Çatalla Fiyonk Yapımı

Çatalla fiyonk yapımı

Muntazam görünümlü fiyonklar yapmak için sadece kurdele ve çatala ihtiyacımız var. Çatalla fiyonk yapımı tekniğiyle hızlıca düzgün görünümlü minik fiyonklar yapabilirsiniz.

Yaklaşık 20 cm. uzunluğunda kurdele kesip, fotoğraftaki aşamaları takip edin. Daha büyük fiyonklar yapmak isterseniz yine aynı mantıkla daha büyük bir aparat kullanabilirsiniz. Bu örnekte aparat olarak kullandığımız çatal yerine mesela geniş bir tarak kullanabilirsiniz.

Örnekte kullandığım kurdele grogren yani kalın görünümlü. Eğer ipek kurdele kullanırsanız sonuç daha da güzel oluyor.

Diğer önemli püf noktası; en son aşamadaki düğüm sıkı bir düğüm olmalı ki fiyonk çataldan çıkarıldığında açılmasın.

Pratik Fiyonk Yapımı

çatalla fiyonk kurdele yapımı

Çatalla fiyonk yapımı tekniği işlerinizi hem kolaylaştıracak hem de hepsi sanki aynı makineden çıkmışcasına düzgün görünecek.

İşimiz bitip eve döndükten sonra evde tekrar yapıp tek tek fotoğraf çektim. Arka planın beyaz olmasını istediğim fotoğraf çekimlerinde karton kutudan yaptığım ve kenarlarından lamba ile aydınlattığım ürün çadırı adı verilen düzeneği kullanmıştım bir kaç kez.

Bu sefer beyaz dosya kağıdı üzerinde raw formatında çektim. Sonra tüm resimleri Photoshop programına alıp ayarları ile oynadım ve birleştirip tek fotoğraf haline getirdim.

Fotoğraf çekimi de fotoğraf işleme de ucu bucağı olmayan bir sanat ve bu işin ustalarına çok imreniyorum. Onlara yaklaşabilmek imkansız tabi ki ama araştırıp öğrenmeye çalışıp ufacık da olsa bir şeyler yapmak bile keyifli.

Yeni keşfettiğim ve oldukça faydalandığım güzel bir fotoğrafçılık sitesi var, ismi basçek. Özellikle fotoğraf işleme ile ilgili eğitim videolarını çok beğendim. Bizler gibi bir şeyler üretip, ürettiğini güzel fotoğraflarla sunmak isteyenler için yol gösterici olabilir düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim.

Fiyonk yapımı ile ilgileniyorsanız aparatla ponpon yapımını anlatan içeriğim de ilginizi çekecektir.

nalanunal.com.tr/ponpon-yapma-aparati-kullanimi/

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

29 Yorum