Tığla Yuvarlak Paspas Yapımı

Sakallı iple paspas nasıl örülür

Tığla yuvarlak paspas yapımı için yeşil renkli sakallı ip veya diğer bilinen adlarıyla kirpi ip / tüylü ip kullandım. Sakallı ipi, yün ve iplik toptancılarının bulunduğu meşhur Eminönü Kürkçü Han’dan kiloyla almıştım.

Normal piyasaya göre daha hesaplı alışveriş yapılabilecek bir yer Kürkçü Han. Sadece yün değil havlu, yatak örtüsü, nevresim takımı vs gibi çeyizlik ürünler de satılıyor handa. Perakende olarak da alışveriş yapılabiliyor. Pazar günleri kapalı, diğer günler açık. Aman Pazar günü gitmeyin.)

Çim görünümlü örgü paspası evimin balkonu için ördüm. Şişle de örülüyor ama şişle örülen daha hafif olduğu için yerde sabit durmuyor. Şişle örülürse altında mutlaka kaydırmaz bir tabaka kullanmak gerekiyor. Tığla örüldüğünde çok daha kalın, adeta halı gibi oluyor ve serildiği yerde sabit kalıyor.

Özetle, ayağınızın altında sağa sola kayma gibi bir derdi yok.

Tığla sakallı ipten paspas yapımı

Tığla örülmüş paspas

6.5 numara tığ tek kat sakallı ip için oldukça uygun. Yuvarlak şekilde paspas öreceğim için zincirle minik bir halka yaparak ve içlerini sık iğne tabir ettiğimiz şekilde doldurarak başladım ve devam ettim.

Her sırada düzenli aralıklarla arttırmalar yaptım. Dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası arttırmaların doğru yapılması. Arttırma oranının doğru veya yanlış olduğunu her sırada görerek test edebilisiniz.

Eksik olursa büzüşür, fazla olursa fazladan kıvrımlar meydana gelmeye başlar.

Yuvarlak Paspas Örme Aşamaları

1.sıra: Sihirli halka içerisine 12 adet ikili trabzan yapın, (12 ilmek)

Sıra halkayı birleştirme aşamasına geldi. Tığa ilmek almadan tığı, ilk yaptığınız ilmeğin tepesine geçirin ve kaydırma yöntemiyle birleştirin. 2 zincir çekerek yükselin.

Her yeni sıraya geçerken bu işlemi tekrarlayacaksınız.

2.sıra: 3 zincir çekmiştik bunu ilk trabzan olarak kabul edebiliriz, hemen dibindeki ilmeğe bir trabzan daha yapın.Her trabzan içine 2 adet ikili trabzan yaparak devam edin (24 ilmek)

3.sıra: Bu sırada bir tek bir çift trabzan yaparak devam edin (36)

4.sıra: 2 tek bir çift yaparak devam edin (48)

5.sıra: 3 tek bir çift yaparak devam edin (60)

6.sıra: 4 tek bir çift (72)

7.sıra: 5 tek bir çift

Gördüğünüz gibi her sırada tek sayısını arttırarak devam etmiş olacağız. Örmek istediğiniz paspasın boyutuna göre bu şekilde arttırma yaparak devam edin.

Tüm örgü tek parçadan oluşuyor. Önü de arkası da aynı görünümde oluyor, yani pofuduk pofuduk. Paspas büyüdükçe örme işi biraz zorlaşıyor demedi demeyin. Paspas 1 metre çapında, bu çap için 2.5 kg sakallı ip kullandım.

Ekleme; Tığla yuvarlak paspas yapmı ile ilgili bu içeriğimi 2011 yılında yayımlamıştım. O yıldan bu yana paspasımı balkonumda kullanıyorum, sakallı ipte hiç bir solma veya bozulma meydana gelmedi. Kirlendiği zaman çamaşır makinesinde 30 derecede yıkıyorum. Oldukça kullanışlı.

Aşağıdaki içeriklerime göz attınız mı?

Tığla Kolay Çiçek Motifi Nasıl Yapılır?

Tığ işi şapka anahtarlık

Köpekler için örgü oyuncak

Yazar Hakkında

Nalan Ünal

Merhaba,

8 yıldır özel gün organizasyonları ve temalı bebek/çocuk partileri alanında hizmetler sunuyorum.

Özel günlerin mutlu anlarına ortak olmama vesile olan mesleğim adeta benim mutluluk terapim.

Konsept parti organizasyonu talepleriniz veya detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

16 Yorum

 • Sevgili rengarenk, Evet sakallı ipin tek katı ile sık iğne örerek yaptım. Tığla örüldüğü için tek kat bile oldukça kalın bir görünüm veriyor. Düzgün yuvarlak şekili oluşturmak içinse düzenli olarak arttırmalar yaptım. Başka sorunuz olursa sorun lütfen. Kolay gelsin:)

 • merhaba paspası mükemmel örmüşsünüz kalın görünüyor. artan ipliklerimden bnede örmekl istedim. daha önce bi tecrubem oldu şiş ile. şimdi yuvarklak yapmak istediğimden tığ ile yapacağım inş.bsormak istediklerim var size. cvp için şimdiden teşekkürler 🙂

  sakallı ipi tekkatlımı kullandınız? yada kalın sakallı ipmi kullandınız? ve son soru tığla sık iğne şeklinde mi ördünüz?

 • nalancığım herşey süper ötesi..senin çok yetenekli olduğunu zaten biliyor azıcığına sahip olmayı isterdim..gözüm gönlüm açılıyor yaptığın her ürünü incelerken..iyi varsın…meliha

 • Gülsen'cim beğenmiş heyoooo! 🙂

  Sevgili Banuca, beğenmene çok sevindim, teşekkür ederim. Mutlaka denemeni öneririm, çok da kolay ve tığ kalın olduğu için çabuk ürüyor. Hepimiz birbirimizin yaptıklarına özenip daha da üretir hale geliyoruz, blog ziyaretlerimizin en verimli tarafı da bu olsa gerek. Mesela sizin bloğunuzdaki sarımsaklar listeme eklendi bile:)

  Sevgiyle kalın,
  Nalan

 • Harika… Rengi bulmak, uydurmak büyük bir şans zaten, bayıldım, ellerine sağlık, çoook şeker… Ve bunun yapıldığını görmek çok hoşuma gitti, çünkü benzerini arşivime koymuş, renk ve ipini bulamadığımdan unutup gitmiştim, çok sevindim, azıcıkta kıskandım mı ne :))

 • Thank you.:)
  I have just checked your blog. All designs which is made by you without using any patterns are very creative.

  I couldn't display your blog comments and that's why I couldn't write a comment for you, is there any problem about your blog?

 • Merhaba ellerinize sağlık, ayrıca sabrınıza hayran kaldım 🙂 Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bilgisayarın başında beni yakalarsa mutlaka yazı yazdırıyor küçük hanım: Sevgiler, Ebru