Hobilerim

Evde Dekupaj Hamuru Nasıl Yapılır?

Dekupaj hamuruyla kabartma tekniği nasıl yapılır

Ahşap boyamada sıkça kullandığımız ve satın aldığımız Dekupaj hamuru nasıl yapılır? Bu hamuru hazır almak yerine daha ucuz maliyetle evde hazırlamak mümkün.

Garanti veriyorum bu tarifi denedikten sonra bir daha asla satın almayacaksınız.

Evde Dekupaj hamuru nasıl yapılır

Evde Dekupaj Hamuru Yapımı

Dekupaj hamuru yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • Buğday nişastası.
  • Polimer çiçek tutkalı.

Çiçek tutkalını, ahşap boyama malzemeleri satan tüm mağazalardan temin edebilirsiniz. Nişasta için “Bizim Mutfak” veya “Kent” marka buğday nişastasını tercih edin.

Gelelim hamurun yapımına; genişçe bir kaba bir miktar çiçek tutkalını dökün, nişasta ekleyerek yoğurmaya başlayın. Hamuru ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurmaya devam edin.

Hazır hale gelen hamuru mutlaka hava almayacak şekilde naylon bir poşete sarıp veya streç filmle kaplayıp muhafaza etmeniz gerekiyor ki hava alıp sertleşmesin ve bozulmasın.

Hepsi bu kadar.

Dekupajla Kabartma Tekniği

Sıra, dekupaj tekniğini adım adım uygulamaya geldi. Bu tekniği daha önce hiç denememiş olanlar için adım adım fotoğrafladım.

Dekupaj hamuru yapımı ve dekupaj tekniği uygulaması

  • Hamurla kabartacağım resimleri makasla kesip hazır hale getirdikten sonra, hazırladığım hamurdan ihtiyacım olan kadar parça alıp, oklavayla 3 mm. kalınlığında açtım.
  • Hamuru açma işlemi bittikten sonra resmin arka yüzeyine bir fırça yardımıyla dekupaj tutkalı sürdüm. Fotoğraftaki fırçadan daha kalın uçlu bir fırça kullanmakta fayda var, ben neden ince uçlu fırçayla sürmüşüm pek anlam veremedim ama sürmüşüm işte:) Buradan çıkarılacak sonuç; dediğimi yapın ama yaptığımı yapmayın:)
  • Arka yüzeyine hızlı bir şekilde tutkalı sürdüğüm resmi dekupaj hamurunun üzerine yapıştırdım. Üzerinden oklavayla hafifçe geçebileceğiniz gibi bir kağıt mendil yardımıyla da hava kabarcığı oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Sıra kesim aşamasına geldi. Kretuar bıçağı ile hamurun fazlalıklarını kestim.

Ahşap boyama dekupaj tekniği uygulaması

  • Ve işte ev yapımı hamurla boyutlandırdığım resim hazır. (5 numaralı fotoğraf)
  • Sıra hazırladığım 3 boyutlu resmi ahşap objenin üzerine monte etme aşamasına geldi. Temiz bir dekupaj uygulaması yapmak için aynı resimden bir adet daha kesip arkasına dekupaj tutkalı sürdüm. Hamursuz bir şekilde ahşap kutunun üzerine yapıştırdım. Daha sonra aynı resmin hamurla boyutlandırdığım halini o resmin üzerine yapıştırdım.
  • Kenarlardan gözüken beyaz hamur kısımlarını resme uygun renkte akrilik boyayla boyadım. Bu şekilde çok daha doğal ve temiz bir çalışma elde etmiş olursunuz. (6 numaralı fotoğraf)
  • İyice kuruduktan sonra tüm resimlerin üzerine tutkal sürdüm. Yarım saat kadar sonra vernikledim. Sakın acele edip kurumadan tutkal veya vernik sürmeyin. Her aşama için iyice kurumasını bekleyin.

Kullandığım dekupaj resmini de yayımlamak isterdim ancak sayfa açılış hızını yavaşlattığı için eklemedim. Yine de çareler tükenmez. Eğer aynı resmi kullanmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümüne mesaj bırakın, e-mail adresinize göndereyim.

Haydi, sıra sizde.

Aynı hamur tarifini peçete boyutlandırma yaparken de kullanabilirsiniz. Dekupaj hamuru nasıl yapılır başlıklı içeriğimi okuduğunuza göre Peçete kabartma tekniği nasıl yapılır? adlı içeriğim de ilginizi çekecektir.

Yorum Yazın

74 Yorum