Hobilerim

Aplikeli Bebek Nevresim Takımı Ölçüleri ve Dikimi

Aplikeli bebek nevresim takımı

Mefruşat kursunda ilk yarı dönemi tamamladık. Kurs çok keyifli gidiyor, şimdiye kadar bir sürü ürün çalıştık. En son çalışmamız erkek bebek için aplikeli bebek nevresim takımı oldu. Tüm nevresim takımları için pamuklu kumaşları tercih ediyoruz.

Nevresim takımının aslında standart bir ölçüsü yok, değişken olabiliyor. Dikeceğiniz yorgan ve yatak belliyse ölçüsünü alıp ona göre dikebilir veya belli değilse aşağıdaki standart ölçüleri kullanabilirsiniz. Ben standart ölçülere göre diktim.

Diğer önemli püf noktası ise kumaşın yıkandıktan sonra çekme  ihtimalini unutmamak gerektiğidir. Bazı kumaşlar yıkandıktan sonra çekebilir bazıları çekmez. Genellikle kaliteli kumaşlar dokunduktan sonra çekmezlik aşamasından geçiriliyor. Kullanacağımız kumaşı iyi tanımıyorsak risk almamak için mutlaka kumaşı ılık suda bekletelim. Kurutup ütüledikten sonra keselim.

Bebek nevresim takımı ölçüleri;

  1. Bebek çarşafı 120×180 cm.
  2. Bebek nevresimi 100×150 cm.
  3. Bebek yastığı 35×45 cm.

Kenarlarda dikiş payı için fazlalıklar bırakmayı ihmal etmeyin.

Çarşaf için kenar katlama payı 3 cm.

Nevresim için kenar dikiş payı 1 cm.

Nevresim kapama payı bir kenar için 6 cm.

Yastık için kenar dikiş payı 1 cm.

Aplike nasıl yapılır

Aplike Nasıl Yapılır?

İki tip aplike uygulamasından söz edebiliriz.

  1. Kapalı aplike
  2. Açık (düz) aplike

Kapalı aplike çalışmasında desen kesilir ve kenarlarından içe katlandıktan sonra kumaşa monte edilir. Büyük veya düz hatlı aplike desenlerinde ve kenarından atma ihtimali olan kumaşlarda kapalı aplike tekniği kullanılır.

Açık aplike çalışmasında aplike kumaşı kesilir ve direk fon kumaşın üzerine monte edilir. Kenarlarından içe katlama işlemi uygulanmaz. Peki bunu hangi tip aplike çalışmaları için tercih ediyoruz derseniz. Küçük veya girinti ve çıkıntısı fazla detaylı desenler için bu yöntem kullanılıyor.

Aplike Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Desen, kumaşın arka yüzüne çizilmeli.
  • Hem aplike hem de fon kumaş kullanımdan önce yıkanmalı, kurutulmalı ve ütülenmeli.
  • Aplike fon kumaşa teyellendikten sonra tekrar ütülenmeli.

Dönelim benim aplikeli bebek nevresim takımı dikimi çalışmama. Bebek nevresiminde kapalı aplike tekniğini kullandım. Aplike yapacağım deseni kumaşın ters tarafına çizdikten sonra kenarlarında yarımşar santim fazlalık kalacak şekilde kestim. Düzgün bir görünüm elde edebilmek için kumaşın arka kısmına yapışkan tela yapıştırdım. Eğer siz de tela kullanacaksanız sadece desenin şeklinde tela kesin, kıvırma payına denk getirmeden yapıştırmaya dikkat edin. Kenar payına da tela yapıştırırsanız kumaş kalınlaşır ve arka yüzeye kıvırma işlemi zorlaşır.

Aplikenin ön yüzünün sınır çizgilerini, fazlalık olarak bıraktığım yarım cm. kenarda kalacak şekilde sap işiyle işledim. Sınır sap işi olacak şekilde kenardaki yarım cm. fazlalık kumaşı arka yüze doğru kıvırıp teyelledim ve aplikeyi ütüledim. Ütüledikten sonra teyeli sökebilirsiniz.

Sıra aplikeyi nevresime tutturma işlemine geldi. Aplike fon kumaşa sarma, sap işi, Paris puanı veya battaniye nakışı gibi bir çok nakış tekniğiyle tutturulabilir. Ben sap işi tekniğini seçtiğim için aplikenin kenarlarına işlemesini yapmıştım.

Kenar çizgilerinde sap işi bulunan aplikeyi nevresimin üzerindeki yerine koyup düzgün bir görünüm elde etmek için önce teyelledim. Sap işinde kullandığım renkteki nakış ipiyle sap işlerinin arasından batarak nevresim kumaşına sabitledim. Teyelleri söktüm. Aplike yapım aşaması bitmiş oldu.

Bebek Nevresim takımı ölçüsü

Aplike bebek arabasının tekerlek bölümün üzerinde gördüğünüz iri düğmeleri nevresimin açma kapama bölümü için almıştım ama tekerlek olarak da hoş olacağını düşündüm ve o bölüme dikmeye karar verdim. Aplikede kullandığım kumaşla nevresimin ağız kısmına biye çalışması yaptım. Düğmeleri yine aynı kumaşla kaplattırıp diktim. Ve işte gördüğünüz gibi bir erkek bebek nevresim takımı hazırlanmış oldu.

Aplike ve nakış için bebekli şablon

Aplike deseni olarak yukarıdaki deseni kullandım ama bebeğin ayak bölümlerini çalışmak biraz oyalayıcı oldu. Siz de benzer bir çalışma yapmak isterseniz aşağıdaki deseni daha rahat çalışırsınız düşüncesiyle onu da paylaşmak istedim.

bebek arabası şablonu

Aplikeli bebek nevresim takımı için daha farklı aplike şablonları arıyorsanız için buradaki içeriğimi de inceleyebilirsiniz

Yorum Yaz

66 Yorum