Hobilerim

Ahşap Boyama Damacana Kabı

Ahşap boyama damacana kabı

Sırada, mutfağım için boyadığım ahşap boyama damacana kabı var. Ham halini Eminönü Kutucular caddesi üzerindeki Elif Zeynep hobiden almıştım. Çalışmaya her zaman olduğu gibi mdf objeyi zımparalayarak başladım ardından nemli bir bezle sildim. Mutfak perdemle uyumlu olması için sarı renk tercih ettim. Damacanayı sarı akrilik boya ile 4 kat boyadım.

Tamamen kuruduktan sonra üzerinde dekupaj resmi kullandım. Dekupaj resminin bazı bölümleri hamurla kabartılacak, kenarlarına yağlı boya eskitme uygulanacak ama yoğun sıcaklar nedeniyle bir türlü elim gitmiyor ve beklemede tutuyorum.

Ahşap boyama damacana

Dekupaj resmi, tasarımlarını çok beğendiğim Mary Engelbreit’e ait. Resmin çözünürlüğü çok iyi olmamasına rağmen A3 boyutundaki kağıda bastırdım. renklerde dağılma bekliyordum ama korktuğum gibi olmadı. Rahatlıkla çıktı alıp kullanabilirsiniz. Büyük boyutta kaydetmek için üzerini tıkladıktan veya yeni sekmede açtıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

Ahşap boyama damacana için dekupaj resmi

Bir çoğunuzun bildiği gibi 9 Temmuz’da  Ece Aymer ile buluşmuştuk. Kısıtlı zamanda bizlere aktarabileceği ne varsa hepsini aktarmıştı. Bunlardan birisi de yağlı boya eskitme tekniğiydi. Ece Aymer, yağlı boya eskitme tekniğinin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak bizlere göstermiş, bizler de büyülenmiş gibi izlemiştik. Fazla zaman geçmeden tekniği uygulamak lazım, tam da bu damacana kabında:) İyi de ne zaman? İşte onu bilmiyorum:)

Şimdiye değin yayımladığım tüm dekupaj resimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

12 Yorum

 • Sevgili Efser, bu tip resimlerin kaliteli bir baskıdan çıkmış olması gerekiyor,bu nedenle ne evde ne de herhangi bir kırtasiyede değil de bir ozalitçide çıktı alıyorum. Kullanıkları makinalar kırtasiye makinasına oranla çok daha kaliteli olduğu için çıkan sonuç da haliyle kaliteli oluyor.

 • Harika olmuş.. Eminim bitince çok hoş olacak.. Birşey sormak istiyorum.. Dekupaj resimlerini evde mi çıktı alıyorsunuz kırtasiyede mi?

 • Sevgili all so cute; ben de senin amigurumilerini çok beğeniyorum:)

  Mavim, kırmızım, lilamm:) ablan yapar sana bi tane:) sağol canımın içi.

  sevgili çeşnici handan, sanırım bloğumu ilk ziyaret edişiniz, hoşgeldiniz ve teşekkür ederim:)

 • en sonda ben görüyorum neler kaçırıyorum çok kıızyorum kendime artık ablacım güzel o ayrı ama su poppası bile aynı renk çok tebrik ettim eline saglık:D:D

 • hobivakti, peri ve aslı sağolun:)

  sevgili yeni gelin, ahşapların ham hallerini eminönü Sabuncu handan aldım. Sabuncu handa çok fazla çeşit yok ama kahveci mehmed efendinin sokağında da bir kaç yer var. Oraya gittiğinizde kimse soranız gösterirler. Eğer Pendiğe yakın bir yerlere gelirseniz Kaplan tekstilde çok daha fazla seçenek var.

  Baharcım, ben de nakış makasıyla kesiyorum. Fazlaca sabırlıyımdır bilirsin, yavaş yavaş tüm detaylara dikkat ederek kestiğim için düzgün çıkıyor.

 • Nalan Abla, bu haliyle bile dehşet olmuş, bir de senin makas ucun 05 falan mı, ben de mi bir sorun var, nakış makasıyla kesiyorum resimleri ama ayrıntılı yerlerde çok zorlanıyorum.Ellerine sağlık:)

 • Canım çok güzel olmuş gerçekten ama yağlıboya eskitme yapınca bambaşka bir hale dönecek biliyorum. Canlı olarak gördük birlikte:) Ben çekiniyorum gerçi bu tekniği uygulamaya. Biraz el alışkanlığı gerektiriyor sanırım. Önce küçük şeylerde deneme yapmam lazım. Son halini de bekliyorum merakla, hadi:)

 • Ben ahşap damacana kabı oldugunu bile bilmiyordum 🙂 çok hoş bişeymiş ve gerek rengi, gerek deseniyle çok güzel olmuş..ellerine saglık canım..

 • Ellerinize sağlık çok güzel olmuş 🙂 Bu arada Ahşapları ham olarak aldığınız yeri tam olarak tarif edebilir misiniz? Ben buralarda bulamıyorumda İstanbul'a gittiğimde almak istiyorum. Sevgiler…