peki hangisini tercih edeceğiz? Giriş bileti almak için sıraya giriyoruz.

Sıramız geldiğinde gişedeki görevli hangi tema park için bilet alacağımızı soruyor. Merve’yle birbirimize bakıp gülüyoruz, ortaya karışık bir tema parkı isteyecek halimiz yok, gişedeki görevlinin fikrini rica ediyoruz. “Eğer buraya ilk kez geldiyseniz Disneyland Park’ı öneririm” diyor. Laf dinleriz biz : )

 • Disneyland giriş ücreti 99 $
 • Disney California Adventure Park giriş ücreti 99 $
 • Araba park ücreti: 17 $

Eğer birden fazla gün için bilet alınacaksa günlüğü 78 $’a inen paketler var. Yine bir püf noktası vereyim. Disneyland biletlerini internet üzerinden satın aldığınızda daha ucuz olabiliyor. Bu nedenle mutlaka gişedeki fiyatla sitedeki fiyatı kıyaslayın.

Bilet sırasından çıkıp bu kez giriş bölümündeki sıraya ilerliyoruz. Amerika’da geçirdiğimiz zamanın ne kadarı sıra bekleme kuyruklarında geçti hesaplamadım ama hiç de azımsanmayacak bir zaman dilimi olduğu kesin. Sıra, sıra, sıra.. her yerde sıra beklemek zorundayız. Sıramız geldiğinde güler yüzlü görevliler tarafından karşılanıyor ve turnikelerden rüyalar diyarına süzülüyoruz.

Disneyland Tema Parkındayız

Kocaman bir oyuncak mağazasına girmiş çocuk gibi şaşkın ve heyecanlı bir şekilde etrafımıza bakınıyoruz. Kendileriyle fotoğraf çektirmek için önlerinde uzun kuyruklar oluşmuş Walt Disney karakterlerlerinden Peter Pan, Tinker bell, Buzlar kraliçesi, Mickey-Minnie Mouse, Donald Duck’ı görüyoruz.

Zaten gişe ve giriş kuyruklarında onca zaman beklemişken tekrar sıraya girmeye hiç gerek görmeden sadece izlemekle yetiniyor ana caddeye doğru ilerliyoruz.

Ana cadde, Disneyland’ın kurucusu Walt Disney’in doğup büyüdüğü kasabadan esinlenerek dizayn edilmiş. Adeta bir masalın içerisine ışınlanmış gibi yürümeye devam ediyoruz. Biraz ilerledikten sonra uyuyan güzel şatosunu görüyoruz. Şatoyu geçer geçmez bir kararsızlıktır başlıyor.

Sağdan mı gidelim yok yok soldan devam edelim derken karara varamıyor, girişteyken aldığımız haritayı açıp incelemeye başlıyoruz. Kararsızlığımızı gideriyor mu sizce? Hayır, daha da fazla kafamız karışıyor çünkü görülecek yer çok fazla. Bu harika tema parkı gezebilmek için bir gün yeterli değil diyenlerin ne kadar haklı olduklarını bir kez daha anlıyoruz.

O yoğun kalabalığa rağmen etraf pırıl pırıl, temizlik görevlileri sürekli çalışıyor. Hava çok sıcak ve bunaltıcı, mutlaka şapka ve hatta güneş kremi götürmekte fayda var. Rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar da olmazsa olmazlardan. Fotoğraf makinesini söylememe gerek var mı? : )

California disneyland'da gezilecek yerler

Disneyland Small World Bölümü

Disneyland small world bölümü

Amerika Disneyland minnie mickey mouse evi

Mickey ve Minnie Mouse evi

Disneyland’daki En Büyük Sorun

Buradaki en büyük sorun; ucu bucağı belli olmayan kuyruklarda beklemek. Bir sıraya girmek demek minimum 1 maksimum 3 saat orada olacağınız anlamına geliyor. Size mutlaka faydası olacak bir püf noktası daha.

Bu aşamayı atlamak isteyenler “fast pass” makinalarından hızlı geçiş kartları satın alabiliyorlar ama biletler 1 saat sonrası için oluyor ve bilet kullanılmadan diğer bilet alınamıyor.

Yani Disneyland’da iseniz kuzu kuzu sıra bekleyeceksiniz demektir. Bu nedenle 1 gün yeterli gelmiyor.

Amerika disneyland submarine

Submarine voyage parkuruna geliyoruz. Suyun altına inip yaklaşık 15 dakikalık görsel ziyafet için hazırız ama benim kapalı alan fobim var. Daracık mekana daracık kapıdan inip yerlerimize oturuyoruz.

Işıklar kapanıyor, önümüzdeki camlardan suyun altını ve hazırlanan görsel sunumu keyifle izlerken fobi mobi kalmıyor.

amerika disneyland geçit töreni

Los Angeles Disneyland Müzikli Geçit Töreni

Asla kaçırmamanız gereken etkinlik. Öğleden sonra saat 4 civarında ana cadde kenarları dolmaya başlıyor. Herkes bir yer bulup yere oturma derdinde ama kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Tüm yol kenarları tamamen doluyor.

Görevliler dolaşıp sınır çizgisinin aşılıp aşılmadığını kontrol ediyorlar ama uyaracak kimse yok çünkü herkes olması gereken yerde. Yahu bir kişi de aşmaz mı o sınırı? Aşmıyorlar, kurallar önemsenerek uygulanıyor.

Bu heyecanlı ama sabırlı bekleyiş 16.30’da ana caddede başlayıp “it’s a small world” bölümünde son bulacak, yani bir uçtan bir uca devam edecek olan “Mickey’s soundsational parade” için. Müzikli geçit töreni de diyebiliriz.

Rengarenk kostümlü dansçılar, müzisyenler ve Disney karakterleri Disney’e özel müzik eşliğinde dans ederek önümüzden geçiyorlar. Her yeni karakter veya gurup geldiğinde çığlıklar yükseliyor.

Mickeys-Soundsational-Parade-Disneyland-Park-cadde-sovu
Los Angeles disneyland gezisi

Amerika Disneyland için ne demiştim? “Sanki dünyadaki tüm dertler süresiz ertelenmiş gibi” Keşke gerçek olsa.. Olabilse…

Youtube videoları hazırlamaya devam ediyorum, Los Angeles Disneyland gezisi videomu yukarıda izleyebileceğiniz gibi Youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.

ABD gezisi yazı dizimin diğer içerikleri;

San Diego Gezi Notlarım (Vize-Yolculuk-Konaklama)

Potato Chip Rock Gezisi

Hollywood Universal Film Stüdyoları

Coronado Adası

San Diego Safari Park ve hayvanat bahçesi gezisi

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

10 Yorum

 • Biz de Dineyland’a gitmeyi planlıyoruz, giriş fiyatlarının pahalı olduğunu gördüm en hesaplı şekilde bilet almak için öneriniz var mıdır?

  • En hesaplı şekilde Disneyland’a girmek için mutlaka internet sitelerinden bilet alın. Direk gişeden alırsanız bir miktar daha pahallı oluyor.

 • Çok keyifliydi Nagehan'cım çokk keşke keşke keyifli olduğumuz zamanların oranı hep yüksek olsa. Kocaman öpüyorum

 • Sevgili Sebuş, ziyaret ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Oraya gidip de o masal aleminde mutlu olmayan yok demekki:) uzun kuyruklar bile buna engel olamıyor tıpkı sizin de her şeye değer dediğiniz gibi. Kocaman sevgiler benden size

 • fotoğraflar nefis anlatım şahane, yeniden gidip gezmiş gibi oldum oraları…
  disneyland demek kuyrukta beklemek demek benim içinde herşeye rağmen rüya gibi bir yer değilmi..
  sevgiler,

 • ayyy ne eğlenmiştim burada… insanın ruhundaki çocuk asla ölmemeli 😀 çok güzel fotoğraflar keyifli görünüyor 😉