Çatalla Fiyonk Yapımı

Çatalla fiyonk yapımı

Muntazam görünümlü fiyonklar yapmak için sadece kurdele ve çatala ihtiyacımız var. Çatalla fiyonk yapımı tekniği, Hande’nin bebek şekerlerini hazırlarken çok işimize yaramıştı. Hem hastane hem de baby shower partisinde dağıtılacak objelerin tasarımında fiyonk kullandığımız için epey fiyonk yapmak gerekiyordu. Çatal yardımıyla hızlıca düzgün görünümlü minik fiyonklar yapmıştık.

Çatalla fiyonk yapımı için yaklaşık 20 cm. uzunluğunda bir kurdele kesip, fotoğraflardaki aşamaları takip edebilirsiniz. Eğer daha büyük boyutlu fiyonklar yapmak isterseniz yine aynı mantıkla başka bir aparat kullanarak yapmak lazım çünkü çatalın boyutu sadece minik fiyonklar için uygun. En son aşamadaki düğüm sıkı bir düğüm olmalı ki fiyonk çataldan çıkarıldığında açılmasın.

Örnekte kullandığım kurdele grogren bir kurdele çeşidi yani kalın görünümlü. Eğer ipek kurdele kullanırsanız sonuç daha da güzel oluyor. Tekli fiyonk yerine ikili fiyonk da yapılabilir.

çatalla fiyonk yapımı

İşimiz bitip eve döndükten sonra evde tekrar yapıp tek tek fotoğraf çektim. Arka planın beyaz olmasını istediğim fotoğraf çekimlerinde karton kutudan yaptığım ve kenarlarından lamba ile aydınlattığım ürün çadırı adı verilen düzeneği kullanmıştım bir kaç kez. Bu sefer beyaz dosya kağıdı üzerinde raw formatında çektim. Sonra tüm resimleri Photoshop programına alıp ayarları ile oynadım ve birleştirip tek fotoğraf haline getirdim.

Fotoğraf çekimi de fotoğraf işleme de ucu bucağı olmayan bir sanat ve bu işin ustalarına çok imreniyorum. Onlara yaklaşabilmek imkansız tabi ki ama araştırıp öğrenmeye çalışıp ufacık da olsa bir şeyler yapmak bile keyifli. Yeni keşfettiğim ve oldukça faydalandığım güzel bir fotoğrafçılık sitesi var, ismi basçek. Özellikle fotoğraf işleme ile ilgili eğitim videolarını çok beğendim. Bizler gibi bir şeyler üretip, ürettiğini güzel fotoğraflarla sunmak isteyenler için yol gösterici olabilir düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim.

Diğer tüm el işi hobi çalışmalarımı/ incelemek ister misiniz?

Yorum Yaz

29 Yorum