Hobilerim

Tığla Yuvarlak Paspas Yapımı

Sakallı iple paspas nasıl örülür

Tığla yuvarlak paspas yapımı için yeşil renkli sakallı ip veya diğer bilinen adıyla kirpi ip kullandım. Sakallı ipi, yün ve iplik toptancılarının bulunduğu meşhur Eminönü Kürkçü Han’dan kiloyla almıştım.

Normal piyasaya göre biraz daha hesaplı alışveriş yapılabilecek bir yer Kürkçü Han. Sadece yün değil havlu, yatak örtüsü, nevresim takımı vs gibi çeyizlik ürünler de satılıyor handa. Perakende olarak da alışveriş yapılabiliyor. Pazar günleri kapalı, diğer günler açık. Aman Pazar günü gitmeyin. ; )

Çim görünümlü örgü paspası evimin balkonu için ördüm. Şişle de örülüyor ama şişle örülen daha hafif olduğu için yerde sabit durmuyor. Şişle örülürse altında mutlaka kaydırmaz bir tabaka kullanmak gerekiyor. Tığla örüldüğünde çok daha kalın, adeta halı gibi oluyor ve serildiği yerde sabit kalıyor.

Özetle, ayağınızın altında sağa sola kayma gibi bir derdi yok.

Tığla sakallı ipten paspas yapımı

Tığla örülmüş paspas

6.5 numara tığ tek kat sakallı ip için oldukça uygun. Yuvarlak şekilde paspas öreceğim için zincirle minik bir halka yaparak ve içlerini sık iğne tabir ettiğimiz şekilde doldurarak başladım ve devam ettim.

Her sırada düzenli aralıklarla arttırmalar yaptım. Dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası arttırmaların doğru yapılması. Arttırma oranının doğru veya yanlış olduğunu her sırada görerek test edebilisiniz.

Eksik olursa büzüşür, fazla olursa fazladan kıvrımlar meydana gelmeye başlar.

Tüm örgü tek parçadan oluşuyor. Önü de arkası da aynı görünümde oluyor, yani pofuduk pofuduk. Paspas büyüdükçe örme işi biraz zorlaşıyor demedi demeyin. Paspas 1 metre çapında, bu çap için 2.5 kg sakallı ip kullandım.

Ekleme; Tığla yuvarlak paspas yapmı ile ilgili bu içeriğimi 2011 yılında yayımlamıştım. O yıldan bu yana paspasımı balkonumda kullanıyorum, sakallı ipte hiç bir solma veya bozulma meydana gelmedi. Kirlendiği zaman çamaşır makinesinde 30 derecede yıkıyorum. Oldukça kullanışlı.

Aşağıdaki içeriklerime göz attınız mı?

Tığla Kolay Çiçek Motifi Nasıl Yapılır?

Tığ işi şapka anahtarlık

Köpekler için örgü oyuncak

Yorum Yazın

26 Yorum