Dekupaj Hamurumuzu Kendimiz Hazırlayalım Mı?

Kendiniz yapın dekupaj hamuru

Dekupaj hamuru nasıl yapılır? Dekupaj hamurunu hazır almak yerine çok daha ucuz maliyetle evde kendiniz hazırlamaya ne dersiniz?

çiçek tutkalı ve nişastayla dekupaj hamuru nasıl yapılır,

Dekupaj Hamuru Yapımı

Dekupaj hamuru yapımı (çiçek hamuru da denir) için gerekli olan malzemeler; buğday nişastası ve polimer çiçek tutkalı. Çiçek tutkalını, ahşap boyama malzemeleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Nişasta için “Bizim Mutfak” veya “Kent” marka buğday nişastasını tercih edin, her marka nişastayla başarılı sonuç elde edilemiyor.

Gelelim dekupaj hamurunun yapımına; genişçe bir kaba bir miktar çiçek tutkalını dökün, nişasta ekleyerek yoğurmaya başlayın. Hamuru ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurmaya devam edin.

Hazır hale gelen dekupaj hamurunu mutlaka hava almayacak şekilde naylon bir poşete sarıp veya streç filmle kaplayıp muhafaza etmemiz gerekiyor ki hamur hava alıp sertleşmesin ve bozulmasın.

dekupaj hamuru nasıl açılır

Hamurla kabartacağım dekupaj resimlerini makasla kesip hazır hale getirdikten sonra, hazırladığım hamurdan ihtiyacım olan kadar parça alıp, oklava ile 2 mm. kalınlığında açtım.

dekupaj tutkalı nasıl kullanılır

Hamuru açma işlemi bittikten sonra dekupaj resminin arka yüzeyine bir fırça yardımıyla dekupaj tutkalı sürdüm. Fotoğraftaki fırçadan daha kalın uçlu bir fırça kullanmakta fayda var, ben neden ince uçlu fırçayla sürmüşüm  pek anlam veremedim ama sürmüşüm işte:) Buradan çıkarılacak sonuç; dediğimi yapın ama yaptığımı yapmayın:)

ahşap boyama

Arka yüzeyine hızlı bir şekilde dekupaj tutkalı sürdüğüm resmi dekupaj hamurunun üzerine yapıştırdım. Üzerinden oklavayla hafifçe geçebileceğiniz gibi bir kağıt mendil yardımıyla da hava kabarcığı oluşmasını önleyebilirsiniz.

dekupaj resmi nasıl kesilir

Sıra kesim aşamasına geldi. Kretuar bıçağı yardımıyla hamurun fazlalıklarını kestim.

hamurla dekupaj tekniği

Ve işte dekupaj hamuruyla kabarttığım resim hazır

boyama kutu

Bu örnekte; önce resmi olduğu gibi ahşap kutunun yüzeyine dekupaj tutkalıyla yapıştırdım, sonra hamurla kabarttığım bölümleri, hamurun arkasına dekupaj tutkalı sürerek zemindeki resmin üzerine yapıştırdım.

dekoratif boyamaDekupaj hamuruyla kabartılan resimlerin kenarlarının kötü gözükmemesi için resmin ilgili bölümleri hangi renkteyse o renkte akrilik boyayla boyadım. İyice kuruduktan sonra tüm resimlerin üzerine dekupaj tutkalı sürdüm. Yine iyice kuruduktan sonra vernikledim.

Haydi, sıra hiç denemeyenlerde:)

Dekupaj hamuru nasıl yapılır başlıklı içeriğimi okuduğunuza göre dekupaj resimleri adlı kategorim de ilginizi çekecektir.

Yorum Yaz

71 Yorum