Hobilerim

Aplikeli Bebek Nevresim Takımı Ölçüleri ve Dikimi

Aplikeli bebek nevresim takımı

Mefruşat kursunda ilk yarı dönemi tamamladık. En son çalışmamız erkek bebek için aplikeli bebek nevresim takımı oldu.

Nevresim takımının aslında standart bir ölçüsü yok, değişken olabiliyor. Dikeceğiniz yorgan ve yatak belliyse ölçüsünü alıp ona göre dikebilir veya belli değilse aşağıdaki standart ölçüleri kullanabilirsiniz. Ben standart ölçülere göre diktim.

Kumaşın Çekme İhtimalini Unutmayın

Diğer önemli püf noktası ise kumaşın yıkandıktan sonra çekme ihtimalini unutmamak gerektiğidir. Nevresim takımı dikimi için pamuklu kumaşları tercih ediyoruz. Bazı kumaşlar yıkandıktan sonra çekebilir bazıları çekmez. Genellikle kaliteli kumaşlar dokunduktan sonra çekmezlik aşamasından geçiriliyor.

Kullanacağımız kumaşı iyi tanımıyorsak risk almamak için mutlaka kumaşı ılık suda bekletelim. Kurutup ütüledikten sonra keselim.

Bebek nevresim takımı ölçüleri;

 1. Bebek çarşafı ölçüsü 120×180 cm.
 2. Bebek nevresimi ölçüsü 100×150 cm.
 3. Bebek yastığı ölçüsü 35×45 cm.

Kenarlarda dikiş payı için fazlalıklar bırakmayı ihmal etmeyin.

 • Çarşaf için kenar katlama payı 3 cm.
 • Nevresim için kenar dikiş payı 1 cm.
 • Nevresim kapama payı bir kenar için 6 cm.
 • Yastık için kenar dikiş payı 1 cm.

Aplike nasıl yapılır

Aplike Nasıl Yapılır?

İki tip aplike uygulamasından söz edebiliriz.

 1. Kapalı aplike
 2. Açık (düz) aplike

Kapalı aplike çalışmasında desen kesilir ve kenarlarından içe katlandıktan sonra kumaşa monte edilir. Büyük veya düz hatlı aplike desenlerinde ve kenarından atma ihtimali olan kumaşlarda kapalı aplike tekniği kullanılır.

Açık aplike çalışmasında kumaş kesilir ve direk fon kumaşın üzerine monte edilir. Kenarlarından içe katlama işlemi uygulanmaz. Peki bunu hangi tip çalışmalar için tercih ediyoruz? Küçük veya girinti ve çıkıntısı fazla detaylı desenler için bu yöntem kullanılıyor.

Aplike Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Desen, kumaşın arka yüzüne çizilmeli.
 • Kumaşlar kullanımdan önce yıkanmalı, kurutulmalı ve ütülenmeli.
 • Aplike, fon kumaşa teyellendikten sonra tekrar ütülenmeli.

Dönelim benim aplikeli bebek nevresim takımı dikimi çalışmama. Bebek nevresiminde kapalı aplike tekniğini kullandım. Kullanacağım şablonu kumaşın ters tarafına çizdikten sonra kenarlarında yarımşar santim fazlalık kalacak şekilde kestim.

Düzgün bir görünüm elde edebilmek için kumaşın arka kısmına yapışkan tela yapıştırdım. Eğer siz de tela kullanacaksanız sadece desenin şeklinde tela kesin, kıvırma payına denk getirmeden yapıştırmaya dikkat edin. Kenar payına da tela yapıştırırsanız kumaş kalınlaşır ve arka yüzeye kıvırma işlemi zorlaşır.

Aplikenin ön yüzünün sınır çizgilerini, fazlalık olarak bıraktığım yarım cm. kenarda kalacak şekilde sap işiyle işledim. Sınır sap işi olacak şekilde kenardaki yarım cm. fazlalık kumaşı arka yüze doğru kıvırıp teyelledim ve ütüledim. Ütüledikten sonra teyeli sökebilirsiniz.

Sıra nevresime tutturma işlemine geldi. Aplike fon kumaşa sarma, sap işi, Paris puanı veya battaniye nakışı gibi bir çok nakış tekniğiyle tutturulabilir. Ben sap işi tekniğini seçtiğim için aplikenin kenarlarına işlemesini yapmıştım.

Kenar çizgilerinde sap işi bulunan aplikeyi nevresimin üzerindeki yerine koyup düzgün bir görünüm elde etmek için önce teyelledim. Sap işinde kullandığım renkteki nakış ipiyle sap işlerinin arasından batarak nevresim kumaşına sabitledim.

Teyelleri söktüm. İşlemimiz bitmiş oldu.

Bebek Nevresim takımı ölçüsü

Bebek arabasının tekerlek bölümün üzerinde gördüğünüz iri düğmeleri nevresimin açma kapama bölümü için almıştım ama tekerlek olarak da hoş olacağını düşündüm ve o bölüme dikmeye karar verdim.

Bebek arabasında kullandığım kumaşla nevresimin ağız kısmına biye çalışması yaptım. Düğmeleri yine aynı kumaşla kaplattırıp diktim.

Ve işte gördüğünüz gibi bir erkek bebek nevresim takımı hazırlanmış oldu.

Aplike ve nakış için bebekli şablon

Aplike şablonu olarak yukarıdaki deseni kullandım ama bebeğin ayak bölümlerini çalışmak biraz oyalayıcı oldu.

Siz de benzer bir çalışma yapmak isterseniz aşağıdaki deseni daha rahat çalışırsınız düşüncesiyle onu da paylaşmak istedim.

bebek arabası şablonu

Bebek nevresim takımı için daha farklı şablonlar arıyorsanız aşağıdaki içeriğimi de inceleyebilirsiniz
nalanunal.com.tr/aplike-mutfak-onlugu/

Yorum Yazın

34 Yorum