Dekupaj Resimleri Nasıl Kullanılır?

Kaliteli dekupaj resimleri

Dekupaj resimleri nasıl kullanılır, nasıl baskı alınır ve nelere dikkat etmemiz gerekir?

Ahşap boyamaya ilgi duyanlar haliyle dekupaj resimlerine de ilgi duyuyor. Boyadığımız objelere farklı görünümler katmanın bir yolu da resimler olduğu için arşivimizdeki çeşit zenginliği özgürce tasarımlar yapabilmemize olanak sağlıyor.

Dekupaj Resimleri Nasıl Seçilmeli?

Hobi marketlerde çeşit çeşit dekupaj kağıtları satılıyor. Sadece hobi marketlerden almıyoruz elbette. Bazen beğendiğimiz bir takvim yaprağı bazen eskilerden kalma bir posta kartı veya bir fotoğraf bile seçimimiz olabiliyor.

En çok da internette arıyoruz değil mi? İşte tam da bu konuya gelmek istiyorum.

Büyük boyutlu resimleri seçin

İnternetten dekupaj resimleri seçerken iki ana noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. İlki, resmin net bir görüntüde olması. İkincisi ise çözünürlüğün yüksek olması.

Ekranda çok beğendiğiniz bir resim, istediğiniz boyutta baskı aldığınızda hayal kırıklığı yaşatabilir.

Çıktı alındığında bozulmalar meydana gelmemesi için büyük boyutlu resimleri tercih etmekte fayda var.

Sonraki aşama ise resmi orjinal büyüklüğünde bilgisayara kaydetmek için resimlerin üzerini tıkladıktan sonraki büyük boyutlu halini kaydetmek.

Buraya kadar tamamsa sıra çıktı alma işlemine geldi demektir.

Dekupaj Resimleri Nasıl Baskı Alınır?

Bu işlem için ev tipi yazıcıları kullanmıyoruz çünkü net bir görüntü için mutlaka profesyonel makinelerden çıktı alınması gerekiyor. Resimleri taşınabilir bir belleğe kaydedip dijital baskı yapan herhangi bir yerden çıktı alabilirsiniz.

Elimizde ne taşınabilir bellek ne de CD yoksa o zaman pratik bir yöntemi devreye sokabiliriz.

Baskı alacağınız yerin e-mail adresini biliyorsanız resmi onlara gönderin. Diyelim ki bilmiyorsunuz. O halde resimleri kendi e-mail hesabınıza gönderin, her baskı alacağınız yerde mutlaka bilgisayar ve internet bağlantısı vardır.

Resimleri oradaki bilgisayara aktardıktan sonra basılmasını istediğiniz kağıt büyüklüğünü ve cinsini seçip gerisini onlara bırakabilirsiniz.

Dekupaj Kağıdı Seçimi

Genellikle bildiğimiz klasik A4 veya A3 boyutunda ve kalınlığında kağıt kullanıyoruz. Daha kalın bir yapıda olmamalı hatta en ideali incecik yapıda olan pirinç kağıdı kullanmak ancak boş olarak temin etmek zor.

Bu kağıt türü oldukça dayanıklı olması sebebiyle tercih ediliyor ancak pirinç dekupaj kağıtları desenli olarak satılıyor. Biz resimlerimizi kendimiz seçeceğimiz için normal kalınlıkta kağıt kullanacağız.

Konuya devam etmeden önce bir kaç desen paylaşayım. Dekupaj resimleri arşiviniz için ahşap görünümlü harf temalı desenlere ne dersiniz? Kaydederken neyi unutmuyorduk? Unutanlar için cevabı yukarıdaki satırlarda. : )

dekupaj resmi nasıl yapıştırılır

Harfler, dekupaj tutkalı nasıl sürülür
Baharatlık takımı boyama için harfler
ahşap harf desenleri
alfabe dekupaj

Dekupaj Resmi Nasıl Yapıştırılır?

Bu bölüm ilk kez dekupaj resmi yapıştıracaklar için. Resimlerden baskı aldık, ahşap objemizi boyadık, sıra resmin ahşaba yapıştırılması aşamasına geldi.

Resmi objenin neresinde kullanacaksak o bölüme uygun boyutlarda olduğundan emin oluyoruz veya kesiyoruz. Girintili çıkıntılı bir desense desenin şeklini bozmadan düzgün bir şekilde kesmeye özen gösteriyoruz.

Yapıştırma işlemi için, ahşap boyama malzemeleri satan her dükkanda bulunabilen dekupaj tutkalı kullanıyoruz. Sentetik fırça yardımıyla tutkalı hızlıca resmin arka bölümüne sürüp resmi objenin üzerine yapıştırıyoruz. Çabuk kuruyan bir tutkal olduğu için bu aşamayı kısa tutmak gerekiyor.

Geldik önemli püf noktasına. Dekupaj resmi yapıştırırken oluşabilecek aksaklıklardan ilki resmin yanlış hizalanmasıdır. Eğik yapıştırmadığınıza ve doğru konumlandırdığınıza emin olun.

Özellikle büyük bir resim yapıştıracaksanız, objenin bir kenarından başlayarak devam edebilirsiniz.

Oluşabilecek ikinci aksaklık resimle ahşap arasında hava kabarcığı kalmasıdır. Ben hava kabarcığı oluşmaması için hem yapıştırıp hem de yapıştırdığım bölümün üzerinden pasta sıvama spatulası ile geçiyorum. Yoksa bir sünger veya o da yoksa kağıt mendil de kullanılabilir.

Resmin düzgün bir şekilde yapıştırdıktan sonra 10 dakika kadar bekliyoruz. Sırada bu kez resmin üzerine dekupaj tutkalı sürme aşaması var. Eğer tutkal kullanmadan direk verniklersek resim bozulur. Mutlaka 2 kat tutkal sürmemiz gerekiyor. Hızlıca ilk katı atıp iyice kurumasını bekleyin.

Tutkalın beyazlığı gözünüzü korkutmasın. Kurudukça şeffaflaşacak. Sonra ikinci katı atın ve yine kurumasını bekleyin.

Şükür artık vernik aşamasına geçebilirsiniz. : ) Siz bakmayın benim böyle uzun uzun yazdığıma, en iyi yöntem uygulamaktır. Uygulayın, hata yapın ama sonra eliniz alışacak zaten. Oldukça kolay.

Çocuk Temalı Dekupaj Resimleri başlıklı içeriğime buradan ulaşabilirsiniz.

Daha farklı temalarda resim isteyenler aşağıdaki linkten tüm içerikleri inceleyebilir.

nalanunal.com.tr/dekupaj-resimleri/

Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Keyifli boyamalar hepimize.

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

31 Yorum

 • Merhaba verdiğiniz bilgiler icin cok tesekkurler ,yapilmis dekupajli bir tabure aldim benzerini yapmak istedim rich parlak vernik kullanmama ragmen cok mat oldu oysa ki satin aldigim cok parlak nerde hata yapiyorum acaba?

 • Dekopaj kağıdını yapıştırirken hizalama hatası yapmamaya çalıştım ancak bu defa da kabarcık kaldı. Düzelir mi? Ne yapmalıyım? Acil yardım

 • Mrb sehpaları ma reklamından çıktı alarak dekupaj uyguladım bir tanesi kenarlardan atma yaptı tekrar yapıştırayım derken oğlum yırtmış resmi yaptığım dekupaj İn diğer kalan kısmını nasıl çıkarabilirim

 • Mrb ben bulasik makineme dekupaj yapmak istiyorm o boyda nette begendigim bir resimden cikti alsam yapabilir miyim olur mu ve su ile temas ettginde bozulma oluyor mu bunu da cok merak ediyorm

 • Merhaba ben a3 kağıdına renkli çıktı alıp dekupaj yaptım.once hic kabarcik olmadi sonradan tutkalı uzerine sürünce bir surü hava kabarcığı oldu.nedeni ne olabilir acaba.tutkaldami sorun var kagıttami.transfer ve dekupaj tutkalı bir satilıyordu onu kullandim .

 • Ben normal kütük üzerine dijital baski cikartim güzelce transfer yapıştırıcı ile yapıştırdım saatlerce bekledi soyma kısmına gelince soydum suyla bi baktım kütüğe hiç resim geçmemiş yardım eder misin lütfen neden?

  • Transfer tekniğini uyguladıktan sonra 24 saat beklemeniz gerekiyor, beklediniz mi? Ya da transfer tutkalını resmin yanlış tarafına sürmüş olabilirsiniz.

 • Merhaba. Ben evimizdeki kuşe kağıda baskılı hat resimleri olan bir takvimin yapraklarını kesip dekupaj yapmak istiyorum. Olur mu? Renkler çok kaliteli. Kağıt da çok kaliteli. Kağıt biraz kalın. Yine de olur mu? Cevaplarınızı bekliyorum.

  • Ufak bir kağıt parçasını önce deneyin eğer olmazsa elinizdeki takvim yapraklarını dijital baskı yapan herhangi bir yerde önce tarattırıp sonra klasik dosya kağıdı inceliğinde bir kağıda baskı alarak kullanın.

  • Baskı alacağınız maksimum boyut baskıya verdiğiniz görselin boyutuyla (piksel ve dpi değeri) alakalıdır. İnternetten kaydettiğiniz küçük bir resmi büyük boyutta baskı alırsanız resim dağılır, bu nedenle yüksek çözünürlükte yani büyük ve net görseller seçin.

   Yukarıdaki harfli görseller, 31×26 cm boyutunda çıktı alabilirsiniz.

   Sizin baskı almak istediğiniz görseli bana e-maille gönderin, kontrol edip kaç cm. baskı alabileceğiniz konusunda bilgi vereyim.

 • Merhaba, büyük bir dekupaj yapılmış sehpa var. İlk kez yaptığım için bazı yerleri bozuldu. Üzerine küçük farklı bir dekupaj uygulayabilir miyim? Evet ise nasıl yapılır? Acil yardım lütfen ?

  • Tekrar işlem yapacağınız bölgeyi ince zımpara ile iyice zımparalayarak bölgeyi eski işlemden arındırmanız gerekiyor.

 • Dekupaj tutkali kurudu sonra vernik aşamasına geçtim. Vernik sürünce dekupaj tutkalı tekrar süt rengini aldı.cok morelim bozuk ilk defa böyle bir şey oldu neden acaba?teşekkürler

  • Bahsettiğiniz durum dekupaj tutkalı tam olarak kurumadan vernik aşamasına geçince oluşabilir. Bir durum daha var bazı markadaki dekupaj tutkalları sadece kendi markalarındaki verniklerle uyumlu oluyor. Şimdilerde nasıl emin değilim ama Cadence marka dekupaj tutkalıyla farklı markada vernik kullanıldığında bozulmalar meydana geliyordu.

 • Herhangi bir resmin kumaşa aktarılması mümkün tabiki. Transfer kağıdı ve ütü ile yapılıyor bu işlem. İlk fırsat bulduğumda detaylı bir blog yazısı hazırlamayı ümit ediyorum.

 • Tekrar ben, Nalan Hanim 🙂
  Bu yazinizi da ilgiyle okudum. Bir fotografi "Photo Potch" ile ahsaba gecirmeyi becermistim. Burada dikkat edilecek nokta, resmi ters olarak kagida basmak gerekiyor, cünkü baski ahsaba gelecek sekilde yerlestiriliyor.

  Ama simdi aklimi kurcalayan baska bir nokta var. Ayni teknik ile (fotografin/resmin çiktisini alip kumasa da ayni sekilde uygulayabilir miyiz?

 • İnternetten kaydettiğiniz fotoğrafların boyutu küçükse a4 e baskı aldığınızda görüntü dağılır ve bozulur. Çözünürlüğü yüksekse dağılmaz ama yine de en başarılı sonuç dijital baskı yapan profesyonel makinalardan alınır.

 • merhaba peki internette beğendiğimiz yazıcıdan çıkarttğımız resimler soluk çıkıyo bunun için ne yapmalıyız

 • Merhaba bu birbirinden güzel dekupajları nasıl kağıtlara çıkarmamız gerekiyor acaba, fotokopi kağıdına desem yıkanacak objelerde kağıt zarar görecektir, yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

 • Yasemin Hanım,

  Normal fotokopi kağıdına çıktı alabilirsiniz, suyla temas edecek ahşaplar için vernik uygulaması zaten koruyucu olacaktır ama yine de ahşaplar aşırı suya maruz kalmamalıdır.

 • evet maalesef çok güzel görseller buluyorum. ama çözünürlükleri çok iyi olmuyor. teşekkürler harfler için. mutlaka işime yarar. hepsini alıyorum:))
  sevgilerimle

 • Sevgili Nalan bugüne adar bloğunun sezsiz takipçilerindendim. Ancak en son paylaştığın siteden sonra daha fazla sessiz kalamayacağımı anladım. Bugüne kadar bizimle birçok dekupaj resmi ve bilgilerini paylaştın. Ancak enson paylaştığın site gerçekten çok ama çok güzel: hem resimler çok işlevsel hem de resimlerin çözünülürlükleri çok yüksek. Bu siteyi ve diğer bütün deneyimlerini kendine saklamayıp peylaştığın için çok ama çok teşekkürler. İzmir'den sevgiler.